Olen joutunut tilaamaan työmatka-asioissa silloin tällöin taksikyytejä Taksi Helsingin kautta, jota olen aiemmin pitänyt luotettavana. Tänä vuonna kyyteihin on ilmaantunut uusi ilmiö, joka on nyt toistunut useita kertoja.
Tilanne menee näin: Tilauksen jälkeen taksia ei kuulu tilauksessa mainittuun osoitteeseen (normaali suomalainen kadunnimi). Ehkä noin vartin odotuksen jälkeen soittaa huonosti suomea puhuva mies, joka ilmoittaa olevansa esim. A-rapun kohdalla (vaikka tilauksessa olisi toinen rappu), ja kysyy missä asiakas on. Koko kadulla tai kulman takana ei kuitenkaan näy taksia minkään rapun kohdalla. Katu on melko suora ja näkyvyys hyvä.
Jos taksi viimein tulee perille, mittari on ollut ns. odotusajan päällä. Eli laskutetaan väärässä paikassa odottamisesta. Viimeksi summa oli tuossa vaiheessa 17 euroa, vaikkei oltu edes lähdetty liikkeelle.
Tätä on nyt tapahtunut useita kertoja, ja se alkaa vaikuttaa huijaukselta. (Taksi Helsingin puhelinpalvelusta ei ole ollut apua. Kun sinne yrittää soittaa ja pyytää uutta taksia, sieltä vastaa koneääni: taksinne on tulossa. Myöskään tekstiviestillä saatu karttalinkki, jolla pitäisi voida seurata taksin tuloa, ei ole toiminut näissä tapauksissa.)
Onko tätä tapahtunut muille?
Huijausyritys Taksi Helsingillä?
9
312
Vastaukset
- Anonyymi
Ei ole tapahtunut, koska emme käytä huumeita ja näe harhoja.
- Anonyymi
..koska osataan kävellä itse
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
..koska osataan kävellä itse
..koska ollaan puhtaasti työttömiä onnellisesti
- Anonyymi
Missä matu, siellä ongelma.
- Anonyymi
Me kantasuomalaiset ei tykätä matuista. Vievät meijän Kelarahat ja naiset.
- Anonyymi
et sinäkään tiedä missä se on
- Anonyymi
Jalkariksa on sopiva kotiutumisen vaihe ykköseksi, jolloin kun kokemusta kertyy, voi nostaa korkeampiin vaiheisiin aina ambulanssi ajoon ja ym.
- Anonyymi
jouduin raivaamaan tieni jaloin vihreään ajavaan taksiin
taksin maine on huono ja taksin rällitys jatkuu monessa ulkomaan maassa eikä pelkästään suomessa- Anonyymi
Voisit kirjoittaa suomeksi seuraavalla kerralla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1055731Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
- 1241097
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
- 66857
- 75798
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää17741