Lahjakortin hommaaminen parturikampaamoon.

Anonyymi-ap

Yritin hommata naisystävälle lahjakorttia paikalliseen parturikampaamoon. Enpä olis uskonut kuinka vaikeaa tuollainen yksinkertainen asia voi olla. Arvelin, että lahjakortti voisi käsittää hiusten leikkuun ja hiusten värjäyksen. Kaksi henkilöä tuli selvittämään asiaa kanssani ja loppu sali hiljaa kuunteli asiaa taustalla.
"Millainen leikkuu, millainen väri?"
No ihan normi leikkuu. "Kuin pitkät hiukset" No tähän asti näytin käsilläni. "Millainen väri" No sellainen minkä hän haluaa sanoin. "Kyllä luulis tietävän millainen väri naisystävälläsi on" Tässä vaiheessa alkoi oma sappeni kiehumaan. No tottakai mä sen tiedän mitä se hänen nykyinen väri tähän liittyy. Eli paljonko tuo maksaa, niin ostan sen hintaisen lahjakortin? Kysyin. "No tuossa on hinnasto." Paljonko kysyin? "No ehkä satakolmekymppiä. Pitää maksaa käteisellä" "Kyllä mulle käy korttikin" Vastasi toinen.
Tässä vaiheessa päätin, että menee niin hulluksi koko homma, että antaa olla ja lähdin pois.

Menin täysin toisaalle erilaista kodin teknologiaa myyvään liikkeeseen ja sanoin saako 200 eurolla lahjakortin naisystävälleni joululahjaksi. Sain sen heti kera ystävällisen asiakaspalvelun ja vaimoni hommatkoon mieleistänsä ja enemmän arkea ja vapaa aikaa hyödyttävää tilpehööriä itselleen. Mainostin myös kuinka vaikeaa oli hommata hänelle joululahjaksi hiusten leikku ja värjäys. Ihmetteli asiaa melkoisesti.

Ihan mielenkiinnosta vaan kysyn onko todella parturikampaamoon mahdoton ostaa lahjakortteja vai sattuiko pärstäkertoimeni olla väärä tuohon liikkeeseen? Tietääkseni kaikenlaisiin kasvo/jalkahoitoihin saa helposti lahjakortteja ilman, että minun tarvisi eritellä, että miten pottuvarvasta saati nenää pitäisi käsitellä saati että minun pitäisi ymmärtää heidän alastaan yhtään enempää mitä nyt tällaisena tavan tallaajana voi käsittää.

7

612

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuo siis tiivistetty versio koko kiusallisesta keskustelusta jossa tunsin itseni todella tyhmäksi tai minusta sellainen tehtiin muiden ihmisten edessä.
      Asiakaspalvelu voisi olla ystävällisempääkin ja kyseenalaistaminen tunnenko edes vaimoani ei sellaiseen kuulu.

      • Anonyymi

        Ne nyt oli jotaun mikromanageeraavia kanoja - älä sitä murehdi. Onnistuivat lähinnä menettämään asiakkaan ja kyllä kuule siellä muutkin asiakkaat ihmetteli toimintaa kanssasi. Suomalaisittain eivät vain sanoneet mitään.


    • Anonyymi

      Tyypillistä alueen palvelua. Ja vielä pitäisi ottaa töistä vapaata ehtiäkseen kuulemaan kuulustelukysymykset ennen kello seitsemäätoista.
      Tampereella ehtii paremmin ja saa myös ystävällisen kohtelun...

    • Anonyymi

      Ei kannata köyhälle ainakaan värjäyslahjakorttia ostaa. Vaatii ylläpitoa ja siihenkin menee rahaa.

    • Anonyymi

      Kuontaloita on niin monenlaisia ja asiakkailla toiveita sitäkin enemmän.
      Olisit ostanut 200 euron lahjakortin. Jos olisi mennyt yli olisi emntä maksanut erotuksen, jos olisi jänyt alle, olisi varastossa seuraavaan kertaan.

      • Anonyymi

        Tuollaiseen firmaan tuolla käytöksellä ei kannata sijoittaa euroakaan, vaan kiertää kaukaa.


    • Anonyymi

      Osuit asian ytimeen.
      Kummastuttaa tuo palvelun heikkous siltäkin kannalta, että kilpailevia toimijoita näyttää kirkolla riittävän.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut

      Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/
      Ikävä
      213
      1752
    2. Miettimisen aihetta.

      Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.
      Ikävä
      141
      1465
    3. Sun ja kaivattusi

      ikäero? Kumpi vanhempi, m vai n?
      Ikävä
      76
      1313
    4. Mitkä on 3 viimeistä sanaa

      sun ja kaivattusi viesteilyssä? Ensin sun, sitten kaivatun?
      Ikävä
      54
      1183
    5. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      74
      1085
    6. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      8
      1072
    7. Mikä on ollut

      Epämiellyttävin hetki sinun ja kaivattusi romanssissa?
      Ikävä
      109
      1009
    8. Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle

      Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva
      Ikävä
      55
      980
    9. Just nyt mä

      En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman
      Ikävä
      53
      880
    10. Piristä mua ystävä

      Hyvä💫...
      Ikävä
      82
      850
    Aihe