Suomen oikeus tutkia kaapelinkatkojan paatti

Vaikka laiva olisi ollut täynnä mitä tutkimuslaitteita niin ei Suomella ollut mitään oikeutta tutkia ja sönköttää mitä siellä oli. Suomen oikeudet loppuivat kaapelin katkomiseen eikä koko laivan läpikäyntiin.
74510
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 74

Vanhimmat

Niinhän te ryzzänkätyrit luulette ja valehtelette, mutta teidän luulonne eivät ole tiedon väärtti, eivätkä valheenne minkään väärtti.

Suomen viranomaisilla on täysi oikeus tutkia nyt Suomen aluevesillä oleva laiva jota epäillään sekä terroristisesta tuhotyöstä että pakotteiden rikkomisesta.

Laiva on rekisteröity Cookin saarille, joka ei ole esittänyt Suomelle mitään vaatimuksia eikä kieltoja laivaa koskien.

2Äänestä
  • Sammakolasti jäi nyt suomeen. Sammakko rykäisee nuijapäät lakanalle

    Äänestä

  • Cookinsaarten haltija on Uusi-Seelanti.
    Cookinsaaret ei ole valtio.

    Äänestä

  • Nuo z-kirjaimia vilisevät nimittelyviestit tulee hybridibotista.

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Cookinsaarten haltija on Uusi-Seelanti.
    Cookinsaaret ei ole valtio.

    Uusi Seelanti ei myöskään ole esittänyt Suomelle mitään vaatimuksia.

    "Cookinsaaret on itsehallinnollinen saariryhmä, joka sijaitsee Polynesiassa Tyynessämeressä. Se on käytännössä itsenäinen, mutta pitää yllä perustuslaillisia yhteyksiä Uuteen-Seelantiin. Uusi-Seelanti vastaa esimerkiksi maan puolustuksesta ja ulkopolitiikasta."

    1Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    Nuo z-kirjaimia vilisevät nimittelyviestit tulee hybridibotista.

    Ai nyt minä olenkin hybridibotti? Todella hilpeää. Buahahaha!

    Mahtaisikohan hybridibotti osata kirjoittaa tämän: igorpojujen vatnikkihöpinät ovat pelkkää kakkendaalia ja kaalipieruja smetanakuorutteella. Putlerin pehvannuolijat palvovat sotarikollista nilviötä, joka on säälittävä kääpiö sekä fyysisesti että henkisesti.

    Sotarikollinen jota koko sivistynyt maailma halveksii ja jonka ystäviä ovat toiset halveksittavat roistovaltiot Pohjois-Korea ja Iran. Siinä kolme valtiota joissa on sama arvomaailma, eli täysi moraalittomuus, oman kansan sortaminen sekä sananvapauden ja ihmisoikeuksien täysi kielto. Sellaista sontaa ihailevien ei koskaan kannatta puhua muille ihmisille mitään laeista eikä oikeudesta.

    1Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Cookinsaarten haltija on Uusi-Seelanti.
    Cookinsaaret ei ole valtio.

    Cookinsaaret on valtio, vaikka sen ulkopolitiikkaa ja puolustusta hoitavat muut.

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Cookinsaarten haltija on Uusi-Seelanti.
    Cookinsaaret ei ole valtio.

    Suomi pelasi varman päälle ja halusi tehdä näyttävän viestin. Käytännössä operaatio täyttää merirosvouksen rikosnimikkeen tunnusmerkit. Koska alus on rekisteröity Cookinsaarille, eli käytännössä Uuden-Seelannin lipun alle, syytteen nostaminen kuuluu ainoastaan lippumaalle.

    On kuitenkin varmaa, että Uusi-Seelanti ei tule nostamaan syytettä.
    Sama ei kuitenkaan päde Kiinan lipun alla purjehtiviin aluksiin, joten on todennäköistäa, että asiasta on keskusteltu Cookinsaarten tai Uuden-Seelannin kanssa ennen operaatiota.

    Venäjä ei ole tässä virallisesti tai juridisesti osapuolena, vaikka se on epäilemättä merkittävä taustavaikuttaja tapahtumiin.

    1Äänestä

  • Anonyymi00033 kirjoitti:

    Suomi pelasi varman päälle ja halusi tehdä näyttävän viestin. Käytännössä operaatio täyttää merirosvouksen rikosnimikkeen tunnusmerkit. Koska alus on rekisteröity Cookinsaarille, eli käytännössä Uuden-Seelannin lipun alle, syytteen nostaminen kuuluu ainoastaan lippumaalle.

    On kuitenkin varmaa, että Uusi-Seelanti ei tule nostamaan syytettä.
    Sama ei kuitenkaan päde Kiinan lipun alla purjehtiviin aluksiin, joten on todennäköistäa, että asiasta on keskusteltu Cookinsaarten tai Uuden-Seelannin kanssa ennen operaatiota.

    Venäjä ei ole tässä virallisesti tai juridisesti osapuolena, vaikka se on epäilemättä merkittävä taustavaikuttaja tapahtumiin.

    Ja todennäköisesti tämä purtilo ei ole koskaan edes käynyt Cookinsaarilla.

    Eagle S = lyhenne muodosta Eagle’s Ass = Petolinnun Perse.

    1Äänestä

  • Suomen laki on voimassa vain Suomen rajojen sisäpuolella lukuunottamatta kansainvälisiä rikoksia ja rikoksia, jotka ovat kohdistuneet Suomeen, tai Suomen kansalaiseen. RL 1 luku.

    1Äänestä

  • Anonyymi00018 kirjoitti:

    Cookinsaaret on valtio, vaikka sen ulkopolitiikkaa ja puolustusta hoitavat muut.

    Ulostusasiatkin on varmaan ulkoistettu ja ovat sitten ihan pihalla

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Cookinsaarten haltija on Uusi-Seelanti.
    Cookinsaaret ei ole valtio.

    Autonominen alue se silti on.

    Äänestä

  • Anonyymi00046 kirjoitti:

    Suomen laki on voimassa vain Suomen rajojen sisäpuolella lukuunottamatta kansainvälisiä rikoksia ja rikoksia, jotka ovat kohdistuneet Suomeen, tai Suomen kansalaiseen. RL 1 luku.

    RL 3 luku.

    "Suomen ulkopuolella tehtyyn rikokseen, joka on kohdistunut Suomeen, sovelletaan Suomen lakia, jos se on maan tai valtiopetosrikos, tai jos teolla muutoin on vakavasti loukattu tai vaarannettu Suomen valtiollisia, sotilaallisia tai taloudellisia
    oikeuksia tai etuuksia"

    1Äänestä

Kyllä vaan on lupa tutkia. Ensinnäkin tuo purtilo on saanut pitkän korjauskehoituslistan ja luonnollisesti viranomaisilla on oikeus tarkistaa, että onko havaitut puutteet korjattu ja toisekseen purtilon lastina on sellaista tavaraa mikä on Venäjälle asetettujen pakotteiden alaista.

1Äänestä
  • Alusta epäillään tuhotyöstä, kyllä sitä saa tutkia.

    1Äänestä

  • Niin kauan kun se oli kansainvälisillä vesillä, niin ei ollut.

    Mutta nyt kun se on Suomen aluevesillä, niin on

    Äänestä

  • Anonyymi00036 kirjoitti:

    Niin kauan kun se oli kansainvälisillä vesillä, niin ei ollut.

    Mutta nyt kun se on Suomen aluevesillä, niin on

    Saa tutkia aluksen ja asettaa syytteeseen henkilöstön ja omistajan, tämä asia on selvä. Kuka hölmö muuta väittää.

    Äänestä

Laivoissa on monenlaisia navigointilaitteita. Asioista tietämätön voi luulla niitä vaikka miksi.

Äänestä
  • Juu, m utta asiasta tietävä tunnistaa kyllä heti kuunteluvastaanottaimen, oli se sitten mille tahansa aaltoalueelle tarkoitettu. Ja luulenpa, että alukselle lähetetyt ovay asiasta tietäviä.

    1Äänestä

Suomi lähti sotkemaan niin isoja varpaita suuruudentunnoissaan että kohta kaikki piuhta on poikki lahdella.

Äänestä
  • Sammakot uivat lahtea edes takaisin. Kalastaja luulee saaneensa kalan, mutta ongen koukussa onkin inhottava itsensä vihreäksi maalannut virnuilija vanhus joka röyhtää tervehdykseksi.

    Äänestä

  • .... Mutta kukahan on silloin syyllinen ?????

    Äänestä

  • Kiitos etukäteistunnustuksesta! Mutta onko sinulla Putinin lupa uhkailuun? Kannattanee varmistaa, etteivät ikkunat pääse avautumaan vahingossa.

    1Äänestä

  • Niin Meinaatko, että olisi pitänyt sulkea silmät ja olla kusisukassa hiljaa.
    Ei todellakaan. Minä ainakin olen valmiina lähtemään puolustamaan oikeutta.
    Rajalla tavataan.

    2Äänestä

Eri asia on kuinka kauan aikaa ja resursseja kannattaa käyttää tutkimiseen. Lopputulos on kuitenkin se että suomalaiset veronmaksajat maksavat kymmeninen miljoonien korjauskulut.

Äänestä
  • Sammakot on löydettävä laivasta.

    Äänestä

  • Laiva voidaan ottaa pantiksi jos omistajan vakuutus ei maksa. Omistaja on joku valeyhtiö jolla on osoite jossain hotellissa. Tuskin on vakuutusta.

    1Äänestä

  • Anonyymi00021 kirjoitti:

    Laiva voidaan ottaa pantiksi jos omistajan vakuutus ei maksa. Omistaja on joku valeyhtiö jolla on osoite jossain hotellissa. Tuskin on vakuutusta.

    Sehän on jo tiedotusvälineissä kerrottu, että omistajaksi on merkitty joku nk. ”pöytälaatikkofirma”. Eli firma on olemassa vain paperilla ja se on perustettu vain tätä kyseistä purtiloa varten.

    Äänestä

Voi kauheeta, uskalletaan ryhtyä tutkimaan paattia vaikka ei kysytty Putinilta lupaa, kaikkivaltias Putin nyt loukkaantuu vallan vimmatusti.

1Äänestä

Suomella on oikeus ja myös velvollisuus tutkia laiva, se on selvä asia.

2Äänestä

Tuo argumentti on tosi ohut.

Kaapelin katkomisen tutkiminen tottakai edellyttää koko laivan tutkimista - onko ankkuri pudonnuut vahingossa, eivätkö laivan järjestelmät ole sitä huomanneet.

Toki pitää myös tutkia oliko laiva halutulla/suunnitellulla reitillään vai oliko jokin navigaatiovirhe - ehkä johtuen Venäjän GPS-häirinnästä.

Miten nuo(kin) selvittäisit laivan lokista, joka on aivan perusasia merenkulussa? Miten muuten kuin katsomalla sitä lokia. Jos loki on väärennetty, se on iso rikosasia.

1Äänestä
  • Lokia, siis tarkoititko sillä lokikirjaa, olen joskus ollut tuollaisessa hiukan pienemmässä venäläisessäkin laivassa luotsina ja kyllä ne lokimerkinnät oli sitä sun tätä.

    Äänestä

Miehistö olisi pitänyt ampua. Se olisi ollut oikeanlainen sanoma maailmalle.

Äänestä
  • No no, ei sentään. Kyllä laivan takavarikointi riittää. Miehistö on lahjottu ja peloteltu. Ne jotka pitäisi ampua ovat nämä pelottelijat.

    Äänestä

  • Asiaa, just oikee tapa, sanoma joka menee perille kertalaakista! Tulkaa ja kuolkaa itämerellä!

    Äänestä

  • Suomi toimii lakien mukaan, eikä rupea miksikään roistovaltioksi.

    Äänestä

  • Anonyymi00023 kirjoitti:

    No no, ei sentään. Kyllä laivan takavarikointi riittää. Miehistö on lahjottu ja peloteltu. Ne jotka pitäisi ampua ovat nämä pelottelijat.

    Putelle vois lähettää joululahjan kullatun hirttoköyden.🤣🤣🤣🤣.vai mitä Pietarin entiset katulapset.

    Äänestä

Kannattais ampua torpeedolla!

Äänestä

Sukeltajat vois käydä kiinnittää räjähteitä aluksen runkoon niin voidaan possauttaa taivaan tuuliin koko paska!

Äänestä
  • Älkää pöljäilkö !!!! Se bensalasti tulee myydä ensin !!!!!

    1Äänestä

Kyllä se vaan koko laiva tutkitaan, että löytyykö kaapelin katkomiseen sopivia rälläköitä kumisilla kädensijoilla.

Jos kaapeli olisi pysynyt ehjänä, niin eipä tutkittaisi!

Äänestä

Onko miehistä jo tapettu?

Äänestä
  • Ne voidaan myydä orjiksi Afrikkaan. Kyllä sieltä joku paikka löytyy.

    Äänestä

  • Ei olisi ensimmäinen kerta, kun Venäjä tappaisi omiin rikollisoperaatioihinsa pakotetut siviilit, jotta ei jäisi todistajia.

    1Äänestä

  • Anonyymi00032 kirjoitti:

    Ne voidaan myydä orjiksi Afrikkaan. Kyllä sieltä joku paikka löytyy.

    Ne täytyy lähettää Ukrainaan Miinan polkijoiksi.

    Äänestä

Kovemmat otteet käyttöön, kuolemanrangaistus kaikille kaapeleita tahallaan katkoville.

Äänestä

Stubi on ihan täpinöissä

Äänestä
  • Olisiko hullu-Putinilla taas uudet kalsarit hiplattavanaan?

    1Äänestä

Z-natsitrolleilla on jännävellit housuissa.

Tosi kiimassa ovat ruosteisesta rikollispurkista, siksi se on varmin merkki Venäjän syyllisyydestä.

Äänestä
  • Venäjä ei olisi saanut edes lastata tuota alusta, koska se ei täytä merenkulussa edellytettäviä vaatimuksia.

    Äänestä

Alus on Suomen aluevesillä, jolloin Suomen lait pätevät.
Tutkitaan toki perusteellisesti ja takavarikoidaan valtiolle rikoksentekovälineenä.

1Äänestä

Itämeri laitetaan tansansalmesta kokonaan kiinni ja varjolaivastoilta evätään pääsy. Vai ne joilla on puhtaat jauhot pussissa pääseen.

1Äänestä
  • Näin tulee tapahtumaan, sillä tavalla saadaan Itämeri rauhoitettua.

    Äänestä

Suomen oikeudet eivät voineet päättyä kaapelin katkomiseen, koska Suomi ei katkonut kaspelia!

Äänestä

Kyllä syylliset nyt siellä itkee, kun jäivät rysän päältä kiinni.

1Äänestä

Venäjällä asuu totaalisen sairasta sakkia. Mitä mielikuvituksellisempaa harhaa he kantaa päässään. Aivopestyjä valehtelijoita ja tätä propagandaa jotkut aivopestyt uskoo kun heille ei totuutta kerrota vaan täyttä propagandaa. Kansalta yritetään pimittää kaikki totuus. Pimeyden ja valheiden valtakunnalle tulee vielä loppu heidän omasta syystään.
Totuuden maailma nauraa tuolle typeryydelle jota he yrittää muulle maailmalle harhassaan syöttää. Totuus tulee julki ja valhetta ei kukaan usko. Pahan valta lähtee Venäjältä ja tämän vallan pönkittäjät ovat samaa kastia.

1Äänestä
  • Tuo on totta joka sana.

    Äänestä

  • Anonyymi00061 kirjoitti:

    Tuo on totta joka sana.

    Venäläinen lapsi oppii ensin valehtelemaan, sitten kävelemään ja vasta sen jälkeen puhumaan ja kirjoittamaan.

    Äänestä

Tälläinen kääpiövaltio on kusessa kun tuo naapurin kahjo lähtee tanssiin. Turha kaivaa verta nenätään.

Äänestä
  • Sammakko ruiskuttaa suuhun nuijapäitä nukkuville ihnisille. Aamulla maha alkaa turvota nuijapäiden kasvaessa ja imiessä ravintoa. Vihreä ukko deuraa tilannetta ikenillä hymyillen.

    Äänestä

Venäjä on sama vanha pahuuden imperiumi, joka ei erota toisistaan oikeaa ja väärää, tai hyvää ja pahaa.

1Äänestä

Venäjä kaappasi Arctic Sea aluksen vuonna 2009 ja se on merirosvousta se.

Äänestä

Juuri noin. Vain Putlerin Venäjä tietää, mitä oikeus ja kansainväliset lait tarkoittavat. Putlerin Venäjä ei koskaan ja missään riko lakeja. Ei omia eikä kansainvälisiä.
Parhaillaan tämä oikeusvaltio puolustautuu Ukrainan aloittamaa hyökkäyssotaa vastaan. Apunaan sillä on tässä kaksi maailman rehellisintä oikeusvaltiota, Pohjois-Korea ja Iran.

Toivokaamme siis, että oikeus voittaa ja Ukrainan aloittama Venäjän siviilikohteiden tuhonta päättyy rauhaa rakastavan Venäjän torjuntavoittoon!

1Äänestä

Laiva ylitti Suomen aluevesirajan joten miehistöä voidaan kuulustella vaikka vihapuheestakin.

Äänestä

Hahhahhah. Taas lisää putinistisen peräkammaripojan järjen köyhyyttä ylistävää lässytystä kun saa näpeilleen. Tällaisia putinistit ovat.

Raukkamaisia ja pelkkiä valehtelevia koulukiusaajanreppanoita.

1Äänestä

Mitään raskauttavaa tai todistavaa ei ole vielä löytynyt ja täälläkin jo jaellaan "syyllisille tuomioita". Ihme porukkaa, mutta se on ilmeisesti niitä mieIipuoIitaudin oireita.

Äänestä

Suomella jos kenellä on oikeus tutkia laiva. Terroriteko kyseessä.

Äänestä
  • Samoin Virolla on oikeus tutkia asiaa

    Äänestä

  • Anonyymi00060 kirjoitti:

    Samoin Virolla on oikeus tutkia asiaa

    Kyllä, juuri niin.

    Äänestä

Kyllä te ryssä mieliset olette valmiita puhumaan venäläistä paskaa.Aikamoisia luiskaotsia olette .Kolme vuotiaan ilkeän kiukuttelevien kauhupennun tasolla .Puten ilmekkin on kuin nurkan takana hihittelevän mielitautisen.Koko Kremlin roistojoukko on täysin vinksastaneita.Onneksi olette jo lähellä kuolemaa ja multaamista.

Äänestä

Missä on todisteet ? Ei se niin mene että yhtäkkiä pidätetään joku laiva ja sitten ulvotaan syyllisyyttä. Todisteet pöytään tai antakaa paatin mennä.

Äänestä
  • Älä huoli, todisteet ovat kyllä tallessa, eikä venäläisiä päästetty niitä sotkemaan.

    Äänestä

  • Kaapeli katkeaa laivan ollessa sen päällä ja yksi ankkuri puuttuu! Ihan riittävästi syitä aloittaa tutkinta!

    Äänestä

Laivan reitiltä katkeaa 5 merikaapelia, yksi sähkö ja neljä datakaapelia ja laivan seurantatiedot täsmäävät tapahtumiin. Jokainen voi tarkistaa kyseisen laivan omituiset liikkeet MarineTraffic sivustolta rekistöitymällä sinne. Toki merivartiostolla on tarkemmat tiedot aluksen liikkeistä oman tutkavalvonnan kautta.
5 kaapelia paskana joko tarkoituksella tai törkeästä huolimattomuudesta johtuen. Lisäksi alus vakuuttamaton venäjän varjolaivastoon liittyvä huonokuntoinen alus,,,
https://www.verkkouutiset.fi/a/varjolaivasto-peittaa-jalkiaan-intialainen-yhtio-poisti-eagle-sn-akkia-sivuiltaan/#53a23e67

Äänestä

Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Vaikka laiva olisi ollut täynnä mitä tutkimuslaitteita niin ei Suomella ollut mitään oikeutta tutkia ja sönköttää mitä siellä oli. Suomen oikeudet loppuivat kaapelin katkomiseen eikä koko laivan läpikäyntiin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu