Saldo Bank luottokortti?

Anonyymi-ap

Onko kellään käytössä saldo bankin luottokorttia? Paljon on tullut valituksia olemattomista laskuista, ja mietin onkohan laskutusta saatu vieläkään kuntoon. Kertokaa kenellä on kyseinen kortti, mikä on meininki nykyisin. Olisi tarkoitus ottaa tämä kortti, mutta jos lähettelevät edelleen haamulaskuja, jää kyllä ottamatta.

9

1672

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kumpi on pahempi, kansalaisluottamuksen menettäminen vai luottotietojen menettäminen? Arvioin asiaa omalta kohdaltani ;

      Kansalaisluottamuksen menettäminen:
      Olen menettänyt äänioikeuden vaaleissa sekä kelpoisuuden asettua ehdokkaaksi vaaleihin; tällä asialla ei ole minulle merkitystä

      En voi olla todistajana oikeudessa; tällä asialla ei ole minulle merkitystä

      Minua ei voida nimittää valtion tai kunnan virkaan; tällä asialla ei ole minulle merkitystä

      Luottotietojen menettäminen:
      Vakuutusyhtiöt eivät myönnä minulle tapaturma- eikä sairaskuluvakuutuksia edes vuoden etukäteismaksua vastaan, koska olen kuin ruttoinen eläin, jolle ei tarvitse myöntää turvaa terveyteni hoitamiseen. Myöskään autoon ei myönnetä edes osakaskoa, koska olen polttamassa omaa autoani ja tekemässä ilkivaltaa sitä kohtaan (totta tietenkin, koska olen rikollinen). Ainoastaan pakollinen liikennevakuutus myönnetään vuoden etukäteismaksua vastaan; tällä asialla on minulle merkitystä

      Luottokorttiyhtiöt eivät myönnä minulle luottokorttia edes 500 euron luotolla, jotta voisin varata itselleni hotellin ulkomailta (monet hotellit edellyttävät luottokortin numeroa varauksen yhteydessä), lisäksi luotolla maksaminen antaa turvaa esimerkiksi matkatoimiston konkurssin varalta, ja tilaamaan tavaraa verkkokaupoista vailla huolia; tällä asialla on minulle merkitystä

      Yhteenvetona sanoisin, että haluaisin vaihtokaupan, jossa minut tuomitaan menettämään kansalaisluottamukseni sitä vastaan, että saan luottotietoni takaisin

      • Anonyymi

        Paitsi ettei Suomessa aikoihin ole laissa ollut kansalaisoikeuksien menettämistä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Paitsi ettei Suomessa aikoihin ole laissa ollut kansalaisoikeuksien menettämistä.

        Ei niin, mutta kysymys oli, että onko luottotietojen menetys pahempi asia?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei niin, mutta kysymys oli, että onko luottotietojen menetys pahempi asia?

        Arvelet, että kansalaisoikeuksien menettämisen jälkeen saisi luottokortin ja vakuutuksia?


    • Anonyymi

      On kokemuksia. Suosittelen ajattelemaan sen melkein kuin joustoluottona perinteisen luottokortin sijaan. Hyvää on esimerkiksi se, että kortti on vuosimaksuton ja nopea saada. Saldon nettipalvelun kautta voi myös siirtää kortilta helposti rahaa omalle pankkitilille. Siirrot vaikuttaisi tapahtuvan heti.

      Toisaalta sitten korko ei ole edullinen eikä kortin mukana tule mitään varsinaisia etuja eikä kortin käyttäminen esimerkiksi tuo cashbackia. Oon maksanut lyhennykset Saldo nettipalvelun kautta, niin en osaa sinänsä tarkemmin sanoa laskutuksesta. Tuolla lisää kokemuksia: https://turvallinenlaina.fi/saldo-bank-luottokortti/ mutta lyhyesti sanottuna tosiaan kortin voi melkein ajatella hyvänä vaihtoehtona perinteiselle joustoluotolle.

    • Anonyymi00006

      S-Pankin Visa on kaikista paras ja kokonaisuutena halvin. Jossei sitä saa, niin on kyllä ryssinyt asiansa pahasti. Näkyy esim. olevan S-Visa noin joka toisella somalimammalla, jotka maksaa Lidlin kassalla kaksi kärryllistä ostoksia. Kelan elättejä huonommin jos on omat talousasiat , on jo aika sama vaikka mennä riippukeinuun..

    • Anonyymi00007

      Korttikaaos koetteli suomalaisia: ”Jätin puolet ostoksista kassalle”
      https://www.is.fi/digitoday/art-2000011760592.html

      Eivätkö ihmiset tule pikkuhiljaa järkiinsä luottamalla pankkikortin ja pankkipalvelujen toiminnassa. Kun lukee päivän ja päivienuutisointia niin harva se päivä kun uutisoidaan pankkien toiminnan olevan häiriötilassa. Viimeksi eilinen ilta ja se ei jää tähän.
      Olen tuon huomion tehnyt jotta yleistynyt Venäjän hyökkäyksen jälkeen Ukrainaan ja vielä tulee pahempaa. Itselläni tietty pankkikortti mutta käteisellä maksan ja sitä AINA MUKANA NYT JA ETEENKIN TULEVAISUUDESSA, JOS LIIKE EI OTA KÄTEISTÄ VASTAAN SAAVAT MYÖS PITÄÄ OSTOKSET SEN OLEN PÄÄTTÄNYT.

    • Anonyymi00008

      En suosittele, ei maksuja rästissä ja luottorajaa puolet jäljellä silti nostot/maksut ei onnistu.
      Asiakaspalvelu selittelee omiaan..
      Onkohan ”pankilla” tilit tyhjänä?

    • Anonyymi00010

      Aika sekavalta tuo touhu vaikuttaa, jos luottorajaa on jäljellä mutta kortti ei silti toimi. Itse en ehkä uskaltaisi luottaa tällaiseen ainoana korttina, jos laskutuksen ja tekniikan kanssa saa jatkuvasti jännittää.

      Jos luottotiedot on kunnossa, kannattaa melkein katsoa muita vaihtoehtoja, joissa perusasiat toimii varmemmin. Täältä https://luotettavalaina.fi/luottokortit näkee vähän laajemmin tarjontaa, niin ei tarvitse tapella haamulaskujen kanssa.

      Onko kukaan muu huomannut, että näillä uudemmilla toimijoilla tuntuu olevan näitä teknisiä sähläyksiä paljon useammin kuin perinteisillä pankeilla?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      162
      2567
    2. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      160
      2363
    3. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      55
      1993
    4. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      1967
    5. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      0
      1670
    6. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      59
      1394
    7. Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen

      Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu
      Perussuomalaiset
      192
      1272
    8. Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."

      Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      78
      1051
    9. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      207
      1012
    10. Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.

      Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.
      Maailman menoa
      334
      961
    Aihe