Uskonnollinen tyhjiö täyttyy aina

Anonyymi-ap

Uskovaisen tyhjä kuuppa on esimerkki siitä, miten Jumala voi hyödyntää uskonnollista tai ideologista tyhjiötä. Kun perinteiset loogiset ja rationaaliset rakenteet heikkenevät, Jumla voi tarjota vaihtoehtoisen identiteetin ja tarkoituksen, joka vetoaa ihmisiin, jotka etsivät merkitystä ja yhteisöllisyyttä. Tämä ei kuitenkaan oikeuta heidän idioottimaisia tekojaan tai ideologiaansa.

On tärkeää ymmärtää, että tällainen Jumala ei edusta laajempaa uskonnollista yhteisöä, vaan se käyttää uskovaisen kuupan tyhjiötä omien tavoitteidensa ajamiseen. Monet kristityt ympäri maailmaa tuomitsee kreationistien toimet ja pitävät niitä vääränä tulkintana islamista.

Jos haluat jatkaa keskustelua tästä aiheesta tai siirtyä johonkin muuhun, olen täällä kuuntelemassa.

6

148

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tässä näyttäisi olevan pieni sekaannus. Kreationismi ei liity islamiin, vaan se on käsitys, joka löytyy eri uskontojen piiristä, mukaan lukien kristinusko, islam ja juutalaisuus. Kreationismi tarkoittaa uskoa siihen, että maailma ja elämä on luotu jumalallisen toiminnan kautta, usein kirjaimellisesti uskonnollisten tekstien mukaisesti.

    • Mihin perustuu väite, että kristittyjen mukaan kreationismi olisi väärää islamin tulkintaa?

      • En tiedä muiden perusteista parasta kysyä heiltä. Itse olen tiedeuskovainen yliluonnolliset jutut kuuluvat filosofiaan.


      • Anonyymi

        Kirjoitin VarmaTieto anonyyminä käytin tekoälyä joka erehtyi tai minä erehdyin koska olen pöljä minun piti sanoa Monet kristityt ympäri maailmaa tuomitsee kreationistien toimet ja pitävät niitä vääränä tulkintana tyhjästä kuupasta.

        Olet 80 vuotias IT opistoinsinööri joka ohjelmoi ATK laitteita nyt olen eläkkeellä ja sätkin molemmat polvet maassa ja kuuppa tyhjänä.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Kirjoitin VarmaTieto anonyyminä käytin tekoälyä joka erehtyi tai minä erehdyin koska olen pöljä minun piti sanoa Monet kristityt ympäri maailmaa tuomitsee kreationistien toimet ja pitävät niitä vääränä tulkintana tyhjästä kuupasta.

        Olet 80 vuotias IT opistoinsinööri joka ohjelmoi ATK laitteita nyt olen eläkkeellä ja sätkin molemmat polvet maassa ja kuuppa tyhjänä.

        Melkein oikein olen opistoinsinööri mutta en IT opistoinsinööri koska 60 luvulla missään ei opetettu tietokoneisiin liittyviä aiheita. Olen vahvasähkö insinööri, harhauduin IBM tietokoneiden maahantuonti yritykseen, korjailin koneiden hardware juttuja. Siellä sitten eksyin softa töihin ja siitä alamäki alkoi ohjelmoija- systeemiohjelmoija- atk suunnittelija. En suosittele huono palkka, paljon yötöitä kun on ainoa aika kun verkot voi olla alhaalla, kaikki vielä vittuilevat teki mitä tahansa, polviin tulee nivelrikko.


    • Anonyymi

      Mikä on ns. uskovaisuushahmo? Voisivatko palstikset kertoa kuinka sellaisen voi määritellä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      47
      3558
    2. Niin voimakkaat tunteet

      Että ajattelin hänen olevan se elämän rakkaus. Silmien edessä vikitteli toista ja hyvästelemättä hylkäs niin tyhjyys jäi
      Ikävä
      16
      2665
    3. Nainen, sinä viisas ja ymmärtäväinen

      sekä hyvällä huumorintajulla varustettu. Kun kaikki muut ovat kaikonneet, vain sinä olet jäljellä. Ellet kestä kirjoituk
      Ikävä
      24
      2614
    4. Puhe on halpaa

      Katso mitä hän tekee.Teot kertoo enemmän kuin tuhat sanaa.Uskokaa punaisia lippuja.Hyvää yötä.
      Ikävä
      44
      1836
    5. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      25
      1596
    6. Oletko harrastanut

      seksiä kaivattusi kanssa? 🤔
      Ikävä
      121
      1361
    7. Nainen, se on vain karu totuus, että

      sinut on luotu synnyttämään ja mies siittämään. Niin on luomakunnassa säädetty ja niin se on. Sinut luotiin heikoksi ja
      Ikävä
      279
      1308
    8. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      126
      1275
    9. Joko aiheuttamani pettymys

      on lieventynyt? Toivottavasti. Uskallan heittää lentosuukon näin etäältä ja nimettömänä 😘.
      Ikävä
      90
      1269
    10. Kosulan Keisari karviossa

      Non ni. Kosulan keisari karviossa käväsemässä,kamera pyöri ja tubetulot lopsahti tilille,myös VEROVÄHENNYLSIIN ajo
      Tuusniemi
      24
      1186
    Aihe