Ylikakastus

Anonyymi-ap

Nyt on todellakin korkea aika lopettaa kalojen ylikalastus kaikkialla maailmassa: Euroopassa, Aasiassa, Afrikassa, Etelä-Amerikassa, Pohjois-Amerikassa ja Arktisilla alueilla.
Nk. ryöstökalastusta on tehty jo pitkään: Isoja , tiheitä kalastusverkkoja vedetään niin syvällä kuin mahdollista, ihan meren pohjassa asti. Tietenkin siksi, että saataisiin kaikki mahdollinen liikkuva pois merestä. Mutta minkään järven tai meren ekosysteemi ei kestä tällaista kalastusta: Kun ihan kaikki kalat pyydystetään ihan pienistä sinteistä isoihin vanhoihin kaloihin, niin kalat eivät ehdi tulemaan sukukypsiksi ja lisääntymään. Siksi monet eri kalalajit kuolevat sukupuuttoon.
Ihan tavallisen harrastelijakalastajan tulisi jättää alamittaiset kalat aina elämään ja palauttaa ne takaisin järveen. Ja jos huomaa, että tässä on joku hyvin harvinainen kalalaji niin palauttaa senkin heti takaisin järveen.
Tämä koskee ihan kaikkia vesialueita, jokia, järviä ja meriä. Eri valaslajit ovat vähentyneet niin merkittävästi, että valaiden kalastus tulisi lopettaa jo ihan kokonaan. Esim. sinivalaiden ja miekka valaiden ja eri delfiinilajien. Isoille kaloille ja valaille ei tahdo enää riittää tarpeeksi paljon syötävää ravintoa merestä, siksi esim. jotkut valaat synnyttävät nyt niin heikkokuntoisia poikasia, etteivät ne pysty elämään, vaan kuolevat pian.
Sitä paitsi ylikalastus aiheuttaa sen, että kala ravintoa ei enää riitä meidän omille lapsille ja lapsenlapsille !

0

349

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Miksi sä valitsit

        Juuri minut sieltä?
        Ikävä
        70
        3149
      2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

        Rehellinem fiilis
        Suhteet
        62
        2505
      3. Hei........

        Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
        Ikävä
        56
        2136
      4. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

        Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
        Sinkut
        94
        2045
      5. Heilutetaanko peittoa hieman

        Heilutetaan peittoa vähän ;3
        Ikävä
        55
        1952
      6. Tilanteesi nyt?

        Kysymys otsikossa
        Suhteet
        42
        1594
      7. Kaipaan sua, Ope

        Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
        Ikävä
        40
        1560
      8. Mä en jaksa suojella sua enää

        Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
        Ikävä
        14
        1263
      9. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

        "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
        Maailman menoa
        139
        1168
      10. Vuodetvierii

        E siitä tulee nyt 50 vuotta oivoi
        Ähtäri
        6
        1083
      Aihe