Mitä ajattelet

Henkisestä väkivallasta suhteessa
301210
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 30

Vanhimmat

Kannattaa lähteä

Äänestä

Suhteesta kannattaa lähteä pois. Itseään pitää ajatella.

Äänestä
  • Eikä selitys ole "lasten takia". Se on tekosyy, kun itsestä ei löydy selkärankaa. Lapset kärsivät myös.

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Eikä selitys ole "lasten takia". Se on tekosyy, kun itsestä ei löydy selkärankaa. Lapset kärsivät myös.

    Tämä on totta. Pahimmassa tapauksessa toinen vanhempi alkaa purkamaan pahaa oloaan ja turhautumista lapsiin. Lapsi myös aistii ja oppii tunnetiloista käyttäytymistä. Jos toinen vanhempi käyttää henkistä väkivaltaa toiseen vanhempaan. Lapsi oppii saman käyttäytymismallin itse.

    Äänestä

En mitään muuta kuin että sellaiset pitäisi lähettää susille, jotka eivät naista kunnioita.

Äänestä
  • Nainenkin henkisen väkivallan taidon osaa.

    Äänestä

  • Kunnioitus ansaitaan - ei sitä pillu minään automaationa anna.

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Nainenkin henkisen väkivallan taidon osaa.

    Jopa paremmin kuin mies.

    Äänestä

  • Lähettäkääpä toi gubbe susille,tekee tota väkivaltaa ihan oudoille ihmisille!

    Äänestä

  • Anonyymi00013 kirjoitti:

    Jopa paremmin kuin mies.

    Ei.

    Äänestä

Yhtä kiellettyä kuin fyysinenkin väkivalta. Eikä miehenkään tarvitse sietää kumpaakaan.

Äänestä

Väärin ja julmaa.

Äänestä

Henkinen väkivalta on mielestäni pahempaa kuin fyysinen väkivalta. Miten voi alistaa toista niin paljon. Henkiset asiat eivät ehkä koskaan parane. Henkistä väkivaltaa käyttävä ihminen ei arvosta toista ollenkaan. Se on halveksivaa alistavaa ja nöyryyttävää. Fyysisestäkin vauriosta voi parantua. Mutta se, että saa toisen tuntemaan itsensä mitättömäksi masentuneeksi ja surulliseksi on todella sairasta. Henkinen mitättömyyden tunne heijastuu myös muihin läheisiin ihmisiin. Jos vaikka käsi amputoidaan, mutta sinua rakastetaan, autetaan ja tuetaan. Se auttaa paranemisessa ja asian hyväksymisessä. Mutta jos on henkisesti rikki. Et ehkä koskaan parane siitä. Valut vain pikkuhiljaa kohti pimeyttä. Silloin etsii lopullista poispääsyä. Nimimerkillä: kokemusta on kuoleman porteilla käymisestä.

Äänestä
  • Fyysinen väkivalta on usein myös syy pelastaa itsensä aikaisemmin, henkinen väkivalta sen sijaan voi alkaa niin hiipien, että siihen tottuu ja lopulta on jäljellä pelkät kuoret.

    Äänestä

  • Tea ja isi riitelee joka päivä 😓🤤🤧😪😢

    Äänestä

  • Kai sä itse tiedät millainen ihminen sä olet?!

    Äänestä

  • Anonyymi00016 kirjoitti:

    Tea ja isi riitelee joka päivä 😓🤤🤧😪😢

    Voisko se Tea pitää naamansa kiinni ja kunnioittaa sitä isiä, ettei isin tarvi pistää sitä pihalle?

    Äänestä

Omituinen kysymys. Sen hyväksyvät ovat joko id*ootteja, trolleja tai pskamaisia ihmisiä. Toivotko kuulevasi heistä vastaajien joukossa? Vai odotatko, että kaikki vain sanovat, että väärinhän se on? Kumpikaan vaihtoehto ei johda hedelmälliseen keskusteluun.

Äänestä
  • Onhan tuossa aiheessa runsaasti tasoja keskusteltavana, kuten vaikkapa se linja, että mikä on henkistä väkivaltaa?

    Kysymys ei nimittäin ole yhtään yksinkertainen tai mustavalkoinen varsinkaan jos määritelmäksi ei hyväksy satunnaista ja subjektiivista tulkintaa tai tunnetta.

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Onhan tuossa aiheessa runsaasti tasoja keskusteltavana, kuten vaikkapa se linja, että mikä on henkistä väkivaltaa?

    Kysymys ei nimittäin ole yhtään yksinkertainen tai mustavalkoinen varsinkaan jos määritelmäksi ei hyväksy satunnaista ja subjektiivista tulkintaa tai tunnetta.

    Ei pidä paikkaansa. Miten olisi tulkinnanvaraista?!

    Äänestä

  • Anonyymi00020 kirjoitti:

    Ei pidä paikkaansa. Miten olisi tulkinnanvaraista?!

    Mielipide se on vääräkin.

    Äänestä

Minulle on sanottu että ansaitsin sen.

Äänestä
  • Kysyitkö että miksi ansaitse, koska voithan tosiaan ansaitakin?

    Äänestä

Eihän sitä kukaan ansaitse. Eikä ainakaan se kärsijän vika, joka niin väittää voi käydä itse kokeilemassa ..
Traumat niistä ovat kamalia, ne täytyy vain oppia selättämään - hinta voi olla kallis kärsijälle.

Äänestä
  • Jos on varaa käräjöidä, niin mistä sitä tietää vaikka kannattaisi siltikin?

    Äänestä

Että elän sellaisessa varmaan.

Äänestä

Jollakin sairaalla tavalla tunnen siihen toisinaan tarvetta

Äänestä
  • Sen huomaan

    Äänestä

  • Anonyymi00027 kirjoitti:

    Sen huomaan

    Kukahan sä luulet olevas

    Äänestä

Ihan perseestä, heivaa se pellolle.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Henkisestä väkivallasta suhteessa

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu