Onko teillä muilla joilla on sairauksien pelkoa sellainen ongelma, että jos katsotte vaikka dokkarin tai YouTube-videon jossa joku kertoo jostain sairaudestaan tai vammastaan, alatte pelätä että teillekin tulee se? Jopa niin joskus että pelkäätte että se sen sairauden pelko aiheuttaa teidän kropassa kyseisen sairauden kehittymisen?
Mulla on ollut tosi nuoresta lähtien sairauksien pelkoa. Esim. äsken katsoin YouTubesta ihan mielenkiinnosta videon jolla nuori nainen kertoi kuinka hänelle tuli sudden deafness -tila (SD), siis äkillinen selittämätön kuuroutuminen. Sellaista tapahtuu joskus, että toinen korva kuuroutuu yhtäkkiä eikä kuulo ikinä palaa. Aloin sen katsottuani pelätä että mulle tulee se. Mulla on ollut tinnitusta toisessa korvassa ja joskus sudden deafness alkaa tinnituksella.
Järjellä tiedostan miten hölmöä on pelätä tollaista. Tinnitus kuitenkin on tosi yleistä eikä siihen liity SD:tä kuin harvoin.
Sairauksien pelko
2
271
Vastaukset
- Anonyymi
No voi hitto, missä järki? Älä katsele tuollaisia videoita!
- Anonyymi
Jos on sellaisia pelkoja niin ei pidä katsoa mitään dekkareita eikä lukea mistään sairauksista koska silloin on ottanut syyn pois , joten yliherkkä ihmiset saattavat saada pelkoja juuri tuollaisista syistä . Muistan erään naisen , tuli vastaanotolle ja epäili että hänellä oli yksi vaikea sairaus koska oli katsonut filmin televisiosta ja hänellä nyt oli muka se sairaus. Aiis samat oireet. Joten luulosairauskin on sairaus ja ihan yhtä rasittava ijåhmiselle kun mikä muu tahansa sairaus. Joten herkät ihmiset imevät oikein juuri tälläisiä juttuja ja siten pelkäävät kovasti että saavat samat ns sairaudet. Joten kun poistaa syyt mitkä aiheuttaa näitä niin sekin jo helpottaa .
Tinnitusta on monilla ihmisillä ja sen kanssa ei ole mitenkään mukavaa taistella mutta en usko silti siihen että saisit mitään kuuroutta. Joten ole ihan huoleti .
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt475065Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.632855Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma
Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?2671281Jenkkilahkojen kastekaava
Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan1391104Odotan sitä hetkeä
kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh711084Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!
Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin1611075- 1281038
Olen melko vakuuttunut
etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok721004- 141944
- 49904