https://www.verkkouutiset.fi/a/ivan-puopolon-kolumni-tata-on-woke/#2164131b
Muutama viikko sitten Andrew Graham-Dixon, eräs maailman arvostetuimmista taidehistorioitsijoista, luennoi Cambridgen yliopistolla natsien taiteesta. Osana luentoa hän parodioi Hitleriä. Imitaatiolla Graham-Dixon nimenomaisesti kritisoi natsien rasistisia perusteita taidevalinnoilleen. Lopputulos oli, että Graham-Dixon sai porttikiellon yliopiston arvovaltaiselle keskustelufoorumille (Cambridge University debating society).
Ylevien peitesanojen, kuten ”antirastisen työn” tai ”etuoikeuksien” taakse kätkeytyy liberaalille demokratialle vastemielinen avoimen keskustelun tukahduttaminen.
Siinä missä demokraattinen menetelmä toimii vapaan debatoinnin kautta, uuslahkolaiset pyrkivät sanelemaan, mistä ja miten muiden on luvallista puhua. Jos lahkon vaatimuksiin ei suostu, on se ”kekustelusta kieltäytymistä”, rasismia ja jotain-fobiaa.
PS. vihreät samaa mieltä Ivanin kanssa?
ivan-puopolon-kolumni-tata-on-woke
9
246
Vastaukset
- Anonyymi
Hiljaa!
- Anonyymi
moktargubta-mielipåidepamkki-the ratt-kapi hiljaa
- Anonyymi
Rovaniemi suomi24
134 - Anonyymi
ei keskustelua moktar gubta?
- Anonyymi
moktar gubta sdp? hiljaa
- Anonyymi
Vihreät kannattavat woke ideologiaa joka on osoittaunut tuhoisaksi sekä demokratian että vapaan länsimaisen kansalaisyhteiskunnan kannalta.
- Anonyymi
Kaikki wokeltavat vihreevassarit sais mennä hässimään toisiaan pärseesen.
Muuhun niistä ei oo. Pelkkää ihmiskuonaa, joka haisee. - Anonyymi
woketus = hapatus. vihervasemmisto ja äärivasemmisto haluaa jostakin syystä hapattaa länsimaisen yhteiskunnan. Mikä on heidän motiivinsa tehdä niin, sitä sopii kysyä?
- Anonyymi
Puapolo alkaa PS ehdokkaaksi?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 275284
Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu333593Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka533492Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu263387Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1232980Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod322717Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint192403Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1202380MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142205- 412042