Kaapelin katkojalaiva pitää takavarikoida

Kaapelin katkojalaiva on rikoksen tekoväline ja silloin se pitää takavarikoida. Nyt se on Suomen omaisuutta
13392
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Ei varsinaisesti omaisuutta mutta rikoksentekovälineen saa viranomaiset ottaa haltuunsa ainakin tutkinnan ajaksi.

Äänestä
  • Tässä tapauksessa sen voi takavarikoida siihen asti kunnes vahingot on korvattu. Jos ei pysty korvata niin laiva takavarikoidaan pysyvästi .

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Tässä tapauksessa sen voi takavarikoida siihen asti kunnes vahingot on korvattu. Jos ei pysty korvata niin laiva takavarikoidaan pysyvästi .

    Juuri näin ja laivat kierrätetään metalliromuna etteivät kierrä enää merillä (ei myydä kokonaisina). Kyllähän miehistökin pitää vankilaan laittaa, aivan varmasti tietävät mitä tekevät kun ankkureita raahataan pitkin meren pohjaa

    Äänestä

Ajaisivat nyt laivan aluksi johonkin hiljaisempaan satamaan odottelemaan tutkintaa, Suomessa oikeusprosessit voi olla aika pitkiä, ehkä kolmen vuoden päästä tulee päätös.

Äänestä
  • Taitaa merenkulun vakuutusmaksut olla nousussa, varsinkin jos kaikki saavat kaapata aluksia mielensä mukaan, syy kaappaukseen löytyy aina ja jos ei löydy, niin sellainen kyllä keksitään.

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Taitaa merenkulun vakuutusmaksut olla nousussa, varsinkin jos kaikki saavat kaapata aluksia mielensä mukaan, syy kaappaukseen löytyy aina ja jos ei löydy, niin sellainen kyllä keksitään.

    Ne maksujen nousut ei koske näitä paatteja. Maksu on nyt ja jatkossakin 0 $.

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Ne maksujen nousut ei koske näitä paatteja. Maksu on nyt ja jatkossakin 0 $.

    Joo ei koske "näitä paatteja", mutta tästä saa hienon ennakkotapauksen : Laivan kun laivan saa laillisesti kaapata, kunhan väittää laivan osallistuneen johonkin laittomuuteen ja syitä kyllä riittää.
    Oikeastaan somalimerirosvotkin ovat ihan laillisia viranomaisia, kunhan keksivät väittää aluksien miehistöineen rikkoneen jotain heidän lakiaan...

    Äänestä

nythän menee jännäksi.kohta varmaan syytetään idästä että suomi takavarikoi syyttä ja rupeava sotaaluksilla saattelemaan aluksiaan

Äänestä

Hienon rynnäkön teki suomen armeija tälle laivalle!

Osoittaa korkeasta ja maailman parhaasta koulutustasosta jota suomen armeijassa saa kun varusmiehet laskeutuivat helikoptereista köysillä täysin aseistautuneina ja ottivat vihollislaivan haltuunsa!

Äänestä
  • Ja armeija ei rynnäköinyt paskaakaan!

    Kyseessä ei ole mikään sotilaoperaatio. Rajavartiosto/merivartiosto hoitaa tämänkaltaiset asiat. Apua voi toki laivastolta pyytää jos oma kalusto ei riitä. Rajavartiosto on sisäasiainministeriön alainen laitos joka vastaa rajaturvallisuudesta, joten eiköhän riittävää kalustoa ole sopivasti paikalla. Merivartioalukset ovat myös kevyesti aseistettuja.

    Äänestä

  • Saman tuloksen olisi saanut aseistamatonta vihollista vastaan sorsapartio soutuveneellä. Suurin vaikeus olisi ollut kiivetä laivan reunasta ylös.

    Äänestä

Sehän on takavarikoitu jo. Lue nyt edes vähän niitä uutisiasi!

Äänestä

Kuka tämä Kaapeli on?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Kaapelin katkojalaiva on rikoksen tekoväline ja silloin se pitää takavarikoida. Nyt se on Suomen omaisuutta

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu