Ledivalot autoon

Anonyymi-ap

Ruotsissa erittäin hyvää tietoa saa katsastuskonttorilta.
Ledi lisävalothan lienee samalla lailla hyväksyttyjä suomessa kuin ruotsissa mutta
puhuin ruotsalaisen katsastusmiehen kanssa.
Autoon ruotsissa saa laittta ledilamput seuraaviin kohteisiin.:
Rek kilven valot, Kaikkiin taka valoihin, parkkeihin edessä ja vilkkuihin.
Lisävalot. ja sen lisäksi saa laittaa auton omiin Pitkiin jos on erilliset umpiot lyhyille ja pitkille. Lyhyille valoille ei voi laittaa ainakaan katsastuksen ajaksi. ei mene läpi.
Olen saanut tietoa että yleensä ledilamput toimii hyvin eikä häikäise jos ne on projektori umpioissa.. Tavallisissa umpioissa sanoo moni et kuvio ei vlttämättä ole oikein.jos autossa on viallisen lampun varoitus can väylän kautta niin sen voi eliminoida vastuksella tai releellä.

4

476

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Näin se menee. Ei ongelmia

    • Anonyymi

      Suomessa näkee autoissa jos jonkinlaisia joulukuusenvalovirityksiä. Kaikenlaista pikkupolttimoa siellä sun täällä. Hälytysajoneuvotkin ovat vähemmän huomiota herättäviä.

    • Anonyymi

      Ruotsissa ei määrääkään Trafi. Meillä ledejä saa käyttää vain niille suunnitelluilla umpioilla, piste.
      Aikoinaan katsottiin katsastuksessa valojen rajoja ja heijastuksia, nykyisin umpoin merkkikilpiä. Konttorilla ei ole enää tulkintavaraa.

    • Anonyymi

      Ja yks mikä täällä huvittaa on nuo alle kolmenkympin romut millä kansa ajaa.
      Osassa on hienosti oikein led päiväajovalot.
      Ja sitten kun ne sammuu, oikeat ajovalot on niitä himmeämmät tuikut 😂😂😂

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      333
      3953
    2. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      128
      3600
    3. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      5
      2312
    4. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      112
      1714
    5. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      1658
    6. Typeryyttä

      Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
      Ikävä
      124
      1359
    7. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

      Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
      Maailman menoa
      102
      975
    8. Martina mukana erikoisjoukossa

      Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      144
      973
    9. Häneen rakastuminen oli sellaista

      että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta
      Ikävä
      79
      885
    10. Huonosti.

      Oletko kohdellut kaivattuasi huonosti? Miksi?
      Ikävä
      86
      791
    Aihe