Naantaliin on syytä rakentaa valtakunnanjohtaja Pekka Siitoimen näköispatsas, koska hän on ollut merkittävä ja värikäs hahmo suomalaisessa yhteiskunnassa. Naantalilaisen Siitoimen elämäntyö on ollut poikkeuksellista monella tapaa. Hänen sitoutumisensa ja omistautumisensa suomalaiselle kansalliselle ja yhteiskunnalliselle kehitykselle on jäänyt elämään erityisesti niiden muistissa, jotka ovat seuranneet hänen toimintaa.
Pekka Siitoimen elämäntyö ei ole jäänyt huomaamatta, vaan se on herättänyt keskustelua ja vaikuttanut moniin eri tahoihin. Patsas olisi kunnianosoitus hänen panokselleen, ja samalla se muistuttaisi siitä, kuinka tärkeää on tunnistaa yksilöiden vaikutus ja rooli kansakunnan historiassa. Patsas Naantalissa voisi toimia symbolina, joka korostaa Siitoimen omistautumista Suomen edistämiselle ja kansan hyväksi työskentelylle.
Pekka Siitoimen näköispatsas Naantaliin!
25
815
Vastaukset
- Anonyymi
Erinomainen keskustelun avaus!
Juuri tällaista innovatiivista henkeä Naantalin kaupunki tarvitsee noustakseen. Katsotaan rohkeasti tulevaan ja tehdään uutta, mutta samalla kunnioitetaan kaupungin historiaa. Hyvä!- Anonyymi
Noustakseen mistä?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Noustakseen mistä?
Ei mene kovin hyvin nykyään. Jotain uutta pitää keksiä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei mene kovin hyvin nykyään. Jotain uutta pitää keksiä.
Millä mittareilla ei mene hyvin. Kerro tarkemmin…
Tuo on tyhjää suun soittoa
- Anonyymi
Vuoden 2025 ykköshanke Naantalissa.
- Anonyymi
Puhetta on riittänyt patsaasta vuosikausia, jos ei jo vuosikymmeniä.
- Anonyymi
Valtuustossa on liian vähän persuja
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Valtuustossa on liian vähän persuja
Patsaan tulisi olla kaupungin yhteinen hanke.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Patsaan tulisi olla kaupungin yhteinen hanke.
Eiköhän tulevien vaalien jälkeen meitä perussuomalaisia on valtuustossa enemmän.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eiköhän tulevien vaalien jälkeen meitä perussuomalaisia on valtuustossa enemmän.
Ja sitten lähtee patsashanke etenemään?
- Anonyymi
Linnunpelätin jolle nazivaatetus ja maalisuti nenän alustaan. Ei oo paha toteuttaa, onnistuu jopa persuilta ja kuvastaa koko porukkaa.
- Anonyymi
Isänmaallinen patsas suunnitteilla, kommarit voivat tehdä omat herjapatsaat sosiaaliasuntojensa takapihalle.
- Anonyymi
Patsas on sijoitus tulevaisuuteen. Tuo turisteja ja rahaa Naantaliin.
- Anonyymi
Tunkkaisella 80-luvulla ja vielä pahemmalla 70-luvulla Pekka Siitoimen työtä ei osattu arvostaa vaan häntä kohdeltiin niin kuin toisinajattelijoita usein kohdellaan.
Tästäkin syystä patsas Naantaliin on perusteltu hanke.- Anonyymi
Valtio saa maksaa patsaan.
- Anonyymi
Siitoin-patsas olisi iso ja hieno juttu. Ei vain Naantalin kaupungille vaan koko Suomelle.
- Anonyymi
Ketä kannattaa äänestää jos haluaa patsaan Naantaliin?
- Anonyymi
Ei pitäisi enää keskustella siitä tehdäänkö patsas vai ei.
Nyt on aika päättää mihin ja millainen patsas tulee. - Anonyymi
Suomen valtiojohtokin on siirtynyt Pekka Siitoimen linjalle Venäjä-asiassa. Pekka Siitoin oli kuin olikin oikeassa.
- Anonyymi
Niin teki. Nykyaikana jokainen järkevä ihminen arvostaa Pekka Siitoimen elämäntyötä.
- Anonyymi
Niin pitää rakentaa. Mutta kaikki maksaa.
- Anonyymi
Siitoin oli kovin ristiriitainen hahmo mutta ehkä juuri siksi niin kuuluisa. Suuria persoonallisuuksia ei ole koskaan liikaa.
- Anonyymi
Paljon turhempaankin on tässä kylässä verorahaa haaskattu eli miksipä ei.
- Anonyymi
Joo! Viereen voisi pystyttää patsaan pelle Hermannille niin siinähän olisi sitten kaksi pelleä vierekkäin.
- Anonyymi
Millä tapaa pellehermanni liittyy Naantaliin?
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 953809
Nainen olet minun
Olen ominut sinut itselleni, täysin itsekkäistä syistä. Haluan rakastella sinua nainen, toivottavasti sinäkin minua. Oli473185Sille ei voi enää mitään
Miten kaikki meni aiemmin. Oon aivan lukossa 🔒 Tuskin uskallat enää mitää tehdä. Ehkä pitää luovuttaa vaan.1002817- 1342477
Harmi jos ei enään nähdä
Ehkä se on parempi näin kuitenkin. Ehkä jotain uutta löytyy. Uskon ja toivon että olet onnellinen. Sinussa on kaikki572460- 612388
Miten suhtauisitte jos kaivattunne sanoisi, ettei hänestä ole seurusteluun
mutta seksi, hellyys ja yhdessäolo kelpaa kyllä??1172377Vau miten upea nainen!
Näytit todella tyrmäävältä. 🤩😍 En meinannut saada katsettani irti sinusta.212304Kunpa minä tietäisin
Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv232296- 642080