Elämänkatsomustiedon vahvistamisen merkitys korostuu

Anonyymi-ap

Elämänkatsomustieto on uskonnottomille tosi tärkeä oppiaine, henkireikä kirkollisen paineen keskellä kouluissa. Meillä on kaikki syy pyrkiä vahvistamaan sitä - sivuillemme vilkuilematta. Jos esittämämme ET:n avaaminen kaikille valittavissa olevaksi oppiaineeksi ei nyt vaan toteudu, mitä sitten! Ei se estä meitä vahvistamasta elämänkatsomustietoa uskontokuntiin kuulumattomien oppiaineena.

Nyt vuodenvaihteessa on jälleen aika, jolloin elokuussa aloittavia uusia ekaluokkalaisia ilmoitetaan oppilaiksi peruskouluun. Tavoitteena on, että kaikki uskonnottomien perheiden lapset pääsevät ET-opetukseen käytännössä eikä vanhempia harhauteta ilmoittamaan lastaan ev.-lut. oman uskonnon opetukseen vetoamalla esimerkiksi siihen, että koulussa ei ole ollut ET-opetusryhmää.

Uusia ryhmiä kyllä syntyy, kun kaikki pitävät kiinni lapsen oikeudesta elämänkatsomustietoon. Ja uuteen ryhmään pitää kutsua myös toisen ja kolmannen luokan oppilaita, jotka ovat joutuneet vastentahtoisesti valittuun uskonnonopetukseen. Myös alakoulun yläluokilla ja yläkoulun alussa on täysin mahdollista siirtyä uskonnosta ET-opetukseen, kun lapsi erotetaan kirkosta.

Tehdään siis välttämättömyydestä hyve! Kun valtio jääräpäisesti holhoaa vauvana kirkkoon liitettyjä uskonnonopetukseen, nostetaan kaikille taatusti tietoon mahdollisuus esittää vastalause holhoukselle - ja erottaa lapsi kirkosta.

Keskusteluissa vuosia esillä olleeseen yhteiseen katsomusaineeseen on kohdistunut paljon toiveita, siitä on tullut eräänlainen toiveiden tynnyri. Ongelma on siinä, että nämä toiveet ovat myös keskenään ristiriitaisia. Yhdet esittävät uskontotietoa, toiset elämänkatsomustietoa. Kellään ei luonnollisesti ole tietoa, millainen siitä tulisi, jos sen monivuotiseen kehittämiseen ryhdyttäisiin. Varmaa taitaisi olla vain, että nykyistä elämänkatsomustietoa ei enää olisi ja nykyisillä uskonnonopettajilla olisi vahva rooli kaikille pakollisen aineen opettajina.

Osa yhteistä ainetta ajavista on vastustanut elämänkatsomustiedon avaamista kaikille, koska ovat pelänneet avaamisen lykkäävän oman tavoitteensa toteutumista. Sen asian voi nähdä toisinkin. Onhan kyseessä vakava yhdenvertaisuusongelma ja lapsen oikeuksien rajoittaminen. Mutta ennen muuta on selvää, että lähivuosina vain elämänkatsomustietoa edelleen vahvistamalla voidaan vaikuttaa kaikkien tulevaisuuden ratkaisujen konkreettiseen sisältöön.

Elämänkatsomustiedon vahvistamista tarvitaan myös nykyisten katsomusaineiden osittain yhdistetyn opetuksen säälliseen käytännön toteutukseen. Osa eri puolilla maata toteutetuista omavaltaisista osittaisista yhdistämisistä on todettu hyvinkin kyseenalaisiksi oikeudenvalvojien ratkaisuissa. Mitään virallista kokeilua ei valtakunnallisesti ole toteutettu. Jos sellaiseen joskus ryhdyttäisiin, sen tulokset olisivat sitä parempia, mitä vahvempi elämänkatsomustieto on.

Esa Ylikoski (Kirjoitus Vapaa Ajattelija -lehdessä 4/2024 on tänään julkaistu Vaparien fb-ryhmässä.)

40

478

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Aivan, mitä sitten! Tehdään välttämättömyydestä hyve.

      • Anonyymi

        Pro ET.


    • Anonyymi

      ETn oppilasosuus kasvuun elokuussa 2025. Asiaan vaikutetaan jo tammikuussa.

    • Anonyymi

      Sivuilleen vilkuilematta. Pääasiaan keskittyen.

    • Anonyymi

      Kirje DVV:lke - ja toiveesi toteutuu.
      "Rakas DVV..."

    • Anonyymi

      Kirkkoon kuulumattomien lasten osuus kasvaa. ET kasvaa. Mukaan kasvuunn.

    • Anonyymi

      Samaa mieltä. ET:n vahvistaminen mielekästä syrjinnän vastustamista.

    • Anonyymi

      Emme jää surkuttelemaan uskonnonopetukseen holhottuja, vaikka vakava syrjintä onkin ikävää

    • Anonyymi

      Asiaa joulunakin, koska joulukuussa voi tulla uusia oppilaita eeteehen.

    • Anonyymi

      Pidetään vaan kiinni lapsensa oikeudesta eeteehen.

    • Anonyymi

      Kyllä, tehdään välttämättömyydestä hyve.

    • Anonyymi

      Valiiton yhdenvertaisuustalibanit levittävät suomalaisia alistavaa islamia ja venäläisyyttä yhteistyössä Martin Scheininin wokesosialistien kanssa

    • Anonyymi

      Valiiton Scheinin-puuhailu yhdenvertaisuuksien kanssa tukee venäläisten röyhkeyttä Suomessa. Lisää venäläisiä, lisää miehitysvaaraa. Scheinin vaatii itärajan aukaisua

      Nimenomaan Virossa pelätään, että Venäjä yrittäisi oikeuttaa Viron miehityksen maassa asuvan venäläisvähemmistön verukkeella

      Samanlaisiin vaikutusyrityksiin Kreml on pyrkinyt Ukrainan lisäksi Georgiassa ja Moldovassa

      Suomessa ja Virossa painostus itärajalla on kova ja 2022 Putin ilmoitti, että Narva on historiallisesti osa Venäjää, tämä sen jälkeen, kun Venäjä aloitti sotansa Ukrainassa. Viron ulkoministeriö puuttui kyllä Putininnuhkailuihin ja kutsui Venäjän suurlähettilään puhutteluun

    • Anonyymi

      Mihin nämä johtopäätökset perustuvat?

      • Anonyymi

        Tuossa on monta johtopäätöstä.


      • Anonyymi

        Vaikka ET on kielletty kirkon jäseniltä, ei ole mitään laillista estettä markkinoida ET:tä niille, joilla on oikeus valita se. Ja on syytäkin markkinoida, koska kirkko markkinoi heille uskontoa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tuossa on monta johtopäätöstä.

        Os ainakin loogista, että jos osa uskonnosta ja ET:stä aletaan opettaa yhdessä, se sujuu sitä paremmin, mitä suurempi on ET-oppilaiden osuus koko ryhmässä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Os ainakin loogista, että jos osa uskonnosta ja ET:stä aletaan opettaa yhdessä, se sujuu sitä paremmin, mitä suurempi on ET-oppilaiden osuus koko ryhmässä.

        Totta, lähtötilanne vaikuttaa suunnitteluun ja käytännön toteutukseen.


    • Anonyymi

      Kirjoittaja on ollut Opetushallituksen katsomusaineiden opetuksen kehittämistyöryhmän jäsen.

      • Anonyymi

        Enkä se näkyy jollain lailla epäsuorasti.


    • Anonyymi

      Tietenkään ETn avaamisvaatimuksesta ei luovuta, vaikka huomio ET-opetukseen oikeutettujen oikeuksiin korostuu.

    • Anonyymi

      Vuodenvaihteessa voi vaihtaa uskonnosta et-opetukseen kyllä.

    • Anonyymi

      Heti vuoden 2025 alussa.

    • Anonyymi

      Enkä ensi lukuvuodelle 2025-26 tulee vihdoin julkinen tilasto katsomusaineista.

    • Anonyymi

      Vaihda nyt eeteehen 7.1.2025 alkaen.

    • Anonyymi

      Tärkeää analyysiä johtopäätöksineen.

    • Anonyymi

      ET pois ja uskontotietoa muutama tunti per lukukausi pakollisena kaikille. Käydään valtauskonnot ja uskonnottomuus läpi sekä erilaisia uskonlahkoja. Aloitus joskus ala-lasteen loppupuolella. Pääviestin pitää olla se, ettei yhdenkään uskonnon todenperäisyydestä ole mitään todisteita ja käydään läpi erinäisten "pyhien" kirjoitusten virheellisyyksiä. Lisäksi käydään läpi kiusallisia kysymyksiä, joista eri uskontojen edustajat pyrkivät vaikenemaan.

      • Anonyymi

        Uskonnonopetuksen vähentämistä vastustetaan vimmatusti.


    • Anonyymi

      Korostus on paikallaan.

    • Anonyymi

      Luin vihdoin. Asiaa.

    • Anonyymi

      Sitä parempi, mitä vahvempi ET koulussa on.

    • Anonyymi

      Näin se yhä on.

    • Anonyymi

      Mutta onpa hyvä, että koulussa on myös uskontoa. Muutenhan koulu edustaisi vapaan ajattelun vastakohtaa.

    • Anonyymi

      Tämä on edelleen ajankohtainen. Hyvin.

    • Anonyymi

      Parissakin vuodessa kehitys kehittyy merkittävästi.

    • Anonyymi

      Näin meillä tänään.

    • Anonyymi

      Nyt ajankohtaistutkimus jo koulutulokkaat.

    • Anonyymi

      Hyviä kokemuksia itsellä ja lapselle.

    • Anonyymi

      Miten ET esitellään Tervetuloa kouluun -oppaissa.

    • Anonyymi

      Yksi keino on ja pysyy.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. En minä kyllä enää odota sinua

      Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O
      Ikävä
      45
      2321
    2. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      43
      2117
    3. Joka kolmas työtön on työkyvytön

      Viime vuonna työnhakuvelvoitteen ulkopuolella oli noin kolmannes työttömistä työnhakijoista. Huhheijaa, mihin suomalais
      Maailman menoa
      204
      1636
    4. Jos joku luulee että kaikki käy

      Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn
      Ikävä
      68
      1620
    5. Niin surullinen

      onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
      Lapua
      22
      1423
    6. Sakin hivutus - ilmiö

      Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok
      80 plus
      86
      1384
    7. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

      Oli kuva paloautosta nettijutussa.
      Suomussalmi
      15
      1372
    8. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      5
      1363
    9. Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan

      Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var
      Tunteet
      8
      1281
    10. Julkinen saunatilanne Haapavedellä, tämä on täyttä paskaa!

      Eilen Haapaveden uimahallin saunassa koettu tilanne oli täysin käsittämätöntä ja helvetin järkyttävää. Ladyboy harjoitti
      Haapavesi
      19
      1244
    Aihe