Rakettien käyttö on nykään niin holtitonta että niiden käyttöön ja hallussapitoon pitäisi tehdä koulutus. Eli jos rakettionnettomuus sattuu niin kortin haltija on vastuussa onnettomuuksista. Aivan kuten työturvallisuus, sähkö,tulityö,trukkikortti.
Joku voisi tehdä kansalaisloitteen että ilotulitus olisi hallittua eikä tarvisisi pelätä sokeutumista jos erehtyy uutenavuotena pihalla käymään.
Rakettien ostolle tehtävä rakettikortti joka vaatii vähintää päivän koulutuksen.
33
208
Vastaukset
- Anonyymi
Hyvä idea. Harmittaa vietävästi lukea lehdestä että 10v lapsi saanut vaikeita silmävammoja. Matut varsinkin ampuvat raketteja vaakasuoraan.
- Anonyymi
Saattaa olla ettei asia byrokratiaa kasvattamalla paremmaksi muutu.
Vuonna 2025 ei pitäisi enää olla kenellekään yllätys, että ilotulitteiden käsittelyssä tulee olla huolellinen ja käyttää niitä käsitellessä suojalaseja.
Kuinka ollakaan, kuudesta silmävammoja Helsingin alueella saaneesta yksikään ei ollut käyttänyt suojalaseja. Koulutus ei auta jos päässä ei ole mitään mihin sitä antaa.- Anonyymi
Ainakin kaksi viidestä olivat kuitenkin vahvistetusti sivullisia - eivät käsitelleet itse raketteja.
Eli pitäisikö kaikkien ulkoilijoiden käyttää turvalaseja varmuuden vuoksi?
Perheen isänä kyllä laitoin lapsilleni suojalasit, kun katselimme ilotulituksia aikoinaan ulkona ja rakettien käyttö oli sen verran holtitonta. Patoja ei tuettu ja ne kaatuilivat ampuen vaakasuoraan kohti yleisöä yms… Siinä jää turva-etäisyydetkin vähitellen lyhyeksi…
Yksi parannus olisi, että rakettien mukana olisi pakko ostaa myös tukiteline - tai osoittaa, että itsellä on jo sellainen.
- Anonyymi
Norjan malli käyttöön Suomessa. Norjassa vain viranomaiset hoitavat ilotulitukset.
- Anonyymi
Ei pidä paikkaansa.
Norjassa ilotulitteiden käyttö on pääasiassa kielletty yksityisiltä vain aivan kaupunkien keskustoissa.
- Anonyymi
Lisää höpöhöpöä ja maksuja haluaa vain totaalinen imb3silli.
- Anonyymi
Yksinkertainen homma ilotulitus vain viranomaisten tekemänä, ei mitään raketti kortteja.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Yksinkertainen homma ilotulitus vain viranomaisten tekemänä, ei mitään raketti kortteja.
Onhan sitä jo kielletty murhat/tapot/paihteissa ajaminen? Nyt tässä pitäisi kieltää tällaisen höpöhöpön kirjoittamisen 😅
- Anonyymi
Ilmavoimat voisivat hoitaa ilotulituksen 10 km korkeudessa Horneteilla. Näkyisi pitkälle ja säästyisi paikat paperiroskalta.
- Anonyymi
Ilmavoimien harjoituksille pitäisi vaatia maanomistajan lupa. Viimevuonnakin jatkuva ulinan huudatus heidän rakkineistaan.
- Anonyymi
Suojalasit ei paljoa maksa, kivuton kun vertaa näön menetykseen.
Sekunnin kestää laittaa silmille.
liian vaikeaa? Kyllä, jos käsittelee vaaraa aiheuttavia räjähteitä niin pitäisi vähintäänkin hakea siihen lupa.
Toisekseen rakettivero olisi paikallaan, nyt on kaikenmaailman ympäristöveroja mutta valtavan ympäristötuhon aiheuttavat raketit saadaan ampua ilmaan ilman ympäristöveroa. Lisävero voisi olla 50% ja ylöspäin.- Anonyymi
Niin kuinka ja mitä siinä opetettaisiin? Raketin/pommin suuntauskohdetta, vai mitä? Yhtälaillahan sitä voisi sitten opettaa, miten et olisi tyhmä (mahdotonta)!!! 😅
- Anonyymi
Pakollinen kypärä päähän kaikille!
- Anonyymi
Astronautin koulutus jos aikoo raketteja käyttää!
- Anonyymi
Rakettien ostolupa esim 50€ ja siihen liittyvä päivän koulutus. Jos ei ole varaa maksaa 50€ ja olla koulutuksessa (jossa voidaan myös seuloa idiootit pois).
Miettikää millainen määrä ruutia on muutamass padass. Tuon ruutimäärän kun sulloo rautaputkeen ja räjäyttää niin siinä terroristille ase.
Koulutuksen tarkoituksena on kuten tulityökortissakin että jos vahinko sattuu niin sinun olisi pitänyt tietää että pata tuetaan kunnolla. Oikeudessa et voi vedota "en tiennyt" joten olet korvausvelvollinen 100% vahingosta.- Anonyymi
Ruutia voi ostaa ihan peltipurkissa kaupoista tai tehdä itse.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ruutia voi ostaa ihan peltipurkissa kaupoista tai tehdä itse.
Ei voi ilman aseenkanto lupaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei voi ilman aseenkanto lupaa.
Ja se lupa ei tee sinusta raketti-insinööriä!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ja se lupa ei tee sinusta raketti-insinööriä!
Ei joo tee insinööriä, mutta ymmärtää ruudin voiman ja kuinka sitä pitää käsitellä.
- Anonyymi
Aivan mietin samaa et kansalaisalote!! Niin hurjaa oli meillä pihoilla isoja paukkuja!! Valvontaa näihin pitäis!
- Anonyymi
Vastuu vain kortin kautta?
- Anonyymi
Rakettipassi, jonka saa vain älypuhelimeen. Näinhän tätä tyhjänaikaista romua pakko myydään erilaisin variaatioin.
Koronapassi, kauppa-alennukset ....jne.
Ilmeisesti elektroniikkayhtiöt voitelevat "päättäjiä" totaalisesti tähän suuntaan. - Anonyymi
Ohjeiden mukaan rakettien ampumisessa pitää käyttää suojalaseja. Mullahan on silmälasit, joten ihan oikein meni, vai onko muka jossain määritelty millaiset suojalasien täytyy olla?
- Anonyymi
On olemassa vahvuuksilla olevia suojalaseja. Tavalliset ei kelpaa.
- Anonyymi
Ammattikorkeakouluihin tulee perustaa raketti-insinöörien koulutuslinjoja, ei tähän rakenttien ammuskeluun muuten mitään rotia saada.
- Anonyymi
Eihän nykytilanne ole enää mitään, verrattuna vapaan rakettikaupan ja -käytön villiin vuosiin. Silloin alkoi rajoituksetta paukkua jo 27.12 ja tuota jatkui juuri niin pitkälle, kun joillakin vain raketteja oli. Nuo raketit olivat usein jopa turvallisuusmääräysten vastaisia.
- Anonyymi
Ihme kun esim Puolassa tai Unkarissa ei tällaista ongelmaa ole 🤔
- Anonyymi
Koulutus ja lupien vaatiminen ei estä tahallista ilkivaltaa eikä tuhotöitä, eli ei olisi vaikutusta kaikkein yleisimpiin ilotulitteiden väärinkäyttöön. Kuten patojen suuntaaminen vaakasuoraan kohti ihmisiä, paukkujen heittäminen yleisön joukkoon, rakettien ampuminen autojen ja rakennusten ikkunoihin, ym. yleinen menettelytapa.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?1022126- 991537
- 1211263
- 771232
- 1121207
Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘571024- 51997
Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis58986- 36912
- 33804