Minä usein juomisen haitat kokeneena sanoisin näin, että aina alkoholin alaisena unohtuu se totuus ja järki, jota ihminen tässä elämässä tarvitsee. Silti petollisesti aika kultaa muistot. Se on toisaalta terveen ihmisen ominaisuus, jotta jaksamme kuitenkin jatkaa tätä elämää. Mutta kun alkoholista on kyse, myös sen kohdalla aika kultaa muistot, joskus ne pahimmatkin, vaikeat krapulat ym. menetykset.
Alkoholi aina kuitenkin sumentaa aivotoimintaa. Ja sen myötä vääristynyt aivotoiminta käskee taas juomaan lisää. Alkoholi tappaa ihmisen, ja se on sen tarkoitus. Aikamme on meillä kaikilla eripituinen, rajallinen, jonka voimme käyttää itse valitulla tavalla. Silti alkoholin tarkoitus on nujertaa ja tappaa sinut sekä läheisesi ihmiset. Alkoholiongelmaan tarjotaan Suomessa apua. Haluatko silti päästää tappajan valloilleen, vai rohkeasti valita paremman itsenäisen ja raittiin elämän?
Toivon silti kaikille juomisesta riippuvaisille, sekä lopettaville mukavaa joulun aikaa, ja parempaa, virkeää oloa, sekä hyviä yöunia.
Alkoholi unohtaa
4
570
Vastaukset
- Anonyymi
Alkoholismi eli alkoholiriippuvuus (lat. alcoholismus, ICD-10: F10.2[1]) on sairaus, johon sairastunut tuntee pakonomaista tarvetta juoda alkoholia. Alkoholismi on tila, jossa alkoholin käytön hallintakyky on lopullisesti menetetty. Alkoholismi on yksi päihderiippuvuuden muodoista. Alkoholismilla tarkoitetaan usein pitkäaikaista tai toistuvaa alkoholin liikakäyttöä.[2] Se vaikuttaa negatiivisesti alkoholistin elämään tapaturmien ja taloudellisten haittojen kautta sekä aiheuttaa terveydellisiä haittoja, kuten loukkaantumisia,
- Anonyymi
Mikä on todellinen vaihtoehto? Olenko yksin vai menenkö ravintolaan laulamaan karaokea jossa on seuraa?
En ole koskaan tavannut ketään joka haluaisi laulaa selvinpäin.
Missä voi kohdata ihmisiä päiväsaikaan ilman alkoholiriippuvuutta?
Tänään näin vain karaokebaareja jotka aukeaa 22:00 tai myöhään illalla.- Anonyymi
Missä asut ?
Vantaalla on ainakin asukastiloja, joissa järjestetään karaokea, ihan päiväaikaan.
Ja on ihmisiä, jotka laulavat selvin päin, jotkut jopa baareissa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Missä asut ?
Vantaalla on ainakin asukastiloja, joissa järjestetään karaokea, ihan päiväaikaan.
Ja on ihmisiä, jotka laulavat selvin päin, jotkut jopa baareissa.Jotkut tai oikeastaan useimmat juovat alkoholia, vaikka tietävät hyvin krapulan seuraavan.
Kuitenkin sitten alkottomia päiviä useampia välissä , ennenkuin on taas vuorossa päivän tai parin putki.
Siinä se sitten elämä menee, niinkuin menisi muutoinkin. Iloa ja lohtua, vapinaa ja hikoilua samasta aineesta!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin2709995IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3207180Verinen koira
Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?851893Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.1151582Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?61481- 1091181
Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?
Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut751149Mopokeulija
Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin47946Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !
Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus24810MUISTATTEKO SEN?
Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk312762