käykö mistään muusta saabista tähän malliin?
saab 90 tuulilasi
Saab 90
9947
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Ysisatkun tuulilasi vm -93 saakka on sama.
......
Ysisatasen lasi on alareunastaan vähän isompi.
Jep, olet oikeassa, mä sekosin noihin tyyppeihin. Ysikymppi on keulaosastaan identtinen 99:n kanssa; myös tuulilasit ovat keskenään vaihtokelpoisia.
sillä mun täytyy saada tuulilasi laitettua 90:seen mahdollisimman halvalla ja olis tiedossa 2kpl 99:sejä noin niinku jos se käy ysiysisä niin mä käyn hakemassa ne mutta jos ei käy niin mitä sitä kahta lisä riesaa itselleen hakemaan
Olen varma, että 99:n ja 90:n lasit ovat mitoiltaan samat.
Tosin 90:n lasi on aina sävytetty ja 99:ssä on käytetty myös kirkkaita ja eri lailla sävytettyjä laseja, mutta eihän tuo välttämättä haittaa.
Eri asia on, kannattaako vanhasta autosta ottaa tuulilasia, koska uudetkaan ei maksa hirveästi. Vaihtamisessa on kuitenkin jonkinverran työtä niin hyvä olisi saada samantien täysin naarmuton ja kulumaton lasi.
En nyt muista uuden lasin hintaa, kun siitä on aikaa kun on vaihdettu, mutta sitä kannattaa jostain liikkeestä kysyä.
99 ja 90 malleissa on mitoiltaan sama tuulilasi, mutta 900-mallissa laisi on korkeampi ja ei siksi käy.
90-malleissa on kyllä myös kirkkaita ikkunoita, ainakin meillä olevassa yksilössä.
Lasi vaihtoineen irtoaa alle 100 € hintaan, muutama vuosi sitten kun omaan vaihdettiin, niin hinta oli alle 500,- silloista valuuttaa.
lasi maksa ku 80 euroa mutta kun auto on melkeen myyty tietyl hintaa ja pitäs saada toi tuulilasi ja kuskin penkki suht edullisesti muuten alkaa jäädä kate hinnasta liian pieneksi siis ei jää työ palkkaa yhtään