Olen joutunut tilaamaan työmatka-asioissa silloin tällöin taksikyytejä Taksi Helsingin kautta, jota olen aiemmin pitänyt luotettavana. Tänä vuonna kyyteihin on ilmaantunut uusi ilmiö, joka on nyt toistunut useita kertoja.
Tilanne menee näin: Tilauksen jälkeen taksia ei kuulu tilauksessa mainittuun osoitteeseen (normaali suomalainen kadunnimi). Ehkä noin vartin odotuksen jälkeen soittaa huonosti suomea puhuva mies, joka ilmoittaa olevansa esim. A-rapun kohdalla (vaikka tilauksessa olisi toinen rappu), ja kysyy missä asiakas on. Koko kadulla tai kulman takana ei kuitenkaan näy taksia minkään rapun kohdalla. Katu on melko suora ja näkyvyys hyvä.
Jos taksi viimein tulee perille, mittari on ollut ns. odotusajan päällä. Eli laskutetaan väärässä paikassa odottamisesta. Viimeksi summa oli tuossa vaiheessa 17 euroa, vaikkei oltu edes lähdetty liikkeelle.
Tätä on nyt tapahtunut useita kertoja, ja se alkaa vaikuttaa huijaukselta. (Taksi Helsingin puhelinpalvelusta ei ole ollut apua. Kun sinne yrittää soittaa ja pyytää uutta taksia, sieltä vastaa koneääni: taksinne on tulossa. Myöskään tekstiviestillä saatu karttalinkki, jolla pitäisi voida seurata taksin tuloa, ei ole toiminut näissä tapauksissa.)
Onko tätä tapahtunut muille?
Huijausyritys Taksi Helsingillä?
9
341
Vastaukset
- Anonyymi
Ei ole tapahtunut, koska emme käytä huumeita ja näe harhoja.
- Anonyymi
..koska osataan kävellä itse
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
..koska osataan kävellä itse
..koska ollaan puhtaasti työttömiä onnellisesti
- Anonyymi
Missä matu, siellä ongelma.
- Anonyymi
Me kantasuomalaiset ei tykätä matuista. Vievät meijän Kelarahat ja naiset.
- Anonyymi
et sinäkään tiedä missä se on
- Anonyymi
Jalkariksa on sopiva kotiutumisen vaihe ykköseksi, jolloin kun kokemusta kertyy, voi nostaa korkeampiin vaiheisiin aina ambulanssi ajoon ja ym.
- Anonyymi
jouduin raivaamaan tieni jaloin vihreään ajavaan taksiin
taksin maine on huono ja taksin rällitys jatkuu monessa ulkomaan maassa eikä pelkästään suomessa- Anonyymi
Voisit kirjoittaa suomeksi seuraavalla kerralla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1484173Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville703880Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.123104Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?
Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -1232718- 1822423
Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?
Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa331650Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka551470- 541312
Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1141113IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...
71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih161110