Leikkaukset söisivät luottamuksen eläkejärjestelmään. Moni on koko elämänsä työskennellyt ja näin oikeutettu elämään tietyllä tasolla taloudellisesti. Ei saa pukata ikääntyneitä talousahdinkoon!
Ei leikkauksia eläkkeisiin!
6
305
Vastaukset
- Anonyymi
Miten valtiontaloutta auttaa,jos ykstyisten eläkeyhtiöitten maksamaa eläkettä leikataan? Ainakin verotuotto pienennee.
- Anonyymi
Eihän eläkkeitä olla pienentämässä, mistä moinen tieto?
- Anonyymi
Liitty inflaatiokorotukseen. Jotenkin?Vasta suunnitteilla. Ehkä?
- Anonyymi
Maksussa oleviin työeläkkeisiin voidaan käytännössä puuttua vain indeksikorotuksiin tai verotukseen puuttumalla.
Eläkepäätöksen yhteydessä sovelletaan kertaluontoisesti eläkeikäkerrointa, joka niinikään pienentää maksettavaa eläkettä, jos elinikä ko ikäluokalle on tilastollisesti pidentynyt siihen verrattuna, kun ko laki elinaikakertoimessa tulinvoimaan. Siinäkin kyse on oikeastaan vain otetaan huomioon se, että työeläkettä maksetaan pidempään kuin on laskelmissa oletettu eli kun eliniän pidentymiseen vuoksi ollaankin eläkkeellä kauemmin. Tämän on juuri niitä ’automaattisia vakauttajia’ , joista nyt on puhuttu.
Ansaittu eläkepääoma kuuluu perustuslain omaisuuden suojan piiriin, joten siihen puuttuminen on yhtä vaikeaa kuin ihmisten muuhunkin omaisuuteen.
- Anonyymi
Eläke on työssä ansaittua, siihen ei saa puuttua. Täytyyhän eläkkeelläkin syödä ja maksaa laskut.
- Anonyymi
Työeläkkeet eivät ole valtion kustantamia eikä maksamia, joten puuttuminen voi tapahtua verotuksen kautta.
Tai indeksikorotuksiin puuttumalla. Jos indeksikorotuksia keinotekoisesti pienennetään, niin se pienentää myös yhteiskunnan saamaa verotuloa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2574590Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1312993Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412762Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?751749Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061594Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281493- 551334
- 931245
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2081116- 471109