Kertokjaa hyvät ystävät, mihin ovat sopivia Piipsjärven, Petäjäskosken ja Matkanivan koulukiinteistöt? Ne jäävät seisomaan kuin pappavainajan tölli!
Jos näistä edes yhdelle löytyisi asiallinen ostaja, merkitsisi se plussaa kaupungin talouteen. Ei kai niitä kannata purkaa? Voi surkeus, kuinka kylille kävi! Oulaisissa on vain kolme pääkylää keskustan lisäksi. Ne kuihtuvat varsinkin nyt, kun koulut lakkaavat. Toivottavasti edes jollekin koulukiinteistölle ilmaantuu ostaja!
Uusia kiinteistöjä tulee kohta myyntiin.
8
1104
Vastaukset
- Anonyymi
Kaupunki ei myy, purkaminen maksaa vaan puoli miljoonaa
- Anonyymi
nykyisillä virkamiehillä mihinkään asiaan ei ole luottamista edes kyläkoulujen osalta
- Anonyymi
Piipsjärvelle kaupungin talon oireilevat ja sermeillä erotetut loosit.. siirtyy tieto nopeasti joka sektorille niin ei voi sanoa " ei kuulu mulle"
Petäjäskoskelle maaseudun elinvoiman ja kehittämisen keskus johon sijoittuu kaikki alueen maa ja metsätaloudessa työskentelevät ja suunnittelijat.
Matkanivaan tuotantoeläin opetus- ja kehittämisopisto jossa suunnitellaan ja testataan tuotantoeläinten, lehmien, sikojen ja hevosten tuottamien metaani ja kiintoaineiden hyödyntämistä ei yksin Oulaisten osalta vaan koko maata ja maailmaa edeskatsoen ja edistäen vientivetoista palkkamallia hallitusohjelman visioiden pohjalta. - Anonyymi
Ei kun vaihdetaan pettukosken ja matkanivan kehityskeskusten toimialat toisinpäin.
Matkanivassa aletaankin kehittelemään metstalouden uusia juttuja.
Apua saa sen seudun metsäpuolen proffalta ja aloittavat sen moottorikelkka puukouran hydrauliikasta, keksivät alennuvaihteen pumpum väliin ettei kovat kierrokset säre pumppua heti, sehän kelkkakin lähtisi lentoon kun kierrokset nostetaan niin että variaattori ottaa kiinni.
Sitten vain tuotantoon koska toisella puolen jokea on tuotantotilat valmiina jossa aloitettiin keksimään ja tehtiinkin ensimmäiset hytilliset kuormaajat puutavara rekkoihin.
Jostain se on aloitettava ja kun tuohon liitetään vielä hirvien karkotusta varten kehitetty taimien suojausaine ja lannoitus niin suomi ja sen metsät on pelastettu viherpiipertäjien pöljiltä visioilta. Vrt, Alaskan elämää tv-sarjan opit - Anonyymi
Koulut pitää ottaa takaisin siihen käyttöön mihin ne on tehty jotta elämä kylillä voi jatkua , sinne ei jää muuten kuin pari kolme maatilaa tyhjiä lahoavia taloja joissa hiiret ja rotat tekevät tuhoaan.
- Anonyymi
Voisiko jollekin koululle perustaa keilahallin ennemmin kuin jättää kylmilleen!
- Anonyymi
Kyyllä kaupuntin virkamieste asenne kuulemma sellane et sivukyllii ei tarvihe vievät vain rahhaa pitäkääpä silimällä heitä
- Anonyymi
Pystyykö sen pettukosken kevyenliikenteen väylän kääriin rullalle kun jäikin tarpeettomaksi samojen päättäjien toimesta jotka eväs nesteen risteyksen liikenneympyrän ? Sitä ei varmaan saa rullalle jotta siirtäis paikkaan jossa sitä käytettettäis, vaikka koskikeitaan kohdilta irvantiellä..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 22914871
Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.
Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m212237Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa
Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?381873- 1471288
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes951260- 261146
Huomioon ottaminen
Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin30902- 102889
Sinkkusiskoni pliis kertokaa
Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex80735Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit
Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t80708