Aina, joka pienenkin tekemisen jälkeen pitää istahtaa, ja katsoa tyhjyyteen hiljaa. Siinä on hetken hyvä olla. Fyysinen kunto ei ole niin heikko, ettei jaksaisi. Liekö oire jostain kyllästymisestä, vai mistä. Luulen kyllästyneeni melkein kaikkeen, ikää on 57.
Tauko joka tekemisen jälkeen
7
133
Vastaukset
- Anonyymi
Olet oppinut olemaan. Tekemisellä voidaan täyttää tyhjyyden tunnetta. Olemisen sietämätöntä keveyttä.
- Anonyymi
Ei tuo meillä ikääntyneillä ole niin kummoinen "oire"
- Anonyymi
Olen suunnilleen samanikäinen haluton,iloton, enkä enää innostu mistään. Näen kuitenkin jonkun verran itseäni paljon vanhempia ihmisiä, joilla näyttää olevan paljon enemmän elämänhalua jäljellä.
Hei,
Laitan tähän tiedoksi infoa eri auttamitahoista, joista voi saada apua ja tukea elämässä eteen tulevissa ongelma- ja kriisitilanteissa. Keskustelu ammattilaisen tai vertaisen kanssa voi helpottaa ja tuoda uusia näkökulmia.
- Tukinet.net - Tukipisteesi netissä https://tukinet.net/
Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken mistä tahansa hankalasta elämäntilanteesta tai mielessä olevasta huolesta. Tukihenkilö löytyy esimerkiksi MIELI Tukisuhteesta. https://tukinet.net/teemat/mieli-tukisuhde/tukisuhteet/
Lisäksi ma-ke klo 15-19 ja to klo 15-21 on aikuisten kahdenkeskinen MIELI Kriisichat, jossa voi jutella päivystäjän kanssa mistä tahansa mielessä olevasta huolesta tai hankalasta elämäntilanteesta.
Tukinetissä on llisäksi monenlaisia ryhmächattejä ja keskusteluryhmiä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja.
Tukinetin kaikki palvelut saa käyttöönsä rekisteröitymällä palveluun anonyymisti. Osaa palveluista voi käyttää ilmankin rekisteröitymistä.
Keskusteluapua kriisissä on mahdollista saada matalalla kynnyksellä myös:
- MIELI Kriisipuhelin
Jos soittaminen tuntuu omimmalta vaihtoehdolta, niin MIELI Kriisipuhelin päivystää24/7 numerossa 09 2525 0111.
Ystävällisin terveisin
MIELI Kriisikeskus Helsinki/Kata- Anonyymi
Testosteronin puute,käy lekurilta piikki testaria,kyllä lähtee!...
- Anonyymi
Jos on kiire niin kun istuu vähäksi aikaa alas niin se kiire pyyhkäsee ohi,sit taas rauhallisesti rauhallisesti.........
- Anonyymi
Ihan sama tässä Aatunkin kohall. Mie sentään avasin 12 sm hangen läpitte polun mopopolanteelle. Menin petiin selällein. Pää alempana kuin hartiat.
Yli 80v työsankarin selkä on jo kumara. sen oikasu sattui niin perusteellisesti. Jaksoin nousta siitä kuitenkin sakkoperintälaskunmaksamiseen.
Muuten erikoinen näky lännessä taivaan korkeudella; oranssiväriä pukkaa pilviväriksi ainakin 5-korentoo korkeelle.
Muuten tästä Porin suuntaan 250 km eli VT- 4 itäpuolella kirjotan.
Samat teitille. Moro.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va1212642Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J691094Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?2101054- 39982
Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va38931- 47894
- 36876
Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke123853- 4829
Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.35812