Halla-aho kiemurtelee

Ei tuomitse vasemmistopoliitikon katuväkivallan kohteeksi joutumista. No tietenkin hänen täytyy huomioida äänestäjäkuntansa, eli väki joka häntä äänestää vaaleissa ei tuomitse kyseistä asiaa.
18374
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Liekö tämä se sama poliitikko, joka on vastaanottanut Ukrainan johdolta saman ritarikunnan korkeita huomionosoituksia kuin tämä syyrian pitkäaikainen ex-johto.

Äänestä
  • Tuo on kyllä merkillepantava seikka, että aina kun nousee esiin keskustelu, millä rasismia ja vihapuhetta suitsittaisiin, niin persut aloittavat järjenvastaisen sätkimisen, kiemurtelun ja järjestelmällisen vähättelyn. Saapa nähdä, moniko persujen edustustosta osallistuu Orpon järjestämään rasismikoulutukseen. Sehän pitäisi olla piakkoin tulossa.

    Äänestä

  • Halla-aho otti Kiurun tapaukseen kantaa viimeisten joukossa ja silloinkin vasta pyydettäessä. Kiurun pahoinpitelyä Halla-aho ei ole tuominnut sanallakaan kertaakaan. Halla-aho on puhunut vain poliittista liirumlaarumia väkivallasta yleisellä tasolla. Mikäli joku persu olisi ollut vastaavanlaisen hyökkäyksen kohteena, Jussilta oilisi tullut tuomitseva kommentti salaman nopeasti ilman saivartelua. Tilanne kertoo persujen arvomaailmasta todella apljon.

    1Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Halla-aho otti Kiurun tapaukseen kantaa viimeisten joukossa ja silloinkin vasta pyydettäessä. Kiurun pahoinpitelyä Halla-aho ei ole tuominnut sanallakaan kertaakaan. Halla-aho on puhunut vain poliittista liirumlaarumia väkivallasta yleisellä tasolla. Mikäli joku persu olisi ollut vastaavanlaisen hyökkäyksen kohteena, Jussilta oilisi tullut tuomitseva kommentti salaman nopeasti ilman saivartelua. Tilanne kertoo persujen arvomaailmasta todella apljon.

    Teki sen ensimmäisten joukossa saaden siitä huolimatta äärikaappivassarit kimppuunsa median tavoin vitsin kliimaksina ylen viimeisin juttu aiheesta. Minkä yle jostain käsittämättömästä syystä julkaisi vaikka se lähentelee skitsomaisen harhaisia piirteitä Halla-ahon osoittaessa kuinka häntä haastateltavalla toimittajalla ei ole lääkitys kunnossa.

    Äänestä

Jussin olisi tuomittava kaikiin kohdistunut väkivalta, kansanedustajat olisivat turvassa jos puhemies vain tuomitsee. Ben Zyskowicz joutui hyökkäyksen kohteeksi koska hyökkääjän mielestä juutalaiset ovat pilanneet Suomen ja esitti tappouhkauksen.
En muista että tapausta edes tappouhkausta olisi vaadittu tuomittavaksi muilta politikoilta, eikä tapausta vatkutettu päivätolkulla uutisissa. Kukaan ei paheksunut rasismia vaikka hyökkäyksen motiivina oli juutalaisuus. Halla-aho on joutunut kaksi kertaa kokemaan nyrkiniskuja, tuomitsijoita ei ole ollut, huolimatta poliittisesta motiivista.

Äänestä
  • Zyskowiczin pahoinpitely politisoitiin välittömästi syyttäen siitä natseja median ja vihervassarien menettäessä mielenkiintonsa koko asiaan sillä samalla sekunnilla kun selvisi että tekijä onkin äärivassari. Josta pestiin myöhemmin kaikki äärivasemmistolaisuus irti...

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Zyskowiczin pahoinpitely politisoitiin välittömästi syyttäen siitä natseja median ja vihervassarien menettäessä mielenkiintonsa koko asiaan sillä samalla sekunnilla kun selvisi että tekijä onkin äärivassari. Josta pestiin myöhemmin kaikki äärivasemmistolaisuus irti...

    Niinhän se valtamedia ja vihervassarit menetti mielenkiintonsa Kiuru keissiinkin kun selvisi ettei tekijä ole persu. Vaikka politisoivat sen välittömästi kuinka vassari otti äärioikeistolaiselta pataan hyökäten Halla-ahon kimppuun vtutuksesta kun selvisi että metsään meni arvailut.

    Äänestä

  • Anonyymi00013 kirjoitti:

    Niinhän se valtamedia ja vihervassarit menetti mielenkiintonsa Kiuru keissiinkin kun selvisi ettei tekijä ole persu. Vaikka politisoivat sen välittömästi kuinka vassari otti äärioikeistolaiselta pataan hyökäten Halla-ahon kimppuun vtutuksesta kun selvisi että metsään meni arvailut.

    "Asiantuntija" ennätti jo tuonkin laittamaan somen vihapuheen piikkiin persuja sillä tarkoittaen. Vaikka selvisi hyvin nopeasti että kyseessä oli sekopäädeeku tai nisti joka on ennenkin aineissa käynyt tuntemattomien vastaantulijoiden kimppuun. Jota ei voitu kuulustella vasta kun sunnuntaina koska oli launtaina vielä niin aineista sekaisin?

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Zyskowiczin pahoinpitely politisoitiin välittömästi syyttäen siitä natseja median ja vihervassarien menettäessä mielenkiintonsa koko asiaan sillä samalla sekunnilla kun selvisi että tekijä onkin äärivassari. Josta pestiin myöhemmin kaikki äärivasemmistolaisuus irti...

    Eikä ensimmäistäkään valtamediaa kiinnosta piirit joissa Li liikkuu...

    Äänestä

  • Anonyymi00015 kirjoitti:

    Eikä ensimmäistäkään valtamediaa kiinnosta piirit joissa Li liikkuu...

    Suomessa vasaraa heiluttaa persuista pihalle potkitut äärioikeistolaiset karvaperseäijät maailmalla esim. äärivassarinaiset, Joista yksi on meppi.

    Äänestä

On poliittinen itsemurha Halla-aholle puhua jotain muuta kuin on tehnyt. Niin tyhmä hän ei ole jotta sen tekisi, vaikka se meistä vasuista tuntuu käsittämätömältä, joten hän ei tuomitse asiaa. Koittakaa nyt ymmärtää, pliis. Voitte seurata kun tiistaina osa persuedustajista lipeää puolueen päätöksestä supistaa sairaalaverkkoa juuri tästä samasta syystä, edustajalla ei ole poliittista tulevaisuutta jos sen menee tekemään alueensa äänestäjilleen.

Äänestä
  • Persueliitti on jo aiemmin pakottanut persuedustajat tekemään poliittisia itsemurhia äänestämällä leikkaukset ja heikennykset läpi.

    Sairaalaverkon supistaminen on asia, joka koskee myös varakkaampaan ps-äänestäjään ja koko seutukunnan vetovoimaan. Tällaisen puolesta äänestävä kansanedustaja saa heittää haaveensa hillopaalu-uran jatkumisesta.

    Muistetaan vielä, että sairaalaverkon heikennyksillä tavoitellaan 26,5 miljoonan euron säästöjä. Vastaavasti eduskunta jakoi juuri joululahjarahaa 50 miljoonaa euroa. Rahaa tuntuu olevan edelleen. Kyse on vain siitä, mihin sitä halutaan käyttää.

    Äänestä

Vaalit ovat taas ovella ja hallapurrat tietävät, miten ääniä herutellaan persuilta, joilta on leikattu ja liipattu pois kaikenlaista.

Äänestä

Eihän vasemmistoliitto pysty sanomaan sitä, mitä muiden pitää sanoa. Asiaa on nyt ryhdytty paisuttelemaan ja käyttämään lyömäaseena. Luusi eduskunnassa olevan tärkeämpiä asioita, joita pitää tehdä kansalaisten hyväksi.

Äänestä

Moukkien puolue ja puhemies etunenässä, ei minkäänlaisia tapoja.

Äänestä

jos tekijä olisi oikeistolainen niin nimi ja naama olisi heti mediassa 🤔
mitä tästä voimme päätellä 🤣

Äänestä

Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Ei tuomitse vasemmistopoliitikon katuväkivallan kohteeksi joutumista. No tietenkin hänen täytyy huomioida äänestäjäkuntansa, eli väki joka häntä äänestää vaaleissa ei tuomitse kyseistä asiaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu