Poikkeus vahvistaa säännön, Kiertoliittymään saavuttaessa

Anonyymi-ap

Pohjoiskymenlaaksolainen erityisajosäädös, joka on voimassa ainoastaan Kouvolan talousalueella.
"Kiertoliittymää vasemmalta lähestyvällä ajoneuvolla on etuajo-oikeus suhteessa oikealta lähestyvään ajoneuvoon.
Kiertoliittymää oikealta lähestyvä ajoneuvo kumoaa vasemmalta lähestyvän ajoneuvon väistämisvelvollisuusmerkin B5 ja muuttaa sen automaattisesti B1 etuajo-oikeutettu tie merkiksi!
Samoin oikealta kiertoliittymää lähestyvän ajoneuvon B5 väistämisvelvollisuus merkki tulkitaan B6 pakollinen pysähtyminen merkiksi.
Tästä seuraa automaattisesti myös, että vasemmalta kiertoliittymää lähestyvän ajoneuvon kuljettajaa ei koske liikennelain varovaisuus velvoite pyrkiä ehkäisemään liikenneonnettomuutta kaikin tavoin!"

Tätä ihmettä saatte halutessanne mennä reaaliaikaisesti seuraamaan esim. arkisin klo 15.30-17.00 Kymenlaaksontie, Kaitilankadun/koriansuoran ja Kuusaantien kiertoliittymiin.
Minä ensin ja sitten tulee MINÄ, MINÄ, MINÄ, MINÄ JA MINÄ!!!!

Turvallista joulua!

8

599

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No tämä on vain yksi esimerkki näiden kymenlaakson VATIPÄIDEN minäminä-ajattelusta!!

      • Anonyymi00009

        Totta turiset.


    • Anonyymi

      OSAANAJAAPISTEFI
      Kouvolan taajama-alueella, sekä erityisesti ruutukaava-alueella pyrin aina ajamaan sallitun nopeuden ylärajalla.
      Tällä tavoin varmistan itselleni mielenrauhan, sillä risteävältä sivutieltä liikenteeseen liittymään pyrkivä inehmon tollukka ei keskustan lyhyiden korttelivälien, oman suuren ajonopeuteni sekä näyttävän ja tyylikkä liirtoajoni vuoksi uskalla alkaa työntymään sieltä sivutieltä/pihatieltä muuta liikennettä ja erityisesti minun ajamista häiritsemään.
      Olen myös ylpeä itsestäni.

      • Anonyymi

        Muta enosa kirjota


    • Anonyymi00005

      Mun on nyt ihan pakko kysyy et ymmärtääks joku jotain?

    • Anonyymi00006

      Höpö höpö, liikennemerkit eikä -säännöt muutu mihinkään ja __kiertolittymään tuleva väistää siellä jo olevaa ajoneuvoa__.

    • Anonyymi00007

      Onko kuitenkin pakko pysähtyä enne penetroitumista kiertoliittymään?
      Hyvin moni autoilia (vai autoilija#?) Kouvolassa vaikuttaisi pysähtyvän varmuuden vuoksi siihen väistämisvelvollisuutta osoittavan merkin kohdalle, vaikka liittymä olisi tyhjä tai vasemmalta liittymää lähestyvä ajkoneuvo olisi vielä kiertoliittymän ulkopuolella. Tällöinhän tilanne on jokseenkin nurinkurinen, kuin missätahansa tasa-arvoisessa risteyksessä. (Vasemmalta tulevaa pitää väistää)

      Kiertoliittymiä, kun rakennetaan sujuvoittamaan liikennettä, jos ovat sitten halkaisijaltaan riittävän suuria ja vähentämään valo-ohjauksen tarvetta, jolloin kunnossapidon kustannukset pienentyvät pitkässäjuoksussa.
      Osalla autokansasta on myös piintynyt tyyli ajaa kiertoliittymän sisällä kumit ulisten, jolloin omasta kulkupelistään huoltapitävä autoilija ei tohdi väenväkisin tunkea liittymään peläten kolaria.
      Tästä taasen seuraa kiertoliittymien sisäänajoreittien ruuhkautuminen ja tarpeeton pumppaaminen.
      Tämän ilmiön voi helpoiten nähdä Kankaron liika pieneksi jääneessä kiertoliittymässä ruuhka-aikoina.

    • Anonyymi00008

      Kova kiire nykyään kaikilla.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      109
      1330
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      911
    3. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      736
    4. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      129
      694
    5. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      666
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      616
    7. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      597
    8. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      55
      555
    9. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      483
    10. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      20
      480
    11. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      467
    12. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      458
    13. Mitä jos...

      Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
      Sinkut
      142
      453
    14. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      115
      453
    15. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      91
      451
    16. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      5
      448
    17. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      49
      447
    18. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      51
      445
    19. Et sinä mitään

      Oikeasti halua
      Ikävä
      52
      403
    20. Miksi jätit vastaamatta mies

      Silloin kauan sitten 😔
      Ikävä
      42
      400
    Aihe