Moniko isännöitsijä istuu tänään 23.12. ja perjantaina 27.12. töissä, kun ei ole parempaakaan tekemistä? Näköjään Oiva Isännöinti on joillakin paikkakunnilla sulkenut toimistonsa kokonaan ma 23.12. ja pe 27.12. Oiva Isännöinti Jyväskylän ja Porin nettisivuilla lukee: "ma-pe 23.–27.12. suljettu". Hatunnosto isännöintitoimistolle, joka päästää työntekijänsä lepäämään ja rentoutumaan jouluna ja pistävät puodin kiinni.
Toki on tämäkin lepoa, kun saa olla töissä ja surffailla netissä koko työpäivä. Sain tämän päivän työtehtävät hoidetuksi klo 8:15. Vartin töiden takia siis töissä tänään. Mieluummin olisin toki vapaalla eli vuosilomapäivää viettämässä. Vuosiloman pitämiseen ei tarvitse sulkea koko toimistoa.
Moniko isännöitsijä töissä 23.12. ja 27.12.?
6
407
Vastaukset
- Anonyymi
Yllättävän moni firma on sulkenut ovensa kokonaan jouluviikoksia. Edes lounaalle ei pääse mihinkään, kun lounaspaikat ovat kiinni sekä ma 23.12. että pe 27.12.
Eivät ole siis pelkästään Oiva Isännöinnin toimistot, jotka ovat sulkeneet ovensa jouluviikoksi. Näyttää siltä, että "kaikki" ovat lomalla, paitsi ne, jotka ovat töissä. - Anonyymi
Jos isännöintitoimisto on kokonaan kiinni, ymmärrän asian niin, että ne vapaapäivät eivät kuluta työntekijän vuosilomaa. Onhan se juhlaa olla kaksi arkipäivää lomalla eli pois töistä, kun isännöintitoimisto on kokonaan suljettu. Edes vuosilomapäivät eivät kulu. Hyvä Oiva Kauppakatu Jyväskylä!
Oivalaiset voivat valottaa, onko asia näin?
Itse taidan pitää 4 viikkoa talvilomaa vasta maaliskuussa tai huhtikuussa. Silloin ei ole mitään järkeä olla töissä, kuin on hirveä kiire ja iltakokouksia. Ei ole isännöitsijän parasta aikaa, joten kuukauden talviloma siihen kohtaan olisi kiva.- Anonyymi
Vuosilomapäivät kuluvat, vaikka toimisto on kiinni.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vuosilomapäivät kuluvat, vaikka toimisto on kiinni.
Kiitos tiedosta. Vaihtoehtoisestihan olisi voinut olla niin, että työntekijät lomautetaan niiksi päiviksi, jolloin toimisto on kiinni, mutta ilmeisesti kaksi työpäivää olisi niin lyhyt lomautus, ettei sellaista käytännössä voi tehdä. Selkeämpää on laittaa työntekijät "pakkolomalle" eli sulkea toimisto ja pakottaa työntekijä käyttämään pari vuosilomapäiväänsä.
Fiksu temppu Oivalta, joka tapauksessa. Olen tänään tehnyt vajaan tunnin töitä, joten on suht järjetöntä istua sen takia työpaikalla klo 8-16. Tämä on ehkä ollut toistaiseksi koko vuoden hiljaisin työpäivä. Kesälläkin heinä-elokuussa on paljon vilkkaampaa.
Jälkiviisaana: paras aika pitää talviloma on juurikin 23.12.-5.1. välinen aika, siis jos haluaa olla lomalla hilajisena aikana. Mitä todennäköisimmin ne ovat vuoden hiljaisimmat viikot isännöitsijällä. Käytännössä mitään tärkeää ei jää tekemättä, vaikka olisi pari viikkoa poissa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kiitos tiedosta. Vaihtoehtoisestihan olisi voinut olla niin, että työntekijät lomautetaan niiksi päiviksi, jolloin toimisto on kiinni, mutta ilmeisesti kaksi työpäivää olisi niin lyhyt lomautus, ettei sellaista käytännössä voi tehdä. Selkeämpää on laittaa työntekijät "pakkolomalle" eli sulkea toimisto ja pakottaa työntekijä käyttämään pari vuosilomapäiväänsä.
Fiksu temppu Oivalta, joka tapauksessa. Olen tänään tehnyt vajaan tunnin töitä, joten on suht järjetöntä istua sen takia työpaikalla klo 8-16. Tämä on ehkä ollut toistaiseksi koko vuoden hiljaisin työpäivä. Kesälläkin heinä-elokuussa on paljon vilkkaampaa.
Jälkiviisaana: paras aika pitää talviloma on juurikin 23.12.-5.1. välinen aika, siis jos haluaa olla lomalla hilajisena aikana. Mitä todennäköisimmin ne ovat vuoden hiljaisimmat viikot isännöitsijällä. Käytännössä mitään tärkeää ei jää tekemättä, vaikka olisi pari viikkoa poissa.En ole löytänyt mistään tietoa, mikä on lain mukaan lyhin mahdollinen lomautuksen kesto. Olisi mukava tietää, onko edes teoriassa mahdollista lomauttaa työntekijät kahdeksi työpäiväksi?
Selvästi Oivalla työn määrä jouluviikolla on vähäinen, kun toimisto voidaan pitää kiinni. Eikös tässä täyty lomautuksen perusteet? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
En ole löytänyt mistään tietoa, mikä on lain mukaan lyhin mahdollinen lomautuksen kesto. Olisi mukava tietää, onko edes teoriassa mahdollista lomauttaa työntekijät kahdeksi työpäiväksi?
Selvästi Oivalla työn määrä jouluviikolla on vähäinen, kun toimisto voidaan pitää kiinni. Eikös tässä täyty lomautuksen perusteet?Eihän toimiston kiinni pitäminen ole sama asia kuin että työntekijät olisivat lomalla. Se vain tarkoittaa, että kukaan ei vastaa puhelimeen tai avaa ovea. Ei kannata tehdä tulkintoja ja yksinkertaistuksia ilman parempaa tietoa. Jälleen kerran koko keskustelu on typerä, koska sillä ei ole mitään todellisuuspohjaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä423394- 361984
Naiselle mieheltä
Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?301729- 161527
- 231508
- 91391
- 241377
- 141227
Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?
Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai781125- 221102