sovi nykymaailmaan. Olen yrittänyt miettiä mitä tarkoitusta se edes palvelee... ehkä vain sitä, että ei luovuta toisen suhteen heti vaan palaa uudelleen ja uudelleen ja uudelleen.
2020-luvulla on näppärämpää tuntea kevyemmin ja pitää kaikki välit asiallisina. Pitää huoli vain itsestä. Ja voi kehitellä isompia sommitelmia, vaikka sadan ihmisen rihmaston, jota sanoa suhteeksi. Niin tapahtuukin jo, kun deittimaailma on niin sekavaa, että kaikki on yhtä lyhytvideota.
En tiedä onko kovin moni edes otettu rakkauden kohteena olemisesta, sehän tekee asioista raskaampia ja tunteikkaampia.
Tuntuu siltä, että rom. rakkaus ei
10
437
Vastaukset
- Anonyymi
On maailmassa meitäkin, jotka eivät elä elämäänsä kuin se olisi joku turhanpäiväinen somepäivitys.
- Anonyymi
Raskaampia ? Tarkoittaako se sitä että painat tonneja ja kun joku törmää sinuun se tuntuu kun sinuun ei sattuisikaan ja oikeastaan toivot että sinuun sattuisi ainakin tietäisit olevasi elossa. Onko se sitä, että kipu on niin kova että on sama oletko elossa vai kuollut kipu on silti mikä jää.
Onko se sitä että sitä kaipaa vaikka se sattuu koska se on ainoa mitä oikeasti kaipaat.
Onko se sitä että vaikka tekisit mitä, se ei katoa.- Anonyymi
Jos kuolee ei sattuisi enää
- Anonyymi
Ai cd-rom rakkaus?
- Anonyymi
Pistää disketti korppuasemaan, niin Lenovo alkaa vilkkumaan ja kuuluu rätinää ja pauketta, jytymmmm, putummm, tässä minun uuden vuoden raketit kultaseni, jytymmm!
- Anonyymi
Monogamian haukkuminen ja ihmisen rinnastaminen nisäkkäisiin on satanismin edistämistä.
- Anonyymi
Horat eivät tajua olevansa satanistien aivopesemiä.
Mitäs siinä jos tunteet syttyy? Ei niitä millään estellä eikä sammutella. Estellä toki voi sillä tavalla, ettei näe ketään ja pysyy kotonaan.
- Anonyymi
Jos pysyy vaan kotonaan suru yksin olemisesta vain vahvistuu. Söin tekemäni ruoan yksin pienen pöytäni ääressä. Laitoin kynttilän palamaan ja himmeän valon lamppuun. Olisi ollut paljon mukavampaa jos pöydän toisella puolen olisi ollut toinen ihminen.
Anonyymi kirjoitti:
Jos pysyy vaan kotonaan suru yksin olemisesta vain vahvistuu. Söin tekemäni ruoan yksin pienen pöytäni ääressä. Laitoin kynttilän palamaan ja himmeän valon lamppuun. Olisi ollut paljon mukavampaa jos pöydän toisella puolen olisi ollut toinen ihminen.
Niin, mutta vain sellainen ihminen jonka kanssa sydän lyö samaan tahtiin. Olisihan se mukavaa...
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks
Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann4442999Teidän persujen pitäisi välillä miettiä kuinka Suomen talous saataisiin kuntoon
Ja lopettaa tuo tyhjänpäiväinen maahanmuuttajista höpöttäminen. Teillä on sentään rahaministerin salkku tällä kierroksel1372235- 1322063
Kuka omistaa entisen Veljeskodin?
Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä71305Kaninkolojen vaikutus?
Vinkki sinkkumiehille: jos haluatte kunnollisen täysijärkisen naisen, niin kaivautukaa ulos kaninkoloistanne ja parantak2081304Martina ei mennyt naimisiin
IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva1511243Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria
Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel281218- 81036
- 561011
- 37775