Georgian kohtalo

Anonyymi-ap

Georgiassa USAn hallituksenvaihtopolitiikka pyörii kovilla kierroksilla. USA on harjoittanut tätä politiikkaansa yli 60:ssä maassa joista kuudessa on päädytty aseiden käyttöön ja väkivaltaiseen vallansiirtoon. Tämä työ vaatii pitkäjänteistä otetta kulloiseenkin maahan, sen oppositioon, sen kouluttamiseen, rahoittamiseen ja ohjaamiseen. Kyse ei ole spontaaneista mielenosoituksista vaan vaalivaikuttamisesta sotkeutumalla suvereenien valtioiden sisäisiin asioihin. Georgiassa USA tekee tätä temppua jo toistamiseen. Ensimmäisellä kerralla USA asetti pakotteita ja syytti E.Shevardnadzea korruptiosta ja nostatti georgialaisia anatomiaan vallanvaihtoa. Eduard luopui virastaan ja hänen tilalleen saatiin Miheil Saakasvili, USAssa opiskellut ja CIAn kouluttama ”hyvän tahdon lähettiläs”. Miheilin kontaktit CIAhan auttoivat häntä myöhemmin siirtymään Ukrainaan ja nousemaan saman tien kuvernööriksi.

Tällä kertaa USA ei halua jättää puolitiehen projektiansa vaan jatkaa sinnikkäästi kuten se teki esim. Ukrainassa kun ensimmäinen vallankumous 2004 päättyi niinikään CIA-yhteydet ja USAssa luoneen Jushkevitsin vaalitappioon 20110 Janukovitsille. 2014 CIA junaili uuden vallankaappauksen ja operaatiota valvoi paikan päällä Kiovassa CIAn pääjohtaja C.Brennan esikuntansa kanssa. CIAn rooli on kiistämätön fakta josta osoituksena mm. Brennanin kuulustelu US senaatissa, jossa hän käsi raamatulla kertoi olleensa Maidanin tapahtumien aikana paikalla esikuntansa kanssa ja sanoi olevansa ylpeä teaminsa työskentelyn tuloksista.

Georgian presidentinvaalit hävinnyt Salome Zurabishvili on syntynyt Ranskassa ja opiskellut USAssa. Hän toimi Saakasvilin hallituksessa ulkoministerinä ja omaa USAn luottamuksen. Z kannattaa maansa liittymistä EUhun ja NATOn jäseneksi mitä vaaleissa kansa ei kannattanut. Tantta kieltäytyy lähtemästä hillotolpaltansa ja odottaa tukea CIAlta mielenosoitusten jatkamiseksi. Mielenosoittajien tehtävänä on saatujen todisteiden mukaan saatava aikaan verenvuodatusta. Uhreja tarvitaan jotta Z voisi pysyä vallassa ja estää lännen vastaisen mielialan nousu. Hallitus ja maan parlamentti ovat ottaneet kannan, että Maidanin tapaiseen provokaatioon ei pidä lähteä, siviiliuhreja ei saa tulla jottei vieraiden valtojen maksamat provokaattorit saa aikaan vihan nostatusta hallitusta vastaan.



Uuden presidentin on määrä astua virkaansa 1.1.2025.
Z-tantta istuu palatsissa ja kieltäytyy poistumasta. CIAn on viimeistään silloin junailtava uusi vallankaappaus.

Z- Tantta joutaa M.Saakasvilin tapaan Ukrainaan tai johonkin muuhun CIAn johtamaan maahan etsimään suojatyöpaikkaa vaikka kuvernöörinä.
Tantta lienee oppinut kaverinsa Saakasvilin kohtalosta, että ei kannata hyökätä uuden sijoitusvaltion poliittista johtoa vastaan. Saakasvili karkoitettiin Ukrainasta moiseen temppujen jälkeen.

2

186

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Meidän presidenttimme Stubb soitti Zurabishvilille ja kertoi lännen laittamista pakotteista Georgiaa ja tulevaa maan johtoa vastaan.
      Stubb tsemppasi Zurabishviliä, emme jätä häntä pulaan vaikka tilanne on haastava.

      • Anonyymi

        Stubbille matka Georgiaan oli osa hänen rooliansa Saakasvilin tukemisessa 2008.
        Tuolloin 080808 Georgia aloitti sodan Ossetiassa Saakasvilin pitämän televisioidun puheen mukaan. USAn mukaan Saakasvili karkasi hetkiseksi kontrollista tuona päivänä kun Pekingin Olympiakisojen avajaisia pidettiin. EUn raportin mukaan sotatoimet aloitti Georgia.
        Vain pääministerinämme toiminut Stubb julisti Venäjän hyökänneen ja Suomen maksettu media levittää edelleen tuota uskomatonta propagandaansa vastoin koko muun maailman näkemyksiä asiaan. Kenenkähän asialla tämä Stubb hääräilee?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      105
      2344
    2. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      42
      1608
    3. 115
      1148
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      141
      1139
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      232
      1068
    6. Costa Rica on tympeän makuinen kahvi

      Ostin kahvin hinnan romahduksen kunniaksi Costa Rican "Premium Blendiä". Piti olla sataprosenttista arabialaista. No ain
      Maailman menoa
      58
      947
    7. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      82
      886
    8. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      55
      841
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      83
      821
    10. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      784
    11. 55
      780
    12. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      93
      749
    13. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      40
      696
    14. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      668
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      31
      617
    16. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      57
      542
    17. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      39
      535
    18. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      30
      512
    19. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      14
      510
    20. Onkin niin, että olet hulluna minuun

      mutta et uskalla sitä tuoda ilmi. Salaa haaveilet kiihkeästä suhteesta, vaan siihen se jää, ja syyksi esteet ja muut. S
      Ikävä
      26
      508
    Aihe