Onko tällöinen hyvä tulos

Mitä kertoo asiantuntijat.

Yrityksen viime tilikautena 12/2023, RTV-Yhtymä Oy teki 181 812 000 EUR liikevaihtoa ja sen tulos oli −9 916 000 EUR. Yrityksen nettotulosprosentti oli −5,45%.


Kysyn vaan kun en ymmärrä
17534
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Lähes 10 miljoonaa tappiota. Onko se hyvä?

Äänestä

Alkuperäiseltä nimeltään Riihimäen Tapetti ja Väri -niminen maalaustarvikkeita myyvä liike kärsii rakennusalan lamasta, kuten muutkin rakentamiseen liittyvät firmat. Nyt on tullut näköjään kymppimillin verran turskaa.
https://urly.fi/3I9z

Äkikseltään ei selviä että mitä taustalla on tapahtunut, jonko ostettu jotain tai luovuttu jostakin toiminnoista vai mitä. Yhden vuoden tappio ei firmaa vielä konkkaan vie. Mutta seuraavina vuosina ei ole enää varaa toistaa samanlaisia numeroita.

Äänestä
  • Eiköhän tässä ole selvästi nähtävissä rakennusalan ahdinko.

    Isot tilaukset uupuu, mahdollisesti maksuajalla myyty tavaraa isoille toimijoille. Pahimmillaan yrityksen mennyt konkkaan ja rahat jäänyt siihen laariin.

    Äänestä

  • Vähittäiskauppa joutuu esim varastossa olevan myymättömän varastoarvon arvottaan ennemmin tai myöhemmin tappioksi.

    Samoin kiinteistösijoitusyhtiö joutuu taseen arvon muutokset merkitsemään voitoksi tai tappioksi. Esim Kojamon raportoitu tulos on tämän tasearvomuutoksen vuoksi aika volatiliteetti verrattuna vaikkapa Keskon raportoituun tulokseen.

    Äänestä

Kpaittääkseni urpon hallituksen vika.
Urpo gienyt ostoboiman kansalta, millä pienituloinen alle 200 000e ostaa sisustus tarvikkeita kun kaikki menee. Urpon tilille

Monellakaan ei varaa mihinkään enää. Eikä työttömöt ja kela ihmisetkään osta mitään

Äänestä

Mitä tämä tarkoitaa suomeksi
Kösitun että yrittäjöt saavat kasinkertaisen poiston ilmalseksi ja bielä ilmaiseksi

Koneiden ja laitteiden korotetut poistot verovuosina 2020-2023
Avainsanat:

Menon vähennyskelpoisuus Elinkeinoverotus Maatalousverotus Verohallinnon ohjeet
Tämä on vanha versioVersiohistoriaKatso uusin versio
Antopäivä28.2.2020DiaarinumeroVH/48/00.01.00/2020Voimassaolo28.2.2020 - 18.4.2021ValtuutussäännösLaki Verohallinnosta (503/2010) 2 § 2 momentti
Ohjeessa käsitellään koneiden, kaluston ja muun niihin verrattavan irtaimen käyttöomaisuuden korotetuista poistoista verovuosina 2020-2023 annetun lain soveltamista.

Korotettujen poistojen ilmoittamista tuloveroilmoituksella käsitellään lomakkeen 62 täyttöohjeessa.

Ohjetta on päivitetty 23.12.2020. Lukuun 2.1 on lisätty uusi esimerkki. Lisäksi lukua 2.2 on täydennetty niin sanottuja esittelyautoja koskevalla kannanotolla.

Ohjetta on päivitetty 5.6.2020. Lukuun 2.1 on lisätty kaksi uutta esimerkkiä. Lisäksi luvun 3 hyllypoistoja ja poistojen aloitusajankohtaa koskevia kannanottoa on täsmennetty.

1 Johdanto
Elinkeinotulon verottamisesta annetun lain (EVL, elinkeinoverolaki) 30 §:n mukaan koneiden, kaluston ja muun niihin verrattavan irtaimen käyttöomaisuuden verovuoden poiston suuruus saa olla enintään 25 prosenttia menojäännöksestä. Vastaavasti maatilatalouden tuloverolain (MVL) 8 §:n mukaan koneiden, kaluston ja laitteiden verovuoden poiston suuruus saa olla enintään 25 prosenttia menojäännöksestä.

Korotettujen poistojen tekemisestä säädetään koneiden, kaluston ja muun niihin verrattavan irtaimen käyttöomaisuuden korotetuista poistoista verovuosina 2020-2023 annetussa laissa (1572/2019, jäljempänä tässä ohjeessa laki). Lain perusteella verovelvollinen saa tehdä lain soveltamisedellytysten täyttyessä EVL 30 §:n ja MVL 8 §:n soveltamisalaan kuuluvien koneiden, kaluston ja muun niihin verrattavan irtaimen käyttöomaisuuden (jäljempänä myös koneet ja laitteet) hankintamenoista säännönmukaiseen poistoon verrattuna enintään kaksinkertaisen poiston. Laki on tullut voimaan 1.1.2020, ja sitä sovelletaan verovuosilta 2020-2023 toimitettavissa verotuksissa.

Korotettuja poistoja koskevia veronhuojennuslakeja on ollut voimassa myös aiemmin. Verovuosia 2020-2023 koskevan lain soveltamisala poikkeaa kuitenkin aiempien veronhuojennuslakien soveltamisalasta siten, että oikeus korotettujen poistojen tekemiseen koskee vain koneita ja laitteita. Korotettuja poistoja ei siten voi verovuosina 2020-2023 tehdä rakennuksista. Verovuosia 2020-2023 koskevan lain soveltamisala ei rajoitu aiempien veronhuojennuslakien tapaan pelkästään tuotannollisessa toiminnassa käytettävään käyttöomaisuuteen, vaan korotetut poistot voi tehdä myös esimerkiksi palveluiden tuottamista varten hankitusta koneesta tai laitteesta. Lisäksi korotetut poistot voi tehdä enintään neljänä verovuonna aiempien veronhuojennuslakien kahden vuoden sijaan.

Korotetun poiston voivat tehdä lain soveltamisalaan kuuluvasta koneesta tai laitteesta kaikki elinkeinotoimintaa tai maataloutta harjoittavat verovelvolliset, kuten liikkeen- ja ammatinharjoittajat, avoimet yhtiöt, kommandiittiyhtiöt ja yhteisöt.

Äänestä
  • Saivat ilmaiswksi kansan raahaa tuolana tekemöttämitään

    Äänestä

Mitä nopeasti googlasin
- Yritys tehnyt voitto vuosien 2019-2022 aikana 10,3 miljoonaa euroa. Siitä maksaneet yhteisöveroa 20% = 2,06 miljoonaa. Voitosta jäänyt yritykselle 8,24 miljoonaa euroa.

Eli edellisen tilikauden tappio on suurempi, kuin 2019-2022 välinen voitto -0,573 miljoonaa euroa.

Yrityksen omavaraisuus aste on tippunut 28 -> 15%. Yrityksen kassavarat on heikot ja se menee kädestä suuhun periaatteella. Yrityksellä on käytännössä kassakriisi ja seuraava samanlainen vuosi aiheuttaa konkurssin.

Ja löytyihän tuolta jo uutinen vajaan 2 kuukauden takaa:
https://www.vihdinuutiset.fi/paikalliset/8043752

Äänestä
  • Oy saa vähentää verotuksessa kymmenen edellisen vuoden tappiot vaikkapa sitten yhden vuoden tilikauden aikana. Tuo kirjanpidollinen tappio joka näkyy yhtäkkiä "dramaattisesti" ei täten olekaan kaikissa tilanteissa niin kriittinen. En ole tarkemmin tutustinut kyseisen maalikaupan tilinpäätöksiin ja taseeseen, enkä aio tehdä sitä, joten en osaa rtvn tilanteessa sanoa suuremmin asiasta.

    Yrityskonsultaatiota toki voin antaa tai henkilöverotuskonsultaatiota. Laskutus alkaen 275€ per alkava tunti.

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Oy saa vähentää verotuksessa kymmenen edellisen vuoden tappiot vaikkapa sitten yhden vuoden tilikauden aikana. Tuo kirjanpidollinen tappio joka näkyy yhtäkkiä "dramaattisesti" ei täten olekaan kaikissa tilanteissa niin kriittinen. En ole tarkemmin tutustinut kyseisen maalikaupan tilinpäätöksiin ja taseeseen, enkä aio tehdä sitä, joten en osaa rtvn tilanteessa sanoa suuremmin asiasta.

    Yrityskonsultaatiota toki voin antaa tai henkilöverotuskonsultaatiota. Laskutus alkaen 275€ per alkava tunti.

    https://www.iltalehti.fi/talous/a/4b905fa3-ed7b-4f9b-947b-0d1f91c64c5c

    Aika hyvin osui arvio

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Oy saa vähentää verotuksessa kymmenen edellisen vuoden tappiot vaikkapa sitten yhden vuoden tilikauden aikana. Tuo kirjanpidollinen tappio joka näkyy yhtäkkiä "dramaattisesti" ei täten olekaan kaikissa tilanteissa niin kriittinen. En ole tarkemmin tutustinut kyseisen maalikaupan tilinpäätöksiin ja taseeseen, enkä aio tehdä sitä, joten en osaa rtvn tilanteessa sanoa suuremmin asiasta.

    Yrityskonsultaatiota toki voin antaa tai henkilöverotuskonsultaatiota. Laskutus alkaen 275€ per alkava tunti.

    Mistään en mitään tiedä, mutta äänessä olen ensimmäisenä.
    Ei kannata tuollaiselta konsultilta ostaa mitään, lukemat selvisi alle 5 min googlaamisella ja niiden vaikutuksiin ei tarvitse konsultteja.

    Äänestä

Kirjanpidollisen liikevaihdon tekeminen on maailman helpoin toteuttaa.

Kaksi y-tunnusta, joista toinen kirjoittaa toiselle tilikauden aikana esim 100miljoonan euron edestä laskuja vaikkapa konsultaatiopalveluista, joiden alv-kanta on nolla.

Laskutettu y-tunnus jättää maksamatta laskut ja ajetaan alas. Kirjanpidollisen liikevaihdon tehnyt y-tunnus siirtää 100miljoonan euron laskutuksen taseeseen esim. myyntisaamisiin.

Tällöin Suomessa on 100miljoonaa euroa uutta tuotantoa kyseisen vuoden BKT:ssa.

100me liikevaihdon tehnyt y-tunnus tekee osakeannin mistään ymmärtämättömille suomalaisille esim 10miljoonan euron edestä.

Y-tunnus käyttää osakeannin tuoman uuden oman pääoman henkilöstokuluihin. Ainoa rekisteröidy työntekijä on y-tunnuksen omistaja, joka aivan laillisesti saa nostaa esim 10miljoonan euron ansiotulot firmasta.

Rahantekeminen ei ole rakettitiedettä.

Äänestä

>> 100me liikevaihdon tehnyt y-tunnus tekee osakeannin mistään
ymmärtämättömille suomalaisille esim 10miljoonan euron edestä.>>

Osaatkos mainita malliksi jotakin yritystä, joka on noin tehnyt. On saanut miljoonittain sijoittajien rahoja pelkästään näyttämällä isoksi puhallettua liikevaihdon lukuarvoansa?

Ammattimaiset sijoittajat katsovat oikeasti firman tekemää tulosta ja tasetta useamman vuoden ajalta.

Harrastesijoittajat taas eivät ymmärrä tai edes kiinnostu ison liikevaihtolukeman näyttämisestä. Heidän sijoitushalunsa heräävät, kun heille esitellään firman uuden Alumiini-superakun, Tekoälyn tai Energiansäästön, yms. valtavan tuottoisia keksintöjä. Tällaisiin superlupauksiin sijoitetaan.

Äänestä

Tuo oli enemmänkin ajatusleikki. Kyllähän ihmiset vuodesta toiseen sijoittavat lahkolaisten pyramidihuijauksiin, niin miksei teoriassa em laillinen huijaus menisi läpi.

Ostihan ihmiset Spinnovankin osakkeita. Terraframen alkuperäistä osakeantia. Kempoworia ja jopa OP:n kiinteistörahastoa, jonka kirjanpitoarvo on 1,1miljardia ilman, että tietävät yhtään, millaisia paskataloja siihenkin roskapankkiin verrattavissa olevaan rahastoon on oikeasti siirretty.

Äänestä

10 milliä tappiota..Sehän on huono juttu.

Äänestä

JA , pitäisi olla 25-30 % . En ole asiantuntia .

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Mitä kertoo asiantuntijat.

Yrityksen viime tilikautena 12/2023, RTV-Yhtymä Oy teki 181 812 000 EUR liikevaihtoa ja sen tulos oli −9 916 000 EUR. Yrityksen nettotulosprosentti oli −5,45%.


Kysyn vaan kun en ymmärrä

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu