Nyt on todellakin korkea aika lopettaa kalojen ylikalastus kaikkialla maailmassa: Euroopassa, Aasiassa, Afrikassa, Etelä-Amerikassa, Pohjois-Amerikassa ja Arktisilla alueilla.
Nk. ryöstökalastusta on tehty jo pitkään: Isoja , tiheitä kalastusverkkoja vedetään niin syvällä kuin mahdollista, ihan meren pohjassa asti. Tietenkin siksi, että saataisiin kaikki mahdollinen liikkuva pois merestä. Mutta minkään järven tai meren ekosysteemi ei kestä tällaista kalastusta: Kun ihan kaikki kalat pyydystetään ihan pienistä sinteistä isoihin vanhoihin kaloihin, niin kalat eivät ehdi tulemaan sukukypsiksi ja lisääntymään. Siksi monet eri kalalajit kuolevat sukupuuttoon.
Ihan tavallisen harrastelijakalastajan tulisi jättää alamittaiset kalat aina elämään ja palauttaa ne takaisin järveen. Ja jos huomaa, että tässä on joku hyvin harvinainen kalalaji niin palauttaa senkin heti takaisin järveen.
Tämä koskee ihan kaikkia vesialueita, jokia, järviä ja meriä. Eri valaslajit ovat vähentyneet niin merkittävästi, että valaiden kalastus tulisi lopettaa jo ihan kokonaan. Esim. sinivalaiden ja miekka valaiden ja eri delfiinilajien. Isoille kaloille ja valaille ei tahdo enää riittää tarpeeksi paljon syötävää ravintoa merestä, siksi esim. jotkut valaat synnyttävät nyt niin heikkokuntoisia poikasia, etteivät ne pysty elämään, vaan kuolevat pian.
Sitä paitsi ylikalastus aiheuttaa sen, että kala ravintoa ei enää riitä meidän omille lapsille ja lapsenlapsille !
Ylikakastus
Anonyymi-ap
0
304
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka1514464Tämä on kyllä heittämällä erikoisin ihmissuhde mitä on koskaan ollut
Hulluinta on se että ei edes ole varsinaista suhdetta minkäänlaista, mutta tuntuu kuin olisit elämässäni mukana koko aja811584Autolla puuhun
Halapahallin kohilla auto puuhun, lujaa on tultu ja ei oo pysyny hallinnassa. Taisipa olla lundin pojan auto, eipä tainn381536GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad?
GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad? Tänään jännittävä finaalilähetys541469Helikopteri pörrää ja POLIISIT on eristettynä pururadan vieressä!
Suojatehtävä pitää kiireisenä. Kulut ovat kovat!381369- 831362
- 671298
- 681121
- 591066
Tunnustan
Vaikka peitän sen erittäin hyvin niin tunnustan että pidän sinusta erittäin paljon, mieheltä naiselle391002