Verkossa keskustelupalstoilla, etenkin anonyymeilla, keskustelun taso on arvostelun alapuolella.
Tarkoitus tuntuu olevan ainoastaan haukkua ja mollata muita, etenkin eri mieltä olevia ja muita sosiaaliryhmiä mitä törkeimmillä tavoilla.
Ihan asialliseenkin avaukseen alkaa tulla vastaukseksi pelkkää lokaa ja rapaa.
Mistä johtuu että enää ei osata, taikka haluta keskustella asiallisesti?
Onko vain kansan 'vähävoimaisin' osa ominut nämä palstat, sivistyneen ja fiksun kansanosan pysytellessä muualla?
Itse luulen että osittain kysymys on tuosta viimeksi mainitsemastani, mutta on siinä muutakin.
Nykyään ihmiset alkavat olla niin introvertteja että eivät mielellään hakeudu henkilökohtaiseen kontaktiin ja keskusteluun suoraan toisten ihmisten kanssa, yhteisöllisyys ja sosiaalisuus on arjesta kadonnut.
Kuitenkaan tarve vuorovaikutukseen ja itsensä julkituomiseen ei ole kadonnut ja siihen introvertille antaa mainion purkautumiskanavan nämä anonyymit keskustelupalstat joissa ei tarvitse välittää sovinnaisuuksista, vaan voi vapaasti päästää Vanhan Aatamin irti.
Olkoonkin että räväkämmätkin kirjoittelijat ovat muita ihmisiä silmäkkäin kohdatessaan hyvinkin säyseitä ja neutraaleita, kehtaamatta kärjistää mitään asiaa, näillä palstoilla näkyvä ilmiö ei kuitenkaan ole mikään hyvä suuntaus.
Pystymme me kai parempaankin, vai mitä?
Nettikeskustelun taso
22
297
Vastaukset
- Anonyymi
Mitä tahansa asiaa käsitellessä ilmestyy äärioikeisto henkinen kommentti, jossa vassarit ja viherpiipertäjät sitä tai tätä. Jos tämän oman elämänsä siikhail Aatun kommentit poistetaan, niin keskustelu on melko asiallista.
- Anonyymi
Eikö kukaan koskaan persuttele...? 😂 Viherpunikkien kommenttien puuttuessa palsta olisi tyhjä.
- Anonyymi
Jospa viharaivokirjoitus onkin tuolta rajan takaa ja tarkoituksena on eripuran kylväminen? Ei kai nyt maailman onnellisin kansa tuollaista kirjoittele.
- Anonyymi
Laakkosmafialla ei mitään kunnioitusta muisden rajoja kohtaan:) k*sipäitä kiertäkää kaukaa
- Anonyymi
Ne nyt on aina ollut mulk...
- Anonyymi
Tällä palstalla ei ole kuin höpelöt ja Minä.
- Anonyymi
Täällä voi huudella mitä vain ja tietysti nimettömänä ilman naamaa. Mikähän on huutelijoiden käytös työpaikoilla? Onkohan samanlaista myös työpaikoilla?
- Anonyymi
Hissukoita ovat muiden läsnä ollessa, täällä nimettömänä ja naamattomana öyhöttävät.
Tämä olisi hyvin siisti palsta jos pitäisi kirjautua vaikka mobiilivarmenteella ja nimi olisi näkyvissä jokaisessa viestissä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hissukoita ovat muiden läsnä ollessa, täällä nimettömänä ja naamattomana öyhöttävät.
Tämä olisi hyvin siisti palsta jos pitäisi kirjautua vaikka mobiilivarmenteella ja nimi olisi näkyvissä jokaisessa viestissä.Suurin osa nimenomaan porukassa samanlaisia örvelöitä kuin tällä palstallakin, se kun on verissä joillain että rehvastellaan kun samanhenkisiä on taustalla. Kaksin jos tapaa niin aika hiljaista monella.
- Anonyymi
Tätä palstaa lukiessa tulee taas mieleen Einsteinin toteamus: On kaksi rajatonta asiaa, maailmankaikkeus ja ihmisten typeryys ja maailmankaikkeudesta en ole ihan varma.
- Anonyymi
Tällä palstalla näkyy hyvin ihmismielen salattu pimeä puoli...
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tällä palstalla näkyy hyvin ihmismielen salattu pimeä puoli...
Heitä housut ja katso peilillä persieesi. Siellä näet pimeän puolen. MUHAHAAAA
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Heitä housut ja katso peilillä persieesi. Siellä näet pimeän puolen. MUHAHAAAA
Viherpunikkien ihannepuolen silloin näkee.
- Anonyymi
Totuus on ulkona.
- Anonyymi
Pyllysta tuli iso pieraisu. Tulkaa haistelemaan.
- Anonyymi
Mitä maksaa? Myytkö pääsylippuja?
- Anonyymi
Heh, se "sivistynyt" kansanosa morkkaa vielä enemmän muita kuin köyhemmissä oloissa elävät. Ihan suoraa halveksuntaa usein.
- Anonyymi
Ei tämä ihan vielä ylilaudalle pärjää mutta suunta on sama.
- Anonyymi
Tasoa tiskiin.
- Anonyymi
Oppia suoraan eduskunnan puheista.
- Anonyymi
Rumppi vertaa jo itseään Elvikseen, mutta samanlaisia rehvastelijoita löytyy myös nettipalstoiltakin.
- Anonyymi
Jos kaikki tekee samaa, niin eikö se silloin ole normaalia ja jopa kansan kulttuuria?
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.1232548- 1351954
Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1151281Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos631276En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k771131HESARI: Kahden Pasin pankki OmaSp
Toinen entinen työntekijä sanoi, että Turtio oli organisaatiossa “Jumalasta seuraava, ylöspäin” https://www.hs.fi/visio271123Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik351122Tykkäsit nainen
Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.451089Kerroppas nyt
M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉841038- 961013