Iloitkaa, kateelliset!

Anonyymi-ap

Iloitkaa, te kateelliset nuoret, joitten mielestä me eläkeläiset syömme teidän tulevat mahdolliset eläkkeenne pois! Eläkejärjestöjen kertoman mukaan rahasta ei tule koskaan olemaan puutetta, mutta eihän teille mikään riitä.
Asiaan:
Tuli ilmoitus, että vanhuuseläkkeeni nousee, käteen saan peräti 16 € enemmän kuukudessa kuin tänä vuonna. Nyt kun vielä ALV nousee, niin se tekee minun kohdallani noin 16,35 €/kk. Eli joudun tinkimään menoistani noin 0,35 €/kk JOS hyödykkeitten hinta ei nouse kuin tuon ALV: noston verran. Arvatkaapa, nostaako kauppias hintoja muutenkin vai ei!
Parempi tämäkin kuin muutama vuosi sitten. Eläke nousi, mutta niin nousi verotuskin (silloinkin). Lopputuloksena sain eläkettä käteen kuukaudessa 18 € vähemmän kuin aiemmin.
Samaan aikaan valtakunnan valtaologarkit nostelevat palkkojaan jopa 60 % ja viettävät kavereinee riemulomiaan kuukaudesta toiseen maailman äärissä - toisten rahoilla nekin - milloin milläkin tekosyyllä!
Onneksi kauppoihin on tullut tuo punalappusysteemi ruuissa. Se auttaa ruokamenoissa, mutta ei varsinkaan asuntomenoissa, siihen tarvittavat säästöt on tultava muualta.
Propagandan mukaan Suomi on maailman onnellisin maa ties monettako vuotta jo. Niin se onkin - oligarkeillemme!

5

279

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Onhan se. Täällä kaikilla on suht tasainen elintaso. Rikas ei saa rikastua, mutta köyhälläkin on kaikki mukavuudet.

      • Anonyymi

        Tässä sinulle esimerkki suht tasaisesta elintasostahttps://www.is.fi/politiikka/art-2000010921464.html: . Ehkä sinä pystyts samaistumaan noihin, minä en osaksikaan. Lapissa pystyn käymään kesällä omalla 36 v pikkuautollani jossa myös yövyn koivet kippurassa. En syö riekon rintaa, en poronkäristystäkään vaan halpakaupasta ostamiani eväitäni.
        Yli 30 v kolmivuorotyössä Eliitille herkkuja tienannut, nyt 81 v hallintoalamainen.


    • Anonyymi

      Pipari äidit pannaan. lapsille ruokaa ja turvallisuutta.

    • Anonyymi

      Olen mieheni omaishoitaja, häneltä amputoidut jalat.
      Noin viiden vuoden välein.
      Jalkahoitajat hoiti, tuppelot varpaiden päällä ja en nähnyt mitä tapahtuu?
      Kunnes, mieheni alkoi sanomaan , että jalkapohjat on kipeä.
      Varkauden kaupungissa.

    • Anonyymi

      ALV nousi jo syyskuussa ja nyt nousee tammikuussa tupakki , kuntosali ja liikuntapalvelut, kirjat, lääkkeet, viina ja liikkuminen bussilla, junalla , lentsikalla ja taxilla.
      Näillä on ennen ollut 10% alvi ja se nousee 14.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä

      "Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan
      Maailman menoa
      20
      18334
    2. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      56
      5222
    3. 4,5 promillee

      Aika rajut lukemat joku eilen puhaltanut.
      Suomussalmi
      24
      4867
    4. Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista

      Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni
      Maailman menoa
      28
      4774
    5. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      36
      4590
    6. Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"

      "– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h
      Maailman menoa
      74
      4487
    7. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      62
      4063
    8. Voiku saisi sen sun

      Rakkauden kokea. Tykkään susta niin paljon edelleen.
      Ikävä
      42
      3705
    9. Mitä luulet, miten Martina Aitolehti pärjää Erikoisjoukoissa?

      Kohujulkkis, yrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukot on
      Suomalaiset julkkikset
      40
      2984
    10. Olitpa ikävän

      Kylmä eilen. Miksi ihmeessä?
      Ikävä
      45
      2689
    Aihe