Eikö nyt pitäisi olla kaikille selvää, että kiinalaisalusten pääsy Itämerelle olisi kiellettävä

Anonyymi-ap

kokonaan. Ainakin niiden alusten osalta, joiden määränpää on Venäjälle. Venäjä eli Putin maksaa aluksen päälliköille sabotaasista ja kiristää heitä. Samaan aikaan Kiina/Xi on olevinaan tietämättä asiasta ja pahoittelee yksitäisten kapteenien ahneutta. Kiina eliXi saattaa jopa tuomita julkisesti laivojen kapteenit terroriteosta, mutta todellisuudessa palkita heidät jälkikäteen kunniakirjoin uhrauksesta kansakunnan ja kommunistisen sosialismin hyväksi.

Kirjoittajan huomautus: ”Kiinassahan kommunismi ei ole enää todellisuutta vaan se on verhottu eräänlaiseen kommunismin ja sosialismin verhoon, jossa kansa eliitti voi mässäillä ja vaurastua pääjohtajan XI asettamaan arvoon ja sen ylitettyä kadota muiden ahneiden kapitalistien mustaan aukkoon.

6

185

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Koko ryssälään suuntautuva laivaliikenne pitää katkaista. Tämä uusin tapaushan ei oel kiinalainen paatti.
      Ihan umpitollojahan nuo ovat. Jäivät kiinni ihan rysän, tai siis kaapelin päältä. Laiva kelasi ankkurikeltjua ylös, mutta ankuri oli "kadonnut" jonnekin.
      Laiva lasteineen otettava takavarikkoon, lasti myytävä vahingonkorvauksena jalostamolle ja laiva romutettava.

      • Anonyymi

        Minusta alussa uutisointiin HongKongin lipun alla seilaavasta aluksesta: Siitä erehdys.

        Sinänsä sillä ei ole merkitystä, kenen lipun alla teot tehdään. Venäjän maksamasta ja ilmeisimmin myös kiristyksellä pakottamasta terroriteosta on kyse.


    • Anonyymi

      Vetelää touhua Suomen ja NATOn osalta. Kaapeleita katkotaan jatkuvasti ja järjestetään tiedotustilaisuuksia. Ryssä nauraa ja on toteuttamassa jo seuraavaa kaapelin katkaisua.

      • Anonyymi

        Ukrainan rosvot
        niitä katkoo
        Uskokaa jo Natonylkyttäjät


    • Anonyymi

      Eiköhän pakottaa tai palkata kiinalaiset alukset ollut pelkkä provokaatio Putinilta Xi ’tä kohtaan. Putin ja venäläiset eivät kyenneet tajuamaan, että Itämeren kaapelien katkaisijoihin syylliset voidaan todeta näin nopeasti. He ryssivät tämänkin vuosia kestäneen operaation hetkessä. Ryssä voi vai ryssiä-

    • Anonyymi

      Mistä me sitten saataisiin uudet telkkarit ja kaikki se tavara minkä Kiina tuottaa. Päätyisimme kivikauteen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      26
      5248
    2. Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r
      Oulainen
      3
      4647
    3. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      144
      1549
    4. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      155
      1426
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      14
      1250
    6. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      93
      1104
    7. Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon

      Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike
      Hyrynsalmi
      21
      1054
    8. viekää miehet naiset kunnon treffeille

      Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.
      Ikävä
      177
      927
    9. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      61
      883
    10. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      37
      819
    Aihe