Onko se pörssi vai kiintee.
Mieten kulutusbaikutus vaikutaa todellisuudessa
Entä ns.,pörssisähkön hinta kiinnitys kiten se toimii
Epätietoinen haluu tietoon suomeksi
Hei mikä on paras sähkö sopimus
2
172
Vastaukset
- Anonyymi
Vertailet vähän hintoja, kato ensiksi minkälaiseen hintaan tarjotaan kiinteitä soppareita, (oliskohan ne jotain luokkaa 9-11 senttiä kwh?, kannattaa ottaa selvää) ja vertaile vähän niihin hintoihin mitä pörssisähkössä tarjotaan, toki pörssisähkössä vaikuttaa just se että mihin kellonaikaan sähköä kuluttaa ja välillä ne hinnat nousee ja laskee. Eli: tutki huolella pörssisähkön hintoja mitä ne on lähikuukausina ollut ja vaikka viimeisen parin vuoden aikana, googlesta helposti löytyy kaikki tarvittava tieto. Myös se vaikuttaa oleellisesti että mihin aikaan itse käytät eniten sähköä. Itse olen kolmivuorotyössä, niin ihan pelkästään sen takia en halunnut pörssisähköä koska saatan valvoa mihin kellonaikaan tahansa niin silloin ei kiinnosta seurata minkä hintaista sähkö on. Ynnäilet kummastakin sopimusmallista ne keskiarvot mitä tulisi maksamaan ja siitä teet päätöksen.
Ei noissa oikein väärää vaihtoehtoa ole ottaako kiinteän vai pörssin, mutta se vaatii vaan sen huolellisen selvitystyön että voi valita itselleen sen sopivan sopparin.
Tuossa on jokin linkki siitä kulutusvaikutuksesta:
https://vare.fi/mika-ihmeen-kulutusvaikutus/ - Anonyymi
Eikös vuorotyöläisen kannata ottaa pörssi kun voi käyttää sähköä halpaan aikaan yöllä kun se on usein 0.3ckwh
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2033812Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii602406Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3912286- 472203
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321521Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul5131287Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931261- 561247
- 701147
Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1241117