Puolustusmenot kasvavat ja lujaa

Anonyymi-ap

Suomesta tuli Naton ja USAn lypsylehmä. Unohtamatta tietenkään Ukrainaa, jota Stubb on luvannut tukea loputtomiin.
Trump on ahne ja häikäilemätön, joten maksaminen siihen suuntaan lisääntyy varmasti vuosi vuodelta.
Suomi on siis kaikkien lypsylehmä. Siis kaikkien, jotka vain sanovat sota ja lisää rahaa.

8

130

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Espanja ja Italia tuskin maksavat enempää kuin 2% , tuskin sitäkään.

    • Anonyymi

      Aina kehutaan, miten vahva armeija ja kyky sotia Suomella on. Taitaa olla valetta tuokin, niinkuin kaikki muutkin tämän hallituksen jutut.
      Jos oltaisiin niin vahvoja kuin sanotaan, ei olis näin kauhea hätä ja pelko pe….ä kuin nyt on.
      Naton piti tuoda turvaa. Nyt näyttää, että on käynyt aivan päinvastoin.
      Edes hallituksella ei itselläänkään ole luottamusta siihen, että Nato pystyy/ kykenee/ ehtii/ haluaa auttaa Suomea kun tosipaikka tulee.
      Tämä sotatouhu on pohjaton paskakaivo ja Suomi neito tulee hukkumaan siihen paskavesi kaivoon.

      • Anonyymi

        Olemme vedenjakajalla, riski on päällä koko ajan. Suomelle oli parempi olla rauhan tekijä, kuin sotakoneen osa.

        Mitä olisi kulkea käsi kädessä idän ja lännen kanssa? Nähdä toisensa, luottaa toisiinsa ja kehittää itseään ja yhteiskuntaansa. Rauhan keinoin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Olemme vedenjakajalla, riski on päällä koko ajan. Suomelle oli parempi olla rauhan tekijä, kuin sotakoneen osa.

        Mitä olisi kulkea käsi kädessä idän ja lännen kanssa? Nähdä toisensa, luottaa toisiinsa ja kehittää itseään ja yhteiskuntaansa. Rauhan keinoin.

        80v ajan sodat saatiin pidettyä pois viisaalla ulkopolitiikalla ja diplomatialla vaikka tuona aikana Suomen puolustuskyky oli paljon heikompi kuin Natojäsenyyttä edeltävien viime vuosien aikana tällä vuosituhannella. Myös tuona aikana Venäjä oli agressiivisen ja Suomen valtaus olisi ollut sille helppo mutta se jätti silti Suomen rauhaan. Nyt on muodissa sotaisuus ja uhittelu. Presidenttimme määräilee ylimielisenä suurvaltoja aivan kuin olisi itse sellaisen johdossa. Tuolla tavalla Suomi saa kerjättyä sodan itselleen. Ehkä se onkin parempi että taas opitaan oma paikkamme suurvalta pelissä


    • Anonyymi

      Aloittaja on varsin oikeassa. Suomi sisu maksaa toistenkin puolesta. Kunhan vaan saadaan olla kärjessä ja kokoamme isompia toimijoita.

    • Anonyymi

      No ei kaikkien. Jos kansa, vanhukset ja sairaat valittavat terveydenhoidon puutteesta, niin rahaa ei heru.

      • Anonyymi

        Mutta aseisiin löytyy miljardi pari koska vaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mutta aseisiin löytyy miljardi pari koska vaan.

        Älä unohd keshitysapua. Suomi on maksanut kehitysapua kymmeniä miljardeja velkarahalla. Edelleen maksetaan lähes 1,5 miljardia vuodessa. Afrikkalaisten joutilaisuus on lähempänä poliitikkojen sydämiä kuin suomalaisten terveys.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      146
      1970
    2. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

      Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
      Maailman menoa
      300
      1149
    3. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      82
      963
    4. Minä tiedän sen

      Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
      Ikävä
      35
      888
    5. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      819
    6. Hitto että tekis

      Mieli saada sua
      Ikävä
      53
      799
    7. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

      https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
      Maailman menoa
      18
      756
    8. 71
      754
    9. Onko kaivattusi

      Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
      Ikävä
      44
      701
    10. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      56
      699
    Aihe