90- luvun taksi rengit?

Muistaako joku, joka ajoi taksia 90-luvulla, miten palkka määräytyi silloin Helsingissä? Ja mikä silloin oli ikäraja että sai ajaa taksia taksikurssin ja kokeen suoritettua?
15594
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Montako % ajovuoron kassasta renki sai?

Äänestä

30-35% oli yleinen, kampikovanen eli veivikovanen maksoi nihkeästi alle 30% ja piti olla talous kunnossa, kaveri kysäs Kovasen Hanskilta että mites näissä hommissa näillä liksoilla on kenenkään talous kunnossa, joo voi olla jos asuu autossa eikä maksa mitään kuluja niin jäi sekin kuppanen kolehti taskuun..Kovasella oli näitä huuto ula vuoroja joissa nopeimmat vei keikat ja sitte ajettiin tuhatta ja sataa kentälle jos kuuli että tolppa täys ja vandaalit loppu...toisaalta ne oli ihan kivoja aikoja ajella kun ihmisllä oli järki päässä ja matuja ei ollut vielä paljoa ja some ei ollut tuhonnut ihmisiä...
Taksiliitteen sai kun oli vakituine ajokortti eli 19 vuotias ja taksikokeen piti Helsingin poliisilaitos ja siellä oli legendaarinen kysymys "asikas pyytää ajamaan myllytielle tai hernetielle minne ajat? ja mistä alkaa agricolankatu..tähän vastas vilperit että coca colan kadusta ja myllytie vei vipuun, mentiin myllypuroon kun ois pitäny ajaa kaivariin ja hernetielle se oli vantaan puolella, moni tarjos viikinmäen hernepellon aluetta..oi niitä hyviä aikoja, itse kävin helsingin taksikoulun kurssin jota veti Rainer ja Jani Kekkonen.

Äänestä

Silloin oli helppoa. Taksiluvankin sai, kun ryypättiin kimpassa viikonloppu ja kerrottiin, että kurssi on käyty. Jotain kysymyksiä oli, jotka annettiin etukäteen kaikille.

Äänestä

Muistaako kukaan miten sai omat taksiluvat 90-luvulla helsinkiin?

Äänestä
  • No tuossa edellisessä kommentissahan se kerrotaan.

    Äänestä

  • Piti ryypätä neljä päivää Fiskiksellä.

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    No tuossa edellisessä kommentissahan se kerrotaan.

    Aloittaja kirjoitti rengeistä ei autoilijoista! Ei rengeillä ole omaa taksia eikä siihen liikennelupaa.

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    No tuossa edellisessä kommentissahan se kerrotaan.

    Ai, että oman taksiliikenneluvan sai ryyppäämällä kimpassa viikonloppu?

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Ai, että oman taksiliikenneluvan sai ryyppäämällä kimpassa viikonloppu?

    just joo

    Äänestä

Muistaako kukaan, koska pussihousuista ja jatsareista alettiin luopua?

Äänestä
  • Täh? Onko niistä jo luovuttu , ei kai.

    Äänestä

Muistaako kukaan, kokoontuiko aikoinaan Eläintarhan Unionilla porukka, joka päätti, millainen liikevaihto verottajallle ilmoitetaan, vai missä se nyt oli?

Äänestä
  • Taisi olla putkinotkossa missä näistä sovittiin.

    Äänestä

  • Anonyymi00015 kirjoitti:

    Taisi olla putkinotkossa missä näistä sovittiin.

    oliko siellä myös lääninhallituksen virkamies paikalla?

    Äänestä

Muistaako joku, milloin kantasuomalaisten suhareiden mieskunto meni jakopään osalta tärviölle:
https://www.is.fi/turun-seutu/art-2000010689552.html
Onneksi on saatu hiekkamaista mieskuntoista väkeä puikkoihin. Jotain toivoa, että huoltosuhteen syöksy moniosaajien avulla saataisiin oikaistuksi.
Matalapalkka-aloilla huutava työvoiman tarve.
T. nimim. Uutta verta remmeihin sano sahanomistaja

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Muistaako joku, joka ajoi taksia 90-luvulla, miten palkka määräytyi silloin Helsingissä? Ja mikä silloin oli ikäraja että sai ajaa taksia taksikurssin ja kokeen suoritettua?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu