Alue- ja kuntavaalit
Vaalipäivä sunnuntaina 13.4.2025 klo 9–20
Ennakkoäänestys kotimaassa 2.–8.4.2025 ja ulkomailla 2.–5.4.2025.
Viime kuntavaalit:
Keskusta 2445 paikkaa
Kokoomus 1 552 paikkaa
SDP 1 451 paikkaa
Perussuomalaiset 1 351 paikkaa
Vuosi 2022 . 1 379 paikkaa aluevaltuustoihin. Saadut paikat:
Keskusta 297
Kokoomus 289
SDP 277
Perussuomalaiset 155
Vasemmistoliitto/SKP 100
Vihreät 90
RKP 76
Kristillisdemokraatit 57
Liike Nyt 20
Keskusta jyrännyt aiemmissa vaaleissa. Kuntavaalissa harvinaisen ylivoimainen.
Suomessa on vaalit vuonna 2025 Demokratia toimii
4
150
Vastaukset
- Anonyymi
Tottakai on kokomaa saa äänestää. Ei valtakunnallisia äänestyksiä tehdä alueittain toimiviksi.
Jokin Ayliittojen äänestykset on sitä joissa saa olla vain vasemmistolaisia edustajia.
Nämä -kunta -alue ja -eduskunta ääenstyksiin sallitaan kaikki kansalaiset. Oliskin jos niissäkin vain saisi olla ehdolla vasemmistolaisia, sellaisiakin maita kuin AYliittojen vaalit on. mm AKT puheenjohtajat 1 ja 2 oltavava demareita, 3 -puheenjohtaja oltava vasemmistoliitosta. Teollisuusliitto, 1 -puheenjohtaja oltava demari 2 -puheenjohta vasemmsitooliitosta jne jne , näin menee kautta vasemsmitolaisen AY-kentän. Muiden turha vaivautua ehdokkaaksi, muista puolueista.- DEMOKRATIAA ? Sekin kuin Putinilla, Pohjoiskoreassa ym .. Tottakai. Koska meillä on liikaa elinkekvottomia kepukyliä.
- Anonyymi
Ei ole poistanut. Kommarilla liian rikas mielikuvitus.
- Anonyymi
Keskusta jyrännyt aiemmissa vaaleissa. Kuntavaalissa harvinaisen ylivoimainen.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,1825107Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813656Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers73125SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun253078SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt612697SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het412316Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä1032253Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?292117Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan752095Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja922059