Utopia ikuisesta rauhasta

Sota ei katoa maailmasta koskaan.
Se vain käy välillä lepäämässä ja keräämässä voimia.
Aina se palaa, uusin voimin, virkeänä ja nälkäisenä.
Kun se on ahminut vatsansa täyteen, lapsia, naisia, vanhuksia,
sotilaita ja ikuisesta rauhasta haaveilevia,
sota vetäytyy taas lepoon ja antaa uuden sadon kasvaa.
Ja uusi sato kasvaa, unelmoiden taas ikuisesta rauhasta,
aseettomasta maailmasta ja kansojen ystävyydestä,
kunnes sota taas nälkäisenä herää...
4166
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Sota kuuluu ihmiskuntaan kuten mikä tahansa muu kulkutauti. Se on luonnon asettama keino jolla luonto säätelee ihmispopulaation kokoa, ihan kuten jänisrutto jäniksillä.
Kun kanta kasvaa liian isoksi niin luonto antaa muutaman hullun perimässä valloitushaluisen diktaattorigeenin aktivoitua ja kohtahan se sota taas ihmiskuntaa harventaa.
Ajatelkaapas millainen väestöräjähdys Euroopassakin ja venäjällä olisi jos ei olisi ollut suurta pohjansotaa 1700-luvulla, Napoleonin sotia 1800-luvulla, ensimmäistä ja toista maailmansotaa 1900-luvulla.
Aika julmaltahan se tuntuu ajatella mutta kyllä jo ihan historian valossakin sodat kuuluvat ihan luontaisesti ihmiskuntaan, niin se tulee olemaan jatkossakin.
Lohtuna kuitenkin ettei sodassa kaikki kuole, mutta siviilissä kuolee kaikki.

Äänestä

Sota ei katoa mihinkään niin kauan kuin maapallolla on kaksikin ihmistä ja maasta löytyy keppejä ja kiviä.

Äänestä

Johan tuo on aika kun entisestä on 80 vuotta

Äänestä

Sota puhdistaa ja tuo työtä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Sota ei katoa maailmasta koskaan.
Se vain käy välillä lepäämässä ja keräämässä voimia.
Aina se palaa, uusin voimin, virkeänä ja nälkäisenä.
Kun se on ahminut vatsansa täyteen, lapsia, naisia, vanhuksia,
sotilaita ja ikuisesta rauhasta haaveilevia,
sota vetäytyy taas lepoon ja antaa uuden sadon kasvaa.
Ja uusi sato kasvaa, unelmoiden taas ikuisesta rauhasta,
aseettomasta maailmasta ja kansojen ystävyydestä,
kunnes sota taas nälkäisenä herää...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu