Jääköhän siellä kuitenkin pakkovenäjä kaikille ja virkamiesvenäjä , onhan se kuitenkin entisen siirtomaaisännän kieli .
Suomessahan pakotetaan kaikki opettelemaan kouluissa ruotsinkieltä ja on olemassa tuo virkamiesruotsipakko koska ruotsi on entinen suomen siirtomaaisäntä .
Virossa kouluopetus tästä lähtien viroksi
20
274
Vastaukset
- Anonyymi
Suomi on kaksikielinen maa. Nationalismi levisi 1800-luvun alussa myös Suomeen. Suomessa nationalismi ei kuitenkaan aiheuttanut kapinoita, vaan se ilmeni maltillisena kansallisromantiikkana. Se tarkoittaa, että sivistyneistö ja taiteilijat alkoivat ihailla ja tutkia suomenkielistä kansaa ja kulttuuria.
Emil Wikström oli suomen kansallistaiteen merkittävimpiä kuvanveistäjiä.
Tunnetuin suomalainen kansallisromantiikan tyylisuunnan edustaja on tietenkin Jean Sibelius.
Helsingin yliopiston opiskelijat perustivat vuonna 1830 Lauantaiseura-nimisen yhdistyksen. Sen tavoitteena oli edistää kansallisromanttista ajattelua.
Lauantaiseuran jäseniä olivat muun muassa Johan Ludvig Runeberg, Elias Lönnrot ja Johan Vilhelm Snellman.
Suomenkielinen kulttuuri alkoi kehittyä nopeasti 1860-luvun jälkeen. Suomen kieli ei ollut enää pelkkä köyhien ihmisten puhekieli, vaan siitä tuli myös taiteen ja kirjallisuuden kieli. Ensimmäinen suomenkielinen romaani, Aleksis Kiven (Stevall) Seitsemän veljestä, julkaistiin vuonna 1870.
Helsinkiin perustettiin vuonna 1872 Kansallisteatteri, jossa alettiin esittää suomenkielisiä näytelmiä. Minna Canth oli ensimmäinen suomenkielinen naiskirjailija.
Tästä käytetään nimitystä kansallinen herääminen. Se ei tapahtunut hetkessä, vaan useiden kymmenien vuosien kuluessa.
Suomenkielisillä kouluilla oli tärkeä merkitys kansallisessa heräämisessä. Kouluja alettiin perustaa 1860-luvun jälkeen kaikkiin kaupunkeihin ja vähitellen myös maaseudulle. Oppikirjana kouluissa käytettiin Sakarias Topeliuksen kirjoittamaa Maamme -kirjaa.- Anonyymi
Koulussa opiskellaan tulevaisuutta varten. Ilmeisesti uskot että nykyisten koululaisten elinaikana keksitään aikakone ja suomalaiset käyvät sillä lomillaan tai vaikkapa opiskelemassa 1800-luvulla?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Koulussa opiskellaan tulevaisuutta varten. Ilmeisesti uskot että nykyisten koululaisten elinaikana keksitään aikakone ja suomalaiset käyvät sillä lomillaan tai vaikkapa opiskelemassa 1800-luvulla?
Pakkoenglanti on menneisyyttä!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pakkoenglanti on menneisyyttä!
Eikö se enää olekaan valtaamassa koko Suomea?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eikö se enää olekaan valtaamassa koko Suomea?
On ja siksi koko pakkoenglanti onkin niin hölmö ja traaginen asia.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
On ja siksi koko pakkoenglanti onkin niin hölmö ja traaginen asia.
Miten se voi sitä tehdä menneisyydestä käsin? Onko se aikakone jo keksitty?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miten se voi sitä tehdä menneisyydestä käsin? Onko se aikakone jo keksitty?
Pakkoenglanti on niin passee.
- Anonyymi
Se mitä halusin sanoa, oli se, että Suomen olemassaolo on kansallisen heräämisen ansiota. Meillä ei kansa kapinoinut vaan ruotsinkielinen suomalainen älymystö loi sille pohjan.
Ihan toinen juttu kuin Virossa, jossa venäläiset ovat olleet miehittäjinä. - Anonyymi
Ymmärrän tässä maailmantilanteessa Viron kannan.
Suomesta oli muuttoliikettä Ruotsiin 1960-luvulla ja lapsia pidettiin tyhminä, kun eivät osanneet kieltä.
Aikaisemmin oli yksi kieli, yksi mieli -kehitys, ja suomen kieltä ei ollut varsinaisesti hyväksytty muutoin kuin apukielenä, sanoo Ruotsinsuomalaisten arkiston entinen johtaja Erkki Vuonokari.
1960-luvulla kaksikielisyyden merkityksestä alettiin keskustella poliittisella tasolla. Merkittävä edistysaskel oli vuoden 1975 siirtolais- ja vähemmistöpoliittinen ohjelma, jossa kannustettiin monikielisyyteen.
Kaksi vuotta myöhemmin tuli kotikielireformi, jonka mukaan oppilas sai oikeuden oppia peruskoulussa ruotsin lisäksi myös sitä kieltä, mitä hän puhui kotona.
Ruotsinsuomalaisia kouluja perustettiin
1980-luvun alussa Ruotsissa oli jo satoja suomalaisia luokkia. 1990-luvulla perustettiin kaksikielisiä ruotsinsuomalaisia vapaakouluja ja kaksikielisestä opetuksesta alettiin säätää myös laissa. - Anonyymi
Ruotsista hävitettiin järjestelmällisesti suomenkieli , pohjoisruotsin alkuperäiskansan kieli oli suomi ja se hävitettiin myös ja rippeet nimettiin meänkieleksi .
- Anonyymi
Älä valehtele.
- Anonyymi
Suomessa koulu kieli alkaa olla pyhä pakkoenglanti alaluokilta lähtien. Miksi se ei sinua huoleta yhtään?
- Anonyymi
Suomessa ainoa kaikille pakollinen kieli on ruotsi !
- Anonyymi
Älä valehtele!
Ainoa kaikille pakollinen kieli Suomessa on englanti.
- Anonyymi
Suomessa on pakkoruotti koska haluamme kokea itsemme kaksikieliseksi maaksi ja tilalle tulisi Eu-tyyliin (vaikkei skandityyliin) sitten joku muu kieli, ja perusteet ruottille ovat vielä vahvimmat, ja vielä sittenkin kun täällä on enemmän arabiaa puhuvia, koska ei ole Eu-kieli (tällä hetkellä).
Ruotti on siten vielä, ja ei siksi että se on turha, vaan siksi, että ollaan vielä kaksikielisiä (Virossa ja Latviassa siitä kai ollaan luopumassa, mutta ei leine perustuslaissa, joka toisn muutettavissa 2/3 enemmistöllä). Viro ja Latvia suojelee hyvinkin itseään siten myös sotilaallisesti (esim. Venäjällä ei sitten vaateita kuten Ukrainassa).
Ruotti on pienin paha Suomessa, koska helppo kieli ja muut kieliopinnot tilalle ovat spekulaatiota, että niitä tarvitsisi, että pelkkä enkku (välttämättömyys) on siten seuraava looginen vaihtoehto; muiden kielien tullen vastaan vasta tarvittaessa. - Anonyymi
Koska ruotsi on tarpeeton on sen oltava pakollinen , muutenhan sitä ei kukaan opiskelisi.
Häh , tarpeeton ja siksi pakollinen ???- Anonyymi
Niin tosiaan , tarpeeton ja siksi pakollinen ...?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niin tosiaan , tarpeeton ja siksi pakollinen ...?
Päteekö sama pakkoenglantiin?
- Anonyymi
Jos haluat muuttaa venäjälle, kannattaa opiskella englannin sijaan venäjää. Venäjälle pääsee vaikka Narvan kautta, kunhan passi ja viisumi on kunnossa,
- Anonyymi
Onpa outo juttu , tarpeeton ja juuri siksi kaikille pakollinen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin
Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t615622Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin
Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo963503Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..
Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel473372Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"
Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L902611SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa
SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral622461Nepotismi jytkyttää porvaristossa
Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi771936Persut palkkaavat verorahoilla
avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei3381847Anteeksi T
Aamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa161433Ville Rajainmäki, 25, omaishoitaja
Hän on 65 eläkeikääntyneen avustajana 24/7 Kerrankin omaishoitajaa arvostetaan ja maksetaan asiaankuuluvaa, 3000€, pal281228- 1421162