Kumpaan leiriin SDP kuuluu, oikeistoon vai vasemmistoon?
Vastatkaa jo
viimein..
11369
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
SDP on minusta keskusta-vasemmistolainen puolue.
Hyvä että vastasit.
Omasta mielestäni vastaus vain meni väärin,vasemmistolaisuutta sossuista ei löydy.
Keskustalaisiksi en halua heitä nimittää.
Siispä joku kokkarien ja aasin risteytymä onkin ehkä lähempänä totuutta.
Mikäli SDP olisi aasin ja saappaan risteytys, sopisi puolue sinulle. Keskusta-vasemmistolainen on minustakin sopiva määritelmä.
Kysymys ei tietääkseni kuulunut,mikä minulle sopii.
Kysymys kuului onko SDP vasemmisto vai oikeisto puolue.
No vasemmistopuolue ei sossut ole,eikä myöskään ole keskustalainen.
Ehkä äänestäjät ovat äidinmaidossa saaneet sellaisen perinnön että mieltävät sossut vasemmistopuolueeksi,tosiasiassa puolue on enemmän oikeistopuolue kuin kokoomus konsanaan.
kun ovat saaneet lusikkansa kapitalistien soppaan korkeiden palkkojensa ja eläkkeidensä ansiosta. Moraali ja vastuu unohtui. Tsot, tsot.
Kas siinäpä kysymys? Sossupiireissä taitaa jyllätä nyt lopun enteä ennustavat merkit.
on kyllä aika makaaberin oloinen!:
Pappi jolla on kypärä päässä, sirppi ja vasara käsissään.
Feministipuolue
Kysymyksesi on lähinnä apukoululaisen tasoa. Se on samaa tasoa kuin kysyisit, onko jokin puolue keltainen vai ruskea tai kova vai pehmeä.
Koittaisit ensin kertoa meille ne kriteerit, joilla luet jonkin puolueen oikeistolaiseksi tahi vasemmistolaiseksi, niin sitten siihen voi yrittää vastakin.
Ne puolueet joiden puheenjohtajat aloittavat puheensa kannattajilleen sanomalla "hyvät toverit", ovat vasemmistopuolueita!
Hyvän oikeistopuolueen kokouksessa lauletaan:
http://www.suomensisu.fi/kirjasto/laulukirja/nalkamaa.htm
Oikeistolainen on sellainen, joka ottaa köyhältä ja antaa rikkaalle. Tämän mittarin mukaan sdp Lipposen pj-kaudella on ollut jopa äärioikeistolainen. Lipponen oli sinipunan kannattaja, ja kokoomus tuntui jopa vasemmistopuolueelta tuossa kokoonpanossa. Toivottavasti uusi demareiden puheenjohtaja vie puoluettaan pari piirua ihmisen suuntaa-siis pienen ihimisen. Ovat jo IS:n äärioikeistolaiset(Pietilä ja Ervasti)herjanneet Heinäluomaa tuosta "parista piirusta", koska pelkäävät "pikkuporvarillisten" aikojen alasajoa.