Eipä Tuuliakaan Sannaa pitkään jaksanut. Vai alkoko nuo peitellyt osingonjaot ja sen sellaiset vähän Tuuliaa hirvittämään.
Iltalehti: Tuulia Pitkänen ulos Sannan veronkiertoyhtiöstä
Anonyymi-ap
32411
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 32
Vanhimmat
Oho!
IS: Sanna Marinin entinen erityisavustaja Tuulia Pitkänen kertoo lähtevänsä ”haikein mielin”.
"Pitkänen kiittää, että työ MA/Pi oy:n toimitusjohtajana on ollut ”superhienon opettavaista ja uutta”.
– On ollut ihanaa saada kokonaan nollasta aloitettu yhtiö vetämään. En ihan ajatellut, että olisimme päässeet ensimmäisenä kokonaisena vuotenamme tällä lailla kasvamaan, palkkaamaan lahjakkaan Iida Vallinin, tapaamaan Obaman ja kokemaan maanjäristyksen New Yorkissa, Pitkänen muistelee.
– Samaan aikaan yhdessä Sannan kanssa Lontoon instituutissa tekemämme työ on ollut vaativaa, merkityksellistä ja ammatillisesti erittäin kehittävää - ja vienyt ympäri maapalloa. Kaikkinensa ammatillisesti oikeastaan parasta mitä keksin. Ja sitä on ollut myös yhtiön kasvaessa enemmän ja enemmän, hän jatkaa.
MA/PI -yhtiön on omistanut 90-prosenttisesti Marin ja Pitkänen on ollut vähemmistöomistajana 10 prosentin osuudella."
Listaamattoman yhtiön osinkoveroedun käyttäminen on siis demarille veronkiertoa mutta kaikille muille jotka siitä nauttivat hyväksyttävää. Verotuksessa siis omat säännöt porvareille ja toiset muille? Missä yhdenvertaisuus?
Mistä lähtien peitelty osingonjako on ollut kenellekään hyväksyttävää?
Marin ainakin kovasti sitä paheksui kun ei ollut vielä itse sitä saamapuolella, outoa että kelkka noin päälaelleen kääntynyt....ei kai aatteessaan ole ollut tapana syöksyä muiden kukkarolle kun se on vaan ollut mahdollista.
Annoit väärän todistuksen. Iltalehti ei puhu mitään veronkiertoyhtiöstä,. Yhtiö toimii samojen lakien ukaan kuin muidenkin suomalaisten vastaavat yritykset.
Toisaalta taas, asiantuntija puhuu veronkierrosta!
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000010044246.html
Ohhoh, nyt on paha!
Ehkä Tuulia kyllästyi tuollaiseen venkoiluun?
Mutta tää on moraalinen juttu, eli ei koske sosialisteja.
Onhan se venäjälläkin nähty että kovinkaan kommunisti ei sylje kukkaroon mistä saisi itselleen ottaa vaikke se olisikaan suotavaa, itämaassa yhteiskuntarakenne muistuttaa tänäpäivänä sdp.n ihannemaata, entisen nl.n aikaan se oli sitä, onnela mihin jokainen ladan omistaja toivoi pääsevänsä.
Joutuiko Tuulia tuuliajolle?
Onko kukaan toisaalta Sannaa pidempäänkään jaksanut?
...jätkät on vaihtuneet ainakin tiuhaan...
Hyvä että lähti tuosta rikollisesta yhtiöstä. Moraali ja omatunto ei antanut olla enää kirjoilla tuossa kusetuksessa.
Tästä luultavasti oli kyse.
> Toisaalta taas, asiantuntija puhuu veronkierrosta!
> https://www.is.fi/kotimaa/art-2000010044246.html
Tuo mainittu asiantuntija on Mikael Jungner, joka on entinen SDP:n kansanedustaja.
Nykyään Jungnerilla on Kokoomuksen jäsenkirja. Nyt hänen opuheensa on puolueen hengen mukaisesti muokattu, mahdollisimman vihemielisiksi Marinille ja kaikille sosialidemokraateille.
Jos Junger olisi yhtään viisas niin olisi jo assan veskin siivoojana ennemmin kuin potkupallona.
Ari Rajala analyytikko tässä äänessä:
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kl-sanna-marinin-firman-kamp-bileisiin-liittyy-verotusriski/8835540
Aijai, paha paha! Voi Sanna minkä teit!
Toi lukemisen ymmärtäminen on kyllä vaikea juttu. Ei kukaan Jungneria asiantuntijaksi väittänyt, hän toi tämän asian keskusteltavaksi.
Jungnerista sanottava että ihminen kehittyy kyllä elämänsä varrella, hänkin sdp.n jäsenenä oli sitä mieltä että "ne on vaan muutama sata työpaikkaa, so fucking what", kun poliittisena palkkiona ilman mitään kykyjä pääsi ison firman johtoon ja nakkoi sieltä porukkaa kortistoon. Oliko ne sitten jtn parempia työttömiä joihin se työttömyys ei vaikuttanut mitenkään, vai miten...
Persut halpamaisuudessaan kommentoivat jälleen. TIETÄMÄTTÄ, YMMÄRTÄMÄTTÄ, OSAAMATTA. VALEHTELEMALLA, NIMITTELEMÄLLÄ, MÖLYAPINOIMALLA.
Jauho-Sannan toimintaa ei kukaan tervepäinen katso.
Jungner, kolmiloikkaava tuuliviiri.
Jätkä on rasite politiikassa.
Kuka Marinia kestäisi luonnevikainen ihminen joutuu aina lopulta riitoihin kaikkien kanssa.
Lueppas persu mikä on oikea, totuudellinen syy tuohon juttuun.
Pettymys jälleen muniensa raapija, valehtelija persuille.
BUAAAHHAHHAA!!!!!!!!
YT:t syynä
Tony Blair -instituutin vuoden 2023 tilinpäätöksen mukaan järjestö teki noin 2,2 miljoonan dollarin tappion
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/17e0ae86-576b-456a-bbeb-e4c8b604186c
Sanna saa potkut, Pitkänen vakipaikan järjestöltä. Se palkitaan, joka tekee töitä.
Sanna Marinin kanssa työskennelleetkin saavat lisää vastuuta tärkeissä projekteissa. Persuun sattuu, mutta siinähän ei mitään uutta.
Tietenkin saavat, jonkun ne marinin työt täytyy tehdä kun se raukka ei oikeasti itse osaa mitään.
Mahtaako kesää nähdä tuolla blairin puulaakissa, eiköhän kaikkialla missä on ollut asiantuntijana tuli kaksi kertaa laakista, ensimmäisen ja viimeisen kerran. Tietenkin joku lähi-idän diktaattori voi toisenkin kerran pyytää, tietää että hempukat juoksee rahan perässä, eikä siinä osaamista kysellä. Vai onko niin että blairin puulaaki on oikeasti tyttöjä välittävä sutenööri, tarpeeksi raflaavana i muka jää kiinni, tuolta lähi-idästähän ne suurimmat asiakkaat tuolle firmalle on.
Olette te pölhöpersut hauskoja, suorastaan naurettavia.
Voi tsiisus teidän juttuja.
Sannalta tämäkin meni puihin.