Kuka opettaisi auraajille kääntämään auraa

Anonyymi-ap

Vuosi toisensa jälkeen ollut tilanne se, että traktori työntää tien lumet pihalle. Taloja edellytetään kyllä hoitamaan pihan ja kulku käytävän lumet, ja niin on tehty. Myös tien puolelta kolattu traktorille vinkiksi. Vaan sitten kuitenkin auraa ei käännetä ja pitkältä matkalta työnnetään tien lumet pihan tukkeeksi. Sitten selitellään ja ymmärretään, että kuskeja on vähän, töitä on paljon, urakat laskettu tiukoiksi. Mutta tosiasiahan on se, että ei vaan töitään tee kunnolla. Joku kansanedustaja sanoi, että kyllä Kouvolassa nämä asiat hoidetaan hyvin. Kyllä, mutta paikallisesti. Olen asunut muuallakin, ja kyllä auraaja on osannut auraa kääntää.

7

587

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vali vali,mene itse auraamaan niin ehkä aukeaa sinullekkin sillä auran kääntämisellä ei ole suurtakaan merkitystä kun työnnät sitä lumimassa edelläsi ja juurikaan mihinkään et saa läjittää

    • Anonyymi

      Nyt kannattaisi olla ihan vaan tyytyväinen jos tie on yleensä jo aurattu!

      • Anonyymi

        Näkyy olevan ihan Kuusankoskelaista typeryyttä valittaa aurauksesta kun lunta tullut 40 senttiä vuorokauden aikana.


    • Anonyymi

      Onnetonta toimintaa ei voi muuta sanoa. No pidetäänpä sitten ensiviikolla 5 päivää rästiin jääneitä sairaslomia .

    • Anonyymi

      Mene salille jos ei ruis riitä ranteessa. Voisi vähentyä tuo ison miehen itkuisuuskin, kun saisit estrogeenituotantosi vähemmäksi.

    • Anonyymi

      Kyllä nyt kaikki muuttuu paremmaksi kun Suoleen itkee asiasta.

      • Anonyymi

        Eihän näillä nykyisin ole edes ruistaranteissa!


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      84
      3492
    2. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      185
      1383
    3. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      77
      1377
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1060
    5. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      105
      1010
    6. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      310
      962
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      43
      869
    8. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      95
      867
    9. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      78
      855
    10. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      124
      835
    Aihe