Verkkopankkia pitäisi kehittää kännykättömään suuntaan.

Anonyymi-ap

Kaikki on varmasti huomannut sen kuinka puhelinliittymien hinnat kohoaa helposti 3 euroa vuodessa. Tällä hetkellä alle 20 euron järkevää liittymää on vaikea löytää. Tämä johtuu siitä että ei ole kilpailua operaattorit voi sopia hinnat keskenään. Monelle ihmiselle tulee mieleen että kannattaako puhelinta ylipäätään pitää. Läppäreille sopivat liittymät ovat taas halpoja, tätä voi käyttää vielä useampi henkilö.
Siksi pankkien pitäisi kehittää verkkopankkia siihen suuntaan että sen käytössä ei välttämättä tarvitsisi puhelinta esim tekstiviesti varmennukseen.
Tietysti poliitikot voisi laittaa kartellin kuriin määrittelemällä että asiakkaille pitää tarjota hinnaltaan kohtuullinen järkevä liittymä, jossa puhelinnumero säilyy. Kytkykaupoilla myytävillä liittymillä rahastetaan.

11

222

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Aika sekavaa oksennusta. ”Kaikilla” on kuitenkin kännykkä. Se kiinteä netti ei ole yhtään halvempi vaan yleensä kalliimpi. Yleisempi on jakaa kännykällä netti tietokoneelle. Miksi pestä vaatteet astianpesukoneella? Ei normaali ihminen ole käyttänyt nettipankkia enää vuosiin millään muulla kuin puhelimella.

    • Anonyymi

      Ei meidän netti maksa kuin 13.90, minusta se on halpa. Lähtökohta on että puhelinliittymien hintojen korottelu ei tule loppumaan vaan muutamassa vuodessa 30 euroa on raja mitä halvempia liittymiä on vaikea löytää. Itsellä ei ole mitään asiaa soittaa kenellekään, muut vaan haluaa soittaa minulle.
      Kartelli jatkuu niin kauan kuin joku tekee sille jotain. Vaikka lainsäädännöllä estetään hintojen sopiminen.
      Pankkien pitäisi kehittää verkkopankki sellaiseksi että puhelinta ei tarvita asiointiin.

      • Anonyymi

        "Pankkien pitäisi kehittää verkkopankki sellaiseksi että puhelinta ei tarvita asiointiin."

        En omista älypuhelinta, koska se on painava ja isokokoinen, eli epäkäytännöllinen kesähelteillä, kun kuljen paitahihasillani. Mihin puheimen panisin? Narulla kaulaanko ripustaisin?

        En ole koskaan käyttänyt puhelinta pankkiasiointiin muuten kuin soittamalla Nordeaan, kun on ollut jokin henkilökohtaista tapaamista vaatinut asia. Hyvin harvoin siis. Käytän pankin antamaa tunnuslukulaitetta ja tietokonetta pankkiasiointiin.

        Verkkopankkiin kirjaudun joka kerta eri koodilla, joten yksikään huijarikaan ei voi minulta pankkitunnuksia huijata mujuten kuin ehkä varastamalla tunnuslukulaitteeni. Asiakasnumeroani ja pin-koodiani huijari ei kuitenkaan laitteen varastamallakaan saisi tietoonsa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        "Pankkien pitäisi kehittää verkkopankki sellaiseksi että puhelinta ei tarvita asiointiin."

        En omista älypuhelinta, koska se on painava ja isokokoinen, eli epäkäytännöllinen kesähelteillä, kun kuljen paitahihasillani. Mihin puheimen panisin? Narulla kaulaanko ripustaisin?

        En ole koskaan käyttänyt puhelinta pankkiasiointiin muuten kuin soittamalla Nordeaan, kun on ollut jokin henkilökohtaista tapaamista vaatinut asia. Hyvin harvoin siis. Käytän pankin antamaa tunnuslukulaitetta ja tietokonetta pankkiasiointiin.

        Verkkopankkiin kirjaudun joka kerta eri koodilla, joten yksikään huijarikaan ei voi minulta pankkitunnuksia huijata mujuten kuin ehkä varastamalla tunnuslukulaitteeni. Asiakasnumeroani ja pin-koodiani huijari ei kuitenkaan laitteen varastamallakaan saisi tietoonsa.

        Tässä on mielenkiintoisinta liittymän hinta. Sellaisella puhelimella jolla ei pääse nettiin liittymän hinta ei saa olla kovinkaan montaa euroa kuussa. Preapid tai Glopatel esimerkiksi. Mutta mielellään myyvät 20 euron paketin asiakkaalle joka ei tarvitse niin kallista liittymää.


      • Anonyymi

        Anteeksi muistin väärin. Elisan nettiliittymä läppäriin maksoi syksyllä 11.99 kk 24 kk sopimuksella. Vaikka Elisaa moititaan niin meillä on toiminut loistavasti.


    • Anonyymi

      Minusta se että varakkaat haluaa hoitaa pankkiasioinnin kännykällä ja köyhimmille olisi vaihtoehto että hän voisi hoitaa pankkiasiat tietokoneella netissä ilman matkapuhelinta, eivät ole toisiaan pois sulkevia joko tai asioita vaan sekä että asioita.
      Yleiseen hätänumeroon voi soittaa ilman puhelinliittymää. Yleinen hätänumero ja pankki on ainoat syyt puhelimelle. Preapaid on tietysti halpa, mutta ei kovin kätevä.

    • Anonyymi

      Tulevaisuus on sellainen että on hienoja mobiilpankkeja ja älykännyköitä, joita yhä harvemmalla on varaa käyttää.

    • Anonyymi

      Kilpailuttamalla saa joiltakin operaattoreilta rajattoman netin sisältäviä liittymiä alle kympillä kuussa ja kaikilta alle 20 eurolla (pääosin ns. winback-tarjouksina eli nykyiseltä operaattorilta ennen liittymän siirtymistä kilpailijalle).

      Joten aloittajan on parempi laittaa nyt ensin liittymäasiansa kuntoon ja pohtia vasta sen jälkeen muuta hienosäätöä.

      • Anonyymi

        Minusta vaikka jos ainakin Osuuspankki kehittelisi asiakkailleen puhelittoman vaihtoehdon verkkopankkiin niin ei siinä kukaan mitään häviä. Itse olen jo lehettänyt palautetta pankille, vaikka eihän asiat tästä mihinkään muutu.


    • Anonyymi

      Johan kännykkä/liittymä otetaan toimeentulotuessakin huomioon, joten suomessa ei niin köyhää olekaan, ettei puhelimeen olisi varaa. Sitä vastaan haraa vielä muutama eläkeläinen, mutta aika tai eutanasia auttaa tähänkin.

    • Anonyymi

      Harva näitä toimeentulotukia hakee tai saa. En minä ainakaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      24
      5172
    2. Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r
      Oulainen
      3
      4607
    3. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      103
      1392
    4. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      136
      1350
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1220
    6. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      93
      1104
    7. Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon

      Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike
      Hyrynsalmi
      21
      1014
    8. viekää miehet naiset kunnon treffeille

      Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.
      Ikävä
      168
      885
    9. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      61
      833
    10. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      37
      799
    Aihe