Uskovaisen tyhjä kuuppa on esimerkki siitä, miten Jumala voi hyödyntää uskonnollista tai ideologista tyhjiötä. Kun perinteiset loogiset ja rationaaliset rakenteet heikkenevät, Jumla voi tarjota vaihtoehtoisen identiteetin ja tarkoituksen, joka vetoaa ihmisiin, jotka etsivät merkitystä ja yhteisöllisyyttä. Tämä ei kuitenkaan oikeuta heidän idioottimaisia tekojaan tai ideologiaansa.
On tärkeää ymmärtää, että tällainen Jumala ei edusta laajempaa uskonnollista yhteisöä, vaan se käyttää uskovaisen kuupan tyhjiötä omien tavoitteidensa ajamiseen. Monet kristityt ympäri maailmaa tuomitsee kreationistien toimet ja pitävät niitä vääränä tulkintana islamista.
Jos haluat jatkaa keskustelua tästä aiheesta tai siirtyä johonkin muuhun, olen täällä kuuntelemassa.
Uskonnollinen tyhjiö täyttyy aina
6
201
Vastaukset
Tässä näyttäisi olevan pieni sekaannus. Kreationismi ei liity islamiin, vaan se on käsitys, joka löytyy eri uskontojen piiristä, mukaan lukien kristinusko, islam ja juutalaisuus. Kreationismi tarkoittaa uskoa siihen, että maailma ja elämä on luotu jumalallisen toiminnan kautta, usein kirjaimellisesti uskonnollisten tekstien mukaisesti.
Mihin perustuu väite, että kristittyjen mukaan kreationismi olisi väärää islamin tulkintaa?
En tiedä muiden perusteista parasta kysyä heiltä. Itse olen tiedeuskovainen yliluonnolliset jutut kuuluvat filosofiaan.
- Anonyymi
Kirjoitin VarmaTieto anonyyminä käytin tekoälyä joka erehtyi tai minä erehdyin koska olen pöljä minun piti sanoa Monet kristityt ympäri maailmaa tuomitsee kreationistien toimet ja pitävät niitä vääränä tulkintana tyhjästä kuupasta.
Olet 80 vuotias IT opistoinsinööri joka ohjelmoi ATK laitteita nyt olen eläkkeellä ja sätkin molemmat polvet maassa ja kuuppa tyhjänä. Anonyymi kirjoitti:
Kirjoitin VarmaTieto anonyyminä käytin tekoälyä joka erehtyi tai minä erehdyin koska olen pöljä minun piti sanoa Monet kristityt ympäri maailmaa tuomitsee kreationistien toimet ja pitävät niitä vääränä tulkintana tyhjästä kuupasta.
Olet 80 vuotias IT opistoinsinööri joka ohjelmoi ATK laitteita nyt olen eläkkeellä ja sätkin molemmat polvet maassa ja kuuppa tyhjänä.Melkein oikein olen opistoinsinööri mutta en IT opistoinsinööri koska 60 luvulla missään ei opetettu tietokoneisiin liittyviä aiheita. Olen vahvasähkö insinööri, harhauduin IBM tietokoneiden maahantuonti yritykseen, korjailin koneiden hardware juttuja. Siellä sitten eksyin softa töihin ja siitä alamäki alkoi ohjelmoija- systeemiohjelmoija- atk suunnittelija. En suosittele huono palkka, paljon yötöitä kun on ainoa aika kun verkot voi olla alhaalla, kaikki vielä vittuilevat teki mitä tahansa, polviin tulee nivelrikko.
- Anonyymi
Mikä on ns. uskovaisuushahmo? Voisivatko palstikset kertoa kuinka sellaisen voi määritellä?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,1085377Puoluebarometri: Marinin hallituksella 7 parasta mittaustulosta
Orpon hallitusta pitää huonona 2/3 kansalaisista, joka on aika hyvin linjassa hallituspuolueiden yhteenlasketun kannatuk663972Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699263505- 832585
Pride-rautu korvaamaan kirjolohi
Kekkosen saatanan tunari meni muuttamaan aikoinaan sateenkaariväen kalan nimen. Unkarin vallankumouksen innoittamana n112057Grahn-laasonen taas todisti millaista porukkaa
kokoomusloiset ovat...työttömät jäävät kuulemma kotiin nukkumaan kun naapuri lähtee töihin...eikös taannoin kokoomuslois4311978- 241969
Purran aikaisemmat kannattajat siirtyneet Lindtmanin leiriin
Melkoinen muutos on käynnissä Suomen politiikan kentällä. Tulevista häviäjistä on hirmuinen kiire päästä ajoissa voittaj31824Tekeekö hän
Tekeekö hän sinut h*lluksi ja millä tavalla? Uusi yritys, kun edellinen aloitus poistettiin.311744Laine voitti oikeudessa
Onnea Savonlinna! Laine voitti oikeudessa kuten arvelinkin ja lieköhän palaa valtaisuimelleen?631687