Toivottavasti kukaan Sievin taajama-alueella asuva ei saa lumisadepäivinä sairauskohtauksia, että tarvitsisi pikaista apua. Auraus on ollut viime ja tänä talvena hyvin ala-arvoista. Eikä voida perustella, että "lunta vaan tulee paljon" "ei ehdi joka paikkaan samaan aikaan". Mikäli urakan haalii, se pitää hoitaa! Kumma jos muilla paikkakunnilla on aamu 8-9 tiet aurattu jos jo illalla on alkanut sataa. Tällä urakoitsijalla uupuu herätyskello tai sääennusteen lukutaito? Näillä sademäärillä ei voi odottaa, että sade loppuu! Tarvittaessa pitää jaksaa aurata yhden sateen aikana kaksikin kertaa, joka taitaa olla täälläpäin utopiaa!
Auraus (vai mitä se oli?) taajamassa
Anonyymi-ap
4338
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kyllä kaikki kylätiet ovat myös auraamattomia. Kun Oulaskankaan yöpäivystys loppuu ja ambulanssitkaan eivät riitä kuljettamaan potilaita Ouluun ja omalla autollakaan ei pääse, niin aivohalvaus ja aivoinfarktipotilaat kuolevat kotiin
Sori piti nukkua krapulaa pois, katotaa huomena jos jaksais.
Missä te asutte? Kolme kertaa tänään on auratraktori mennyt ohi auraten samaa pyörätietä. Lunta on todellakin tullut, pari tuntia ja taas on tie tukossa.
Lunta tuli melkein enemmän mitä maanantaina.