Paraisten rampit ?

Tarkoitus olisi viettää mökkeily-veneilylomaa Paraisten eteläpuolisessa saaristossa. Varustukseen kuuluu 630-pituinen vene, joka pitäisi saada sujuvasti trailerilta vesille, yksin iltahämärissä.

Etsinnässä on siis helppokulkuinen ramppi. Airiston hotellilla muistaakseni on ramppi, samoin Granvikissä, mutta ovatko käytössä ja kunnossa ? Muita ramppeja, esim lähellä Paraisten keskustaa ??
3824
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Bläsnäsin rannassa, keskustan turun puolella on ainakin jonkinmoinen. Ja jos en ihan väärin muista niin Skräbbölessä, siinä GK:n sataman tuntumassa, tien toisella puolellakin taitaa olla myös.

Ja eiköhän siinä hotellin rannassakin joku oo ihan keskustassa. Ainakin viime kesänä olin katselemassa 49er kisoja ja mielestäni siinä oli joku ramppi, ainakin ne veneet siitä helposti näytettiin laskevan=).

Se on parasta saaristoa, joskin se Gullkrona saattaa olla vähän rauhaton aukko mutta sehän riippuu ihan keleistä!

Hyvää kesää!!

Äänestä

Granvikissä on tosiaan ramppi. Nykyään se on huomattavasti parempi kuin muutama vuosi sitten, koska alusta on betonoitu. Vieläkään se ei täydellinen ole, mutta aikaisemmin liukas sora ja melko jyrkkä luiska tekivät rampista suuremmille veneille vaarallisen paikan. Nykytilassa siellä kuitenkin pärjää ilman ongelmia.

Atussa Paraisten portilla saattaa muuten joku ramppi olla? Tosin mitä iloa siitä on, koska Granvik on lähellä ja Attu on lossin takana. Paraisten keskustan satamassa on myös hyvä ramppi. Tosin ajomatka "merelle" on sieltä aika pitkä.

Äänestä
  • Kiitos tarkoista tiedoista Granvikin rampin suhteen. Se on minulle edullisin paikka.

    Muistelin itsekin, että takavuosina ramppi oli aika huono, enkä ollut varma sen nykytilasta.

    Aurinkoista veneilykesää !

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mistä veteen kirjoitti:

Tarkoitus olisi viettää mökkeily-veneilylomaa Paraisten eteläpuolisessa saaristossa. Varustukseen kuuluu 630-pituinen vene, joka pitäisi saada sujuvasti trailerilta vesille, yksin iltahämärissä.

Etsinnässä on siis helppokulkuinen ramppi. Airiston hotellilla muistaakseni on ramppi, samoin Granvikissä, mutta ovatko käytössä ja kunnossa ? Muita ramppeja, esim lähellä Paraisten keskustaa ??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu