Kotimaisena operaattorina itsensä profiloiva ja kaikkien verojen Suomeen maksajana uhoava Elisa puhuu täyttä paskaa kotimaisuudesta.
5G:n tullessa v. 2020 100% Elisan myymistä 5G-reitittimistä on kiinalaisia ZTE- tai Huawei merkeiltään. Elisan aiemmat 4G-reitittimet olivat myös pääosin Huawein reitittimiä jo aiemmin. 5G sisäreitittimistä Elisa on myynyt 4 vuoden ajan käytännössä pelkästään ZTE MC801 5G-reititintä tai vaihtoehtoisesti Huawei CPE Pro 2 - 5G-reititintä.
Elisan 5G kotinettipalvelussa, jossa on sekä ulkovahvistin että sisäreititin, sisäreititin on ollut kokoajan Huawein sisäreititin ja ulkovahvistin oli pitkään ZTE MC 7010-ulkovahvistin kunnes n. puoli vuotta sitten ulkovahvistinkin vaihdettiin Huawein ulkovahvistimeksi.
Joten tämä Elisan Jaakko Wallenius puhuu täyttä paskaa.
Mielenkiintoista Elisa Oyj:n kotimaisuusväitteissä on lisäksi täysin tuulesta temmatut, vailla mitään katetta olevat hiilineutraalisuusväittämät. Elisahan väittää olevansa hiilineutraali operaattori mitä nämä kiinalaiset reitittimet ja Aasiasta halpaan hintaa ostetut puhelimet eivät tue millään tapaa. Tuotantotavat eivät ole hiilineutraalisuutta nähneetkään enkä pistäisi päätäni pantiksi paljon näistä eri Huawein, Honorin, Samsungin yms. puhelimista on valmistettu esim. lapsityövoimalla.
Vaikuttaakin siltä, että sylki tuo suuhun mitä sattuu ja vailla alkeellisintakaan ymmärrystä mitä hiilineutraalius tarkoittaa, ovat tämän muotisanan tuoneet omaan myyntiinsä. Pehmoiset puheethan ovat läpi historian olleet Elisan suurin valtti.
"– Olemme tehneet teknologiavalintoja. Toimittajilla on omia vahvuuksia ja haluamme pysyä näiden mukana. Huawein osuus on pienentynyt, Elisan Jaakko Wallenius sanoo. (19.8.2024 5:55 | Päivitetty 19.8.2024 8:53)"
https://www.helsinginuutiset.fi/paikalliset/7413013
Elisa puhuu paskaa kotimaisuudesta.
4
236
Vastaukset
- Anonyymi
Samanlaista paskapuhetta kuin aikoinaan katti kataiselta sähkön hinta ei tule nousemaan, nykyisillä poliitikoilla ei ole minkäänlaista selkärankaa, ainut puolue on persut jota voi äänestää.
- Anonyymi
Oletkin näköjään niin tyhmä, että sovit hyvin Elisan asiakkaaksi.
- Anonyymi
Elisa vätkyttää kotimaisuuttaan joka on täyttä paskua.Asuimme maaseudulla ja linnuntietä linkille matkaa n.1km, meillä oli Elisan netti mikä tökki jatkuvasti ja kun ilmoitti niin olisi pitänyt laittaa lisää rahaa kiinni että olisi pelannut.Samassa tornissa oli Telian ja DNA;n lähettimet joita kyseiset firmat sääti paremmaksi ja otettiin DNA netti niin toimi ilman mitään kommelluksia samoilla megoilla.Elisan paska vain vittuili että voi,voi ei voi mitään eikä pyrkineet parantamaan.Sitten alkoi tulemaan säännöllisin väliajoin tarjouksia ym;ta paskaa lahjakortteineen mutta täytyy sanoa että se on myöhäista puristella kun paska on housussa, ikinä ei tule elisan liittymiä meille.
- Anonyymi
Miten määrittelisitte kotimaisuuden?
Suomessa tuotetaan hiilidioksidipäästöjä ja ulostetta. Ei mitään teknistä. Onko kaikki Suomalaiset firmat siis todellisuudessa ulkomaalaisia, jos ne ei myy ihmisen paskaa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 906352
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303803törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283170Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3701726- 331398
- 271330
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46959Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11956Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11880- 42859