Vuosi toisensa jälkeen ollut tilanne se, että traktori työntää tien lumet pihalle. Taloja edellytetään kyllä hoitamaan pihan ja kulku käytävän lumet, ja niin on tehty. Myös tien puolelta kolattu traktorille vinkiksi. Vaan sitten kuitenkin auraa ei käännetä ja pitkältä matkalta työnnetään tien lumet pihan tukkeeksi. Sitten selitellään ja ymmärretään, että kuskeja on vähän, töitä on paljon, urakat laskettu tiukoiksi. Mutta tosiasiahan on se, että ei vaan töitään tee kunnolla. Joku kansanedustaja sanoi, että kyllä Kouvolassa nämä asiat hoidetaan hyvin. Kyllä, mutta paikallisesti. Olen asunut muuallakin, ja kyllä auraaja on osannut auraa kääntää.
Kuka opettaisi auraajille kääntämään auraa
7
587
Vastaukset
- Anonyymi
Vali vali,mene itse auraamaan niin ehkä aukeaa sinullekkin sillä auran kääntämisellä ei ole suurtakaan merkitystä kun työnnät sitä lumimassa edelläsi ja juurikaan mihinkään et saa läjittää
- Anonyymi
Nyt kannattaisi olla ihan vaan tyytyväinen jos tie on yleensä jo aurattu!
- Anonyymi
Näkyy olevan ihan Kuusankoskelaista typeryyttä valittaa aurauksesta kun lunta tullut 40 senttiä vuorokauden aikana.
- Anonyymi
Onnetonta toimintaa ei voi muuta sanoa. No pidetäänpä sitten ensiviikolla 5 päivää rästiin jääneitä sairaslomia .
- Anonyymi
Mene salille jos ei ruis riitä ranteessa. Voisi vähentyä tuo ison miehen itkuisuuskin, kun saisit estrogeenituotantosi vähemmäksi.
- Anonyymi
Kyllä nyt kaikki muuttuu paremmaksi kun Suoleen itkee asiasta.
- Anonyymi
Eihän näillä nykyisin ole edes ruistaranteissa!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 843492
Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe
Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.1851383- 771377
Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste
Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan2401060Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd1051010Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?
Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.310962- 43869
- 95867
Milloin ymmärsit
Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os78855Nojatuoli !
Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en124835