Kiina on valloittanut (ostanut) monia satamia ympäri maailmaa, rakentanut tunneleita, tietä.ym.infraa. Mm. Kreikan Pireuksen sataman enemmistö omistus on kiinalaisilla. Hampurin sataman valtaus on toistaiseksi epäonnistunut. Usan hallinto on huomioinut jo kauan Kiinan kiinnostuksen tärkeiden kuljetusreittien osa/koko omistukseen. Kiinahan julkisti 2000-luvun alussa sloganinsa, "uuden aallon Kiina" eli valloitetaan maailma uusin keinoin jos kerran ei kommunismi pure niin valloitus tehdään taloudellisin keinoin. Taktiikka näyttää huolestuttavassa määrin toteutuvankin. Romun määrä Kiinasta Suomeenkin on 2000-luvulla kasvanut valtavasti.
Kiina on todellinen uhka lännelle
14
115
Vastaukset
- Anonyymi
Kapitalismi (jonka kannattaja olen) on siinä mielessä hankalaa että ne joilla on rahaa ostelee mitä niitä huvittaa eikä siihen muilla ole muita vaikutusmahdollisuuksia kuin hankkia enemmän rahaa että voi ostella maailman mieleisekseen.
Kiinasta otteluun ovat syyllisiä yksin läntiset kapitalisti jotka katsoivat että paras tuotto saadaan ulkoistamalla läntinen työvoimavaltainen teollisuus Kiinaan.
Kiinalaiset olivat vain niin nokkelia että läntiset kapitalistit jäivät kommunistisen/keskusvalta ohjatun kapitalismin jalkoihin.
Lännen typeryydestä on turha syytellä Kiinaa.- Anonyymi
Kiinalaiset ovat nokkelia, kekseliäitä, nopeita, tehokkaita ja paljon aikaan saavia, jota suomalaiset ja eurooppalaiset eivät ole.
- Anonyymi
Kiinan valtio omistaa kaikista maahan purustetuista yrityksistä vähintään 50% osakepääomasta joten naputappa siittä.
Stupp aukoo päätään Pe,välissa La ja Su. Kiina jäädyttää Kotkan investoinnit Ma
Näin Kiinan yritysmaailma toimii.
- Anonyymi
Kiina ei uhkaa meitä toisin kuin Ryssä.
- Anonyymi
belt&road
Ensin rakennetaan velkavyö, sitten on kommunismilla tie vyöryä sinne. Totta. Lisäksi kiina omistaa radiokanavia ja varmaan muutakin mediaa, voi syöttää ideologiaansa sitä kautta länsimaisten ihmisten mieliin.
Kiinasta tuleva "romu" on elektroniikkaa, joka usein ei toimi kuin pari vuotta ja sen jälkeen on ongelmajätettä. On muutamia henkilöitä ja yrityksiä jotka pystyvät korjaamaan tätä "jätettä" uusimalla muutamia komponentteja ja laite toimii jälleen, alkuperäiset osat ovat tarkoituksella mahdollisimman huonoja jotta laite hajoaa muutamassa vuodessa. Laitteista on myös löydetty digitaalisia laskureita jotka laskevat toiminta-aikaa, ja tietyn määrän saavutettuaan hajoittavat/sulkevat laitteen pysyvästi.
Kuitenkin taloudellisesti kiina olisi ainoa maa minkä kanssa kannattaisi olla kumppaneita, pois jättäen ideologian sekä kiinan omistushalun. Länsimaissa ei pystytä tuottamaan sitä elektroniikkaa mitä kiina pystyy tekemään, mutta ostajalla olisi vakava vastuu tutkia saamansa tuotteet että ne ovat määritysten mukaisia, ja tehty laadukkaista komponenteista jotka kestävät käyttöä vuosikausien ajan, ja lisäksi elektroniikan suunnitteluun tulisi kiinnittää huomiota niin että komponentit olisi tarvittessa mahdollista uusia/korjata, joilloin elektroniikkajätettä ei tulisi kun tuotteet saataisiin uusiokäyttöön. Näin se oli entiseen aikaan, oli kodinkonekorjaamoita, elektroniikkahuoltoja jne. nyt nämä kaikki ovat lähes kadonneet kun laitteet on tehty mikrokomponenteista kaksipuolisille piirilevyille.- Anonyymi
Kiinahan aloitti jo vuonna 2013 suunnittelemaan uutta "silkkitietä" Eurooppaan, Lähi-Itään, Keski-Aasiaan ja Afrikkaan . Siihen kuuluu myös satamien ostaminen.
En ole koskaan ymmärtäny ihmisiä jotka ostavat netin kautta krääsää Kiinasta. Tuotteet täynnä kemikaaleja ja myrkkyjä jotka saastuttavat vesistöt ja sairastuttavat ihmiset.- Anonyymi
Tyhmät ihmiset ostavat sieltä, mistä halvimmalla saavat. Kiinakrääsään pitää puuttua tullimaksuin ja haittaveroin
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tyhmät ihmiset ostavat sieltä, mistä halvimmalla saavat. Kiinakrääsään pitää puuttua tullimaksuin ja haittaveroin
Just noin. Kiinalaiseen halpaan ja huonoon krääsään ei kannata rahojaan tuhlata.
- Anonyymi
Lol vajakki Suomijuntti! Kiina on ihan samalla lailla osa uutta maailmanjärjestystä kuin USA & Venäjä!!!
https://tuomaskuusela.files.wordpress.com/2024/12/image-41.png
Kiinan kaikki lelut on käytännössä ostettu ULKOMAILTA! Yhtään eivät ole tehneet omin avuin ;=))
https://mega.nz/file/JBRHlQAZ#aVmOOyRGqkowtaSPsDj17evtqDGxf13SdVZBsWa_Kcc
Te Suomijuntit kuvittelette että koska ne on Aasialaisia niin ne olis jotenkin "vapaampia" tai erillaisempia kuin kaikki muut. No se on sitten teille tappioksi! Kinuskit työskentelee ihan samalle puolueelle kuin kaikki muutkin pelaajat ;=P
https://tuomaskuusela.files.wordpress.com/2024/12/image-68.pngSiis väitätkö nyt että kiina ostaa tavaransa ulkomailta ja myy ne eteenpäin? Missäs ne tavarat sitten valmistetaan... pohjois-koreassa ehkäpä?
- Anonyymi
Keltainen vaara on jälleen ajankohtainen
- Anonyymi
Kiinalaiset risteytyy eurooppalaisten kanssa 2060- jälkeen ja valtaa Euroopan.
- Anonyymi
Orwelilainen maailman kuva on toteutunut hyvin Kiinassa.
Hallinto valvoo tehokkaasti kansalaisiaan. Edes naaman peittäminen ei auta. Toisinajattelijat ovat koko ajan miljoonien sensoreiden tiedossa. Jokaisessa kadunkulmassa on tarkailija ja ainoastaan lukittautumalla kotiin olet suojassa, niin kauan, kuin oveen koputetaan, ja esitetään todisteet, olet peukuttanut kiellettyä asiaa.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ajattelen sinua nyt
Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu292678- 1322435
Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin
Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti142021Yritys Kannus
Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett151813- 161346
Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis731317- 1061284
- 93997
Syrjintäskandaali Lieksan kaupungin johdossa
Ylen valpas toimittaja kirjoittaa: Lieksan kaupunki kieltäytyi hyväksymästä Vihreiden venäläistaustaista ehdokasta Lieks143968Kuin sonnilauma
Taas on Virkatiellä kova meteli keskellä päivää. Ei siinä kyllä toisia asukkaita yhtään ajatella. Tullaan yhden asuntoon20913