maksoin eilen kahvini 5 eerolla ja myyjä antoi takaisin 50 eerosta joten nettosin 49 eeroa .teinkö väärin ,palautanko rahat.uskallanko mennä enään kahville samaan paikkaan. mitä teen .nolottaa,
tasaraha
erkki
8979
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
vilunki on aina paikallaan
ehdottomasti palautat liikaa saamasi rahat, tai minä tulen ja teen saman vilunkin seuraavaksi sinulle!
Myyjä sen mokansa kassaan maksaa. Et tee mitään lain kannalta väärin vaikka et ylimääräistä osaa palauttaisikaan, mutta eikö se nyt kuulu hyviin tapoihin että toisen vahingosta ei hyödytä.
Ja tuosta "varkaan" pelostakin pääset samalla kun seuraavalla kerralla otat asian puheeksi ja ehdotat että palautat ylimääräisen osan. Katso kuitenkin tarkkaan että esim toinen myyjä ei vedä välistä. Tämä varovaisuus siksi että alkuperäinen moka on luultavasti jo korjattu tai sen korjaamisesta on sovittu, virheen tehnyt myyjä on sen 49 euroa pulittanut kassaan tai tulee sen pulittamaan. Toisen on helppo tuo palautus siis pistää sivuun, etenkin vähänkin isommassa firmassa. Kätevintä on vaatia palautuksen vastaanottajalta kuitti, se voi olla vapaamuotoinenkin eli ei ole mikään ongelma.
Ei myyjä sitä puuttuvaa maksa, se menee firmalta. Tuo on kuitenkin loppujen lopuksi niin pieni erhe, ettei vahingonkorvauslain mukaista korvausvelvoitetta myyjälle synny. Suosittelisin jt. palauttamaan rahat, yrittäjältähän se on pois.
Käytännössä monessa (suurimmassa osassa) firmoista kassavirheet maksaa kassavastuussa ollut henkilö eli virheen tehnyt myyjä. Sellaiseen en ole vielä törmännyt että firma sen maksaisi, sellaiseen olen kyllä useamminkin törmännyt että kassavirheen maksaa kassavastuussa oleva henkilö. Eikä kyse ole vahingonkorvauksesta vaan kassavastuusta.
Asia on vähän kaksipiippuinen, mutta mielestäni sen tahattoman virheen saisi maksaa firma.
Pääsääntöisesti joka paikassa työntekijä vastaa itse tekemistään virheistä. Jos antaa väärin rahasta, niin maksaa itse. Suurimmassa osasta ravintoloita tarjoilija maksaa astiat jotka tiputtaa jne.
Omakohtaisesti tiedän tapauksen jossa päätös haettiin tuomioistuimesta asti. Laatta-alan tukkuliikkeen pakkaaja pakkasi väärän määrän tuotteita asiakkaalle ja yritys pidätti kulujen verran työntekijän palkasta. Tuomioistuin totesi menettelyn olleen laillinen ja sama käytäntö on useassa firmassa. Se maksaa joka mokaa, niinhän sen pitääkin olla.
Että mielestäsi työntekijän tekemä tahatonkin virhe kuuluu työnantajan maksettavaksi??
Olen sitä mieltä ettei yksittäinen tahaton virhe ole riittävä syy irtisanomiseen, mutta pitäähän vastuussa olleen henkilön myös vastuunsa kantaa.
Jos asia vaivaa sinua palautat rahat.
Jos asia on mielestäsi OK, että pidät rahat jotka tiedät saaneesi ns. vahingossa, se kertoo sinusta jotain ihmisenä - niin kuin sekin jos palautat ne.
Toisaalta jos asia ei vaivaisi sinua, et todennäköisesti olisi edes ottanut asiaa esille julkisesti tällä palstalla.