Tuostakin pidettiin neljä vuotta kokouksia nostaen kokouspalkkioita
https://www.satakunnankansa.fi/satakunta/art-2000010935951.html
Palomies on sitten jatkossa paloneiti :D
https://www.satakunnankansa.fi/satakunta/art-2000010935951.html
Palomies on sitten jatkossa paloneiti :D
Vastaukset 8
Vanhimmat
Soitettaessa palokuntaan jatkossa tulee soittajan arvata oikein puhelimeen vastanneen sukupuoli identiteetti, muuten kyseessä on syrjintä ja soittaja tulee canceloida massasähköpostittamalla soittajan työnantajaa,ystäviä jne miten kamala soittaja on.
Vaihtoehtoina 2025 ovat : paloneiti, palohmo,palohnti,palolbo ja palosateenkaariqlbtryrasojasdij 2 x +
Paloveitikat nimettiin nyt pelastusveitikoiksi.
Mahdollisesti tarpeellista ja ok, en voi jyrkästi sanoa puolesta tai vastaan.
Paljonhan nyt mennään uten aina "ajan hengen" mukana ja joskus vähän niin kuin .... en nyt sano että ihan pieleenkään, mutta onkohan viisasta tai aina tarpeellista?
Tuo mies- ja naisasia ja sen ongelmat eivät ole minulle täysin valjenneet (onhan tuo "valjennjeet" monin verroin paljon parempi sana kuin typerä "avautunut"????)!
Arvostan heidän työtään erittäin paljon. Olivatpa palo- tai pelastushenkilöitä, miehiä tai naisia, virkanimikkeisiin vähänkään katsomatta!!!
Aloittaja mainitsee kokouspalkkissa hukatutveroeurot ja ja muut kulut ja voi olla, että hän on aivan oikeassa, nimikkeiden muuttaminen voi olla nyt hyötyyn nähden liian kallis toimenpide.
Mikä tarve, keneltä aloite, mitä hyötyjä ja verrattiinko haittoihin (hinta)?
Mulle tuo kysymys on avautunut melko yksityiskohtaisen tarkasti. Eli tutkin kaiken todistusaineiston huolellisesti ja tulin lopputulokseen että ei kiinnosta hevonvittuakaan. Yksiä saatanan ämmiä joka ikinen sukupuoleen katsomatta.
En tiedä mistä puhut mutta näin on.
Tämä on pitkällisen harkinnan ja kokoustamisen tulos. Yksimielisyys oli hallinnossa varmasti suuri muutostarpeesta, mutta uusista nimikkeistä käytiin varmaan edistykselliseen woke-henkeen pitkiä kokouksia ja erilaisia toimikuntia perustettiin pohjustamaan nimikkeistöä.
Onneksi hva:ssa on paljon kokonaisvaltaisia isopalkkaisia johtajia, joiden tehtävä on kokoustaa ja juoda pullakahvia hva:n piikkiin.
Lattiatason työmuurahaisilla eli hoitajilla ja lääkäreillä ei ( eikä palomiehillä) ole näihin kokouksiin asiaa, sillä hehän ovat potilaiden ja talonsa menettäjien kanssa vain pelkkiä kulueriä.
Juuri näin. Tiivistit oleelliset. Nämä hallinnot on kuin wienin tanssivat kongressit joissa rälssit nauttii ja huolehtiin omista eduistaan. Muurahaiset noukkii sen mitä pöydiltä putoaa. Nykyään sitä bailaamista voisi joku kyyninen kutsua woke-teatteriksi ja sitähän se onkin.
Rasismia, se nimi tulee olla palohenkilö.
Ehdotan pelastusveitikkaa kaikille hädässäoleville