Mites minimipalkka viro vs. suomi

Anonyymi-ap

Suomessa vastaava tarkoittaisi 2375 euron kassaa jos provikka olisi 38% kassasta (2375:(alv1,1) x0,38 =820euroa)
https://www.helsinginuutiset.fi/teemat/8162860
Tänä vuonna minimipalkka oli Virossa 820 euroa, joten se nousee 66 euroa eli kahdeksan prosenttia.

– Minimipalkan korotus auttaa vähentämään työssäkäyvien eriarvoisuutta ja köyhyyttä. Me kaikki haluamme tuntea olevansa arvostettuja ja pystyä kattamaan kulumme. Kuitenkin jopa 66 euron lisäyksellä joidenkin työntekijöiden on edelleen vaikea tulla toimeen, Viron Ammattiliittojen keskusliiton puheenjohtaja Kaia Vask totesi Viron yleisradiolle.

2

371

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jo maksaisin kuskille noin paljon (820 €) kuukaudessa. Kuski sais kenkää ei kenelläkään isännällä ole varaa maksaa tommoisia 38% liksoja. Minä maksan kokeneelle kuskille korkeintaan 16%. alv 0 kassasta.
      Luojan kiitos ettei Suomessa ole mitään minimipalkka lakia.

      • Anonyymi

        38% on jostakin menneisyydestä. Ei kukaan maksa yli 25%. 16% on myös hyvä. Kysehän on siitä paljonko kassa on kuukaudessa.

        Kuski on osaamaton luuseri, jos se ei saa ajettua 10 000 euron kassaa kuukaudessa tai yrittäjä on idiootti ja ajaa alihintaan. Välityspuljujen hinnoilla ajavat ovat tietenkin aina kusessa.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      209
      2229
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      162
      1467
    3. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      227
      1091
    4. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      71
      937
    5. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      55
      930
    6. 58
      928
    7. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      72
      841
    8. 93
      797
    9. Hyvinvointitalo, mitä sanoo Korkein hallinto-oikeus . Mikä on kansalaisten oikeusturva?!

      Onpa mielenkiintoisessa vaiheessa Pyhäjärven hyvinvointitalon kohalo; Saako rakentaa, vai eikö? Kaupungin tekninen johta
      Pyhäjärvi
      120
      731
    10. Martina avaa suhdettaan

      IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      200
      717
    Aihe