Keskusta syyttää varapuheenjohtajansa suulla Vasemmistoliittoa perinteisestä maataloustukikaunaisesta politiikasta ja Kokoomusta maataloustuilla politikoinnista. Kummalista kyllä muita ja siis myös hallituskumppani SDP:tä Keskusta tässäkin asiassa vain kehuu. Tällä palstalla monet taas tietävät demarit niiksi kaikkein maatalousvihamielisimmiksi.
Keskustan historian tuntemus tuntuu kyllä melko hataralta, sillä kommunistit ovat suhtautuneet maataloussosialismiin kautta aikain myönteisesti. Mutta ehkä tämä Vasemmistoliitto on sitten eri juttu.
Yllättävä kohde
3
298
Vastaukset 3
- Wiljami
Pitihän sen arvata, että kepu palauttaa suomen poliittisen toiminnan taas sontatunkion ympärillä hyppimiseksi. Ei väliä vaikka paperitehtaat seisovat, suomalainen teollisuustuotanto siirretään suomesta pois, suomalaisten yhtiöiden omistus valuu ulkomaille ja talouskasvu uhkaa lamaantua.
Kepun kesän keskeisin teollisuupoliittinen kannaotto on, että jurtinviljelilät saavat täyden korvauksen tuotannostaan, vaikka he lopettavat sen.
Voi luoja tuota tietotaitoa...
Wiljami - Kulakin poika
Neuvostoliiton historiaa tutkinut Nicolas Werth pitää Kommunismin mustassa kirjassa kevättä 1918 ratkaisevana vaiheena poliittisen ja taloudellisen diktatuurin pystyttämisessä. Maltilliset sosialistit olivat edelleen mukana neuvostoissa, ja sosialistivallankumoukselliset ja menshevikit voittivat neuvostojen uusintavaalit useimmissa kuvernementtien pääkaupungeissa. Bolshevikit vastasivat tilanteeseen koventamalla pakkokeinoja. Lenin vastasi armeijan ja kaupunkien kärsimään elintarvikepulaan vaatimalla 29.4. 1918 "säälimätöntä, armotonta taistelua" pientilallisia vastaan, jotka vielä edellisenä syksynä olivat olleet bolshevikkien liittolaisia suurmaanomistajia ja kapitalisteja kukistettaessa. Elintarvikehuollosta vastannut kansankomissaari Trotski sanoi hieman myöhemmin, että "me saamme viljan vain kiväärien voimalla." Kesällä 1918 hän lähettikin maaseudulle "elintarvikekomennuskuntia" toteuttamaan pakko-ottoja.
Kesällä 1918 maaseudulla käynnistyi vaihtelevia kapinaliikkeitä kovaotteisia elintarvikekomennuskuntia vastaan. Bolshevikit näkivät niissä vastavallankumouksellisen salaliiton, jonka johdossa olivat valkokaartilaisiksi naamioituneet kulakit. Lenin sähkötti Penzan neuvoston toimeenpanevalle komitealle 10. elokuuta:
- Kulakkien kapina teidän piirikunnassanne on murskattava säälimättä. Koko vallankumouksen edut vaativat sitä, sillä kaikkialla ollaan nyt käymässä 'viimeistä taistelua' kulakkeja vastaan. On luotava esimerkkitapaus. 1)Hirtettävä (ja sanon hirtettävä sillä tavalla, että ihmiset näkevät sen) ainakin sata kulakkia, porhoa, tunnettua verenimijää. 2) Julkaistava heidän nimensä. 3) Otettava heiltä kaikki vilja. 4) Nimettävä panttivangit, kuten ilmoitimme eilisessä sähkeessämme. Tehkää tämä sillä tavalla, että ihmiset satojen virstojen säteellä näkevät sen, vapisevat, ottavat opikseen ja toteavat: ne tappavat verta janoavat kulakit nyt ja tulevaisuudessakin.- - -PS. Valitkaa kovimmat miehet. - Kauppateknikko
sohii sinne tänne, milloin milläkin asialla. Siinä menee samaan syssyyn viljelijävihamielisyys ja muut asiat lajittelematta. Popylistipolitiikkaahan se on, mutta näillä huiskimisilla saattaa olla vakavia seurauksia. Demarit ei poliittisella tasolla ole nyt osoittaneet sellaisia merkkejä että olisi maaseutuvihamielisyyttä esiintynyt. Jäänteet Lipposen ajoilta "siviilissä" vielä vähän kurnuttaa. Mutta kun puolijumela maatalousvihamielinen Lipponen on nyt sivuraiteilla varmaan nekinn Demarit huomaavat että tuhaa se on.
Itseasiassa maataloustuet ovat Demareiden aikaansannoksia. Ne on luotu osaksi tulosopimusta koska ne halusiavat palkankorotusten lisäksi etua myös ruoan hinnassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Törkeä petosepäily Suomussalmella
Uutisoi maikkari. Uhrin nimiin on nostettu pankkilainaa, hänet on saatu sijoittamaan hevosiin ja ostamaan autoja. Ei ta502408- 951116
Kysymys miehille ...
Kertokaapas miehet, että miksi monille miehille on niin hirveän tärkeää määritellä mitä mies saa tehdä ja mitä ei ja mil300997Poliisi etälamautti, sitten pahoinpiteli
Vaikeasti kehitysvammaisen niin vakavasti että kuoli pian sairaalassa. Ei osannut kehitysvammainen heti noudattaa polii329943Itsensäpaljastelija
Mikä juttu tämä nyt on. Ulkomaalainen ahdistelee naisia simpsiöllä Ei pysty lukea Lapuansanomista juttua loppuun asti. O55904Ttp:llä kuontalot ojennukseen
Ttp n yrittäjä ilmoitti facessa, että ttp: n tiloihin tulee lokakuun eka vkl parturi. Se tulee parturoimaan vähävaraiste77863- 69724
- 90695
Mies, olen pahoillani kun olen kuvitellut
Että pitäisit minusta. En sitä mistään tähdistä kuitenkaan lukenut, mulle vaan tuli jostain semmoinen tunne, kun itse ty63688- 33643