– Tämä Kiurun epäillystä pahoinpitelijästä tiedetään nyt.
Sama kuin Sipilän kimppuun käynytkin ?
Kansanedustaja Krista Kiurun (sd) kimppuun hyökännyt henkilö on edelleen karkuteillä.
Helsingin poliisi ei ollut tavoittanut Kiurun kimppuun käynyttä miestä lauantaiaamuna kahdeksaan mennessä.
Poliisi kertoo, että sillä on tiedossa hyvät tuntomerkit epäillystä. Siitä, millaisia tuntomerkit ovat, ei ole vielä kerrottu julkisuuteen. Epäillyn tarkka henkilöllisyys ei ole poliisin tiedossa.
Poliisin mukaan Kiuru pystyi itse antamaan ”oikein hyvät tuntomerkit”.
Poliisilla ei ole tällä hetkellä tietoa siitä, että hyökkäys olisi tallentunut valvontakameran nauhalle.
Epäillystä tiedetään toistaiseksi vain vähän. Tapahtumista tiedottanut SDP kuvailee epäiltyä ”keski-ikäiseksi mieshenkilöksi”
Tapahtumista on tähän mennessä kertonut yksityiskohtaisimmin SDP.
SDP:n mukaan tuntematon mies oli ollut ohittamassa Kiurua, kun hän yllättäen lähti Kiurua kohti. Tiedotteessa kerrotaan, että mies löi Kiurua ”nyrkillä suoraan kasvoihin”. Tapaus sattui neljän jälkeen Kaisaniemen puistossa.
Ben Zyskowiczin kimppuun hyökättiin maaliskuussa 2023.
Vasemmistolaiset hyökkäsi lippukulkueen kimppuun itsenäisyyspäivän iltana Helsingissä.
Oikein hyvät tuntomerkit"
14
221
Vastaukset
- Anonyymi
Arhinmäki kehoitti itsenäisyyspäivänä kannattajieen häiritsemään Oodin kertomuksia, jota tekivätkin, piti keskeyttää.
- Anonyymi
Kyll nyt on menny ihan Naurettavaksi koko SDP:n Kiurun Homma -
? - ? - ? - SDP:läiset Syyttelee Puhemies Halla-ahoa - ? - ? - ?- - - - Ja MISTÄ - ?
? - Pitääkö Koko Valtakunnassa Olla - SURU-LIPUTUS - ? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyll nyt on menny ihan Naurettavaksi koko SDP:n Kiurun Homma -
? - ? - ? - SDP:läiset Syyttelee Puhemies Halla-ahoa - ? - ? - ?- - - - Ja MISTÄ - ?
? - Pitääkö Koko Valtakunnassa Olla - SURU-LIPUTUS - ?Nyt pitäisi olla jatkuva joka päiväinen suruliputus niin kauan kun Suomessa on nykyinen hallitus.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Nyt pitäisi olla jatkuva joka päiväinen suruliputus niin kauan kun Suomessa on nykyinen hallitus.
Eihän Kiuru ole hallituksessa. Nytko jo hallituksen vika Kiurun kolkkaaminen.
Anonyymi kirjoitti:
Kyll nyt on menny ihan Naurettavaksi koko SDP:n Kiurun Homma -
? - ? - ? - SDP:läiset Syyttelee Puhemies Halla-ahoa - ? - ? - ?- - - - Ja MISTÄ - ?
? - Pitääkö Koko Valtakunnassa Olla - SURU-LIPUTUS - ?Niin mitähän kertoo se että Halla-aho ei kommentoinut Kiurun esihenkilönä asiaa ja persujen trolliarmeija on komennettu asiaa vähättelemään.
Jäljet johtavat sylttytehtaalle?
- Anonyymi
Ei poliisia, eikä ketään kiinnosta lähteä etsimään syyllistä tällä kertaa.
- Anonyymi
Eipä kyllä kiinnosta. Eikä ole aihettakaan, se jää suutariksi. Näistä sosialisteista tiedä vaikka olisi kaatunut aiemmin, ja keksi jutun että kimppuunsa käytiin, kun niin halu olla esillä paljon.
Linssilude ! Anonyymi kirjoitti:
Eipä kyllä kiinnosta. Eikä ole aihettakaan, se jää suutariksi. Näistä sosialisteista tiedä vaikka olisi kaatunut aiemmin, ja keksi jutun että kimppuunsa käytiin, kun niin halu olla esillä paljon.
Linssilude !Hyppää järveen persu. Kyllä teidät vielä kuriin laitetaan.
- Anonyymi
oikeistososdemi kirjoitti:
Hyppää järveen persu. Kyllä teidät vielä kuriin laitetaan.
Homosossu pitää pienempää ääntä.
oikeistososdemi kirjoitti:
Tuu kuule perpanssi koittaan.
Tollasta s. tanan ruikkua hätkähdä.
- Anonyymi
Eikä sanaakaan palstan aiheesta taaskaan.
- Anonyymi
Mutta persutrolli, mites tää paskanheitto liittyy palstan aiheeseen?
- Anonyymi
Poliitikkoihin kohdistuneita pahoinpitelyitä ja pahoinpitelyn yrityksiä tapahtuu Suomessa vähän.
14.12. 19:38
https://www.is.fi/politiikka/art-2000010902088.html
Poliitikkoihin kohdistuneet pahoinpitelyt ovat olleet 2020-luvulla harvinaisia. Hyökkäykset ovat usein fyysisen sijaan sanallisia.
Entinen pääministeri Juha Sipilä pahoinpideltiin poliittisin motiivein tammikuussa vuonna 2021 Sipilän toimiessa vielä Keskustan kansanedustajana.
Pahoinpitely tapahtui, kun Sipilä oli matkalla eduskuntaan. Hän kertoi pahoinpitelijän muun muassa huoritelleen häntä ja uhanneen vetää ”kunnolla turpiin”. Sipilää myös lyötiin nyrkillä selkään.
– Hän tuntui olevan täynnä silmitöntä raivoa, Sipilä kertoi pahoinpitelijästä poliisin esitutkintapöytäkirjan mukaan.
Pahoinpitelystä syytetty mies oli Venäjän kansalainen. Hän tuomittiin oikeudessa 80 päiväsakkoon, mistä koituu maksettavaa 480 euroa.
Oikeuden mukaan teon ainoa motiivi oli se, että mies tunnisti Sipilän poliitikoksi ja entiseksi pääministeriksi.
---
Juha Sipilän pahoinpitelystä syytetty sai tuomion – oikeus otti kantaa poliitikkojen maalittamiseen
Sipilä saapui oikeusistuntoon, mutta syytetty mies ei. IS seurasi oikeuskäsittelyä hetki hetkeltä artikkelin lopussa.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000008245995.html
IS - STT
7.9.2021 4:47
Helsingin käräjäoikeus on tuominnut kansanedustaja Juha Sipilän (kesk) pahoinpitelystä syytetyn miehen 80 päiväsakkoon, mistä koituu maksettavaa hänen tuloillaan 480 euroa.
38-vuotiasta miestä syytettiin entisen pääministerin pahoinpitelystä tammikuussa. Käräjäoikeuden mukaan syytetty on syyllistynyt pahoinpitelyyn.
Syyttäjän mukaan syytetty oli tunnistanut Helsingin keskustassa liikennevalojen vaihtumista odottaneen Sipilän. Tämän jälkeen mies uhkasi Sipilää väkivallalla, seurasi Sipilää, löi tätä nyrkillä selkään ja edelleen uhkasi väkivallalla, syyttäjä kertoo.
---
7.9.2021 10:57
Oikeus perustelee kovaa sakkotuomiota sillä, että teon ainut motiivi oli Sipilän yhteiskunnallinen toiminta poliitikkona ja entisenä pääministerinä.
Oikeuden mukaan poliitikon uhkailulla ja väkivallalla voi olla muitakin seurauksia kuin fyysiset vammat.
- Tälle ei pidä antaa jalansijaa tässä maassa, käräjäoikeuden puheenjohtaja sanoi.
Lisäksi tuomiota koventavana tekijänä oikeus pitää tuomitun aiempaa rikostaustaa.
7.9.2021 10:41
Käräjäoikeuden mukaan syytetty on syyllistynyt pahoinpitelyyn.
Käräjäoikeus tuomitsee syytetyn 80 päiväsakkoon. Yhteensä maksettavaa syytetylle tulee 480 euroa.
---
Olipa aivan VALTAVA SAKKOTUOMIO, oikein alle 500€...
Toki suomalaista yteiskuntaa työllistävä vaikutus oli valtava ja eduskunnan turvapäällikö menetti virkansa jne. Karkotettiinko tämä rötöstelevä ry$$ä takaisin onnenmaahansa?
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi475684Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan3225504Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä934701Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos702525Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y92196Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva181978Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon
Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt541965Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu361894Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont371846Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi841762