Olin tänään Hoi Anissa, siis Vietnamissa. Kirjoitan, koska palstalla on kovin epämääräisiä kirjoituksia eläkkeellä matkailusta ja suomessa asumisesta. Eräs kirjoitti, että asuu hienossa huvilassa eläkkeellä koko elämän työtä tehneenä ja nauttii runsasta työeläkettä super kunnossa.
Mielenkiinnolla olen odottanut tämän kaverin matkakertomuksia, kuinka eläkkeellä hänellä on varaa matkustella. Harmi, kun ei kerro.
Mutta palataan minun tämänpäiväiseen matkaan Da Nangista Hoi Aniin. Eikö se Hoi An ole ihan suomalaisilla matkatoimistoilla. Itse kävelin ensimmäisiä metrejä ja mieleen tuli, että tämä on Disney Word. Paikka oli täynnä pulleroita eri maista ja turisteja. Varmasti oli paljon taskuvarkaita ja 99% porukasta oli siellä huijaamassa ja vedättämässä pulleroita ja turisteja.
No, se paikka oli nähty kahdessa tunnissa. Jäin toki katsomaan sen vene ja valo shown. Voin laittaa kuvia myöhemmin.
Mutta jos se suomalainen eläkeläinen tarkoittaa tämän tyyppistä matkailua eläkkeellä ja asua suomessa, niin olisin hämmentynyt viisauden tasosta. Olen muuten käynyt Floridassa Orlandossa Disney Wordissä, joten voin verrata.
Da Nang on ihan ok vieressä ja ihan taitaa olla toista miljoonaa asukasta. Mutta eläkkeellä on aikaa. Ovat kyselleet kovin, että olenko turisti ja sillee. Ovat nostaneet peukkua, kun sanon, että asun täällä Vietnamissa.
Toki paikkaa voi katsoa netistä ja mitä täältä löytyy. Vuokrat on kohtuullisia toki. . Alle 200 euroa saa hyvän asunnon vuokralle.
Niin, kuinka moni eläkkeellä on käynyt palstalla Vietnamissa. Kaverit suomessa on olleet minulle kovin vaisuja. No, nämä Thaimaan kaverit kyllä keskustelevat. Jotenkin me ollaan vähän, kuin eri porukkaa, jotka asuu suomessa eläkkeellä ja miksi ne on niin vaisuja ja ei kehu hyviä oloja ja aurinkoa ja matkoja mitä sitten tekevät. . . Kummallista.
Olin tänään Hoi Anissa.
7
274
Vastaukset
- Anonyymi
Osa pojista tykkäsi eläkkeellä kalastaa ja pilkkiä. Oliko se niin? Ihan kuin siinä Helsingin Sanomien jutussa?
- Anonyymi
Meneppäs matkailu sivuille, tämä on eläkepalsta.
- Anonyymi
Jos asiat on valmiiksi hyvin, ei sitä tarvitse kokoajan hokea ääneen ja uskotella itselleen. Toisin kuin ihminen joka asuu persaukisena kielitaidottomana kehitysmaassa yksin ja osaa käyttää tuktukkia ja tilata oluen sormea nostamalla ja saa sanottua köttbullar.
- Anonyymi
Voisit pistää juttua tuonne matkailu/vietnam puolelle, siellä on hiljaista kuin huopatossutehtaalla.
Hoi An on aivan höpö-höpö paikka, tai ehkä nimeäminen maailmanperintökohteeksi tekee sen kaikille paikoille. Missään muualla Vietnamissa en ole nähnyt niin paljon turisteja kuin siellä, tai no ehkä suurin piirtein sama turistitiheys on Saigonin reppureissaajakorttelissa...Bui Vien kadun seutuvilla. - Anonyymi
Miksi sinä et kirjoittele Vietnamilaisiin yleisönosastoihin, kun kerran siellä asut, valita, hauku, ja moiti sitä yhteiskuntaa missä asut.
- Anonyymi
Se on se kielitaito….
Ja eipä diktatuureissa ole syytä julkisesti arvostella valtiota ja yhteiskuntaa. Se todennäköisesti käy terveyden päälle eikä elämä sikäläisissä vankiloissakaan ole terveellistä… - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Se on se kielitaito….
Ja eipä diktatuureissa ole syytä julkisesti arvostella valtiota ja yhteiskuntaa. Se todennäköisesti käy terveyden päälle eikä elämä sikäläisissä vankiloissakaan ole terveellistä…😂😂😂totta, voi olla sama juttu, kun Venäjällä, että heitetään ikkunasta pihalle.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain597482Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava
valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak1232916- 1421756
Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha651649Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim1151448Miten voit olla niin tyhmä
että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle1671394- 1291126
- 73827
Kyriake=Kirkko
Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko47802- 51707