Onko kellään käyttökokemusta iduktioliedestä purjeveneeseen? Mellä on ihan hyvä sähköntuotto omasta takaa, joskaan nuo induktioliedet ei niin virtasyöppöjä ole, mutta miten niiden kanssa käytännössä pärjää? Niissähän pinnat on lasia...
Induktioliesi veneeseen?
7
932
Vastaukset
- Anonyymi
Itse vaihdoin takasin yksilevyiseen paistolevyyn valurauta. Lisäksi kaasu hella *3 poltinta ja uuni. Myös micro löytyy.
Emme oikein pitäneet induktiosta veneessä, mutta, se oli vain kahden mielipide. - Anonyymi
Tsekkaa S/Y Night Train.
- Anonyymi
Toimii kuin kotona, jos sähköä riittää. Ei se induktioliesi tule merisairaaksi.
- Anonyymi
Liesi on parempi kuin mikään muu tekniikka.
Nopea, kevyt, ei kuumene ilman kattilaa, syö vain vähän virtaa.
Liukas alusta voi olla ongelma, mutta joka tapauksessa kattilat pitää tukea, jos vene keinuu.- Anonyymi
Vähän virtaa on suhteellinen käsite. 1 l vettä kiehuvaksi tarvitsee n. 100 Wh energiaa eli 9 Ah 12 V systeemistä. Invertterin ja lieden hyötysuhteiden sekä muiden häviöiden jälkeen akusta lähtee varmaankin n. 20 Ah. Onko se sitten vähän vai paljon?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vähän virtaa on suhteellinen käsite. 1 l vettä kiehuvaksi tarvitsee n. 100 Wh energiaa eli 9 Ah 12 V systeemistä. Invertterin ja lieden hyötysuhteiden sekä muiden häviöiden jälkeen akusta lähtee varmaankin n. 20 Ah. Onko se sitten vähän vai paljon?
On aika hyödytöntä pohtia, onko veden keittämiseen tarvittava energia paljon vai vähän, jos se vesi pitää keittää.
Kun järjestelmiä uusitaan, ensimmäiseksi se pitää tehdä taloudelliseksi ja sitten mitoittaa resurssit sen mukaan. Veden ominaislämpökapasiteetti on annettu suure, johon ei voi vaikuttaa. Sen sijaan voi pohtia josko 8dl riitäisi litran sijasta.
- Anonyymi
Hessu on ollut yksin pallonkierrolla pian 3,5 vuotta ja hänellä induktioliesi sekä litium akusto.
Hänellä videoita YouTubessa, "Artemis Seilaa".
Hyvin näyttää pelaavan induktioliesi. Monessa videossa kokkailee
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p1218576Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su4307837Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-105428Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite825069Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill294869Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa
Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?2363369- 1253104
Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?
Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os352996Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin842985Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?
Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps242596