Missä joukkueessa on vähiten nepotismia, jos puhutaan esim. U10-ikäisistä? Kokemukset Vuosaaren Viikingeistä tässä suhteessa aika surkeat. Joukkueen ei sinänsä tarvitse olla mikään kärkijoukkue, mutta olisi kiva, jos myös muilla kuin valmentajien lapsilla olisi tosiasiallisesti mahdollisuudet pelata.
Pk-seudun junnulätkä
7
1363
Vastaukset
- Anonyymi
Viikingit on loisto seura
- Anonyymi
Kerrotko tarkemmin millä tapaa on loisto seura? Valmennuksessa ei ole osaamista, ja esim. luistelutaitoa ei jakseta opettaa. Tai osata? Valmentajat peruvat treenejä jopa tunnin varoajalla. Saattaa peruuntua jopa kahdet treenit viikossa. Taloudenpito on tasoa, ettei osata laskea yhtä yhteen ja jälkikäteen tulee nolojen laskuvirheiden vuoksi parin kuukauden lisälaskut. Rahaa kerätään koko ajan ties millä talkoilla (pl. valkkujen vaimot, joiden tehtävä on tulla paikalle juoruilemaan keskenään). Sitten pistetään yhteistä rahaa palamaan valkkujen kosteisiin saunailtoihin. Valmennuksessa keskitytään vain valmentajien omiin poikiin, muut luistelevat ja leikkivät päättömästi ilman ohjausta (jos treenejä ei ole peruttu). Meidän joukkueessa ylemmän tason jengissä ei ole YHTÄÄN lasta, jonka isä ei olisi valmentaja tai toimihenkilö. Se A-tasokin joukkue on jaettu kahteen niin, että toiseen on koottu ne täysin taidottomat, sen sijaan, että periaatteessa saman tason joukkueeseen valittaisiin sekä keskinkertaisia että näitä heikkoja. Lopputulos: 4 vuoden jälkeen on joukkue, jossa useampi ei edes osaa jääkiekon sääntöjä ja luistelu on kuin rusettiluistelussa oltaisiin.
Joo, isävalkut ovat hyväntekijöitä. PAITSI että tekevät hommaa täysin itsekkäistä syistä: 1. Varma paikka paremmassa jengissä 2. Yhteinen harrastus lapsen kanssa (tämä on toki ok) 3. Muorin ei tarvitse raataa kirjurina tai kellossa, kahvilassa jne. Totuus kuitenkin on, että muutkin vanhemmat maksavat kuukausimaksua, ja pitäisihän sillä saada VALMENNUSTA.
- Anonyymi
Semmoisessa joukkueessa, jossa ei ole isävalmentajaa.
- Anonyymi
Ei ainakaan Espoossa, jossa peluutus alkaa jo tuossa iässä osassa joukkueita. Suosikit, valkkujen ja toimihenkilöiden pojat saavat extrapelit ja jääaikaa. Seuran virallinen ja käytännön toiminta ovat sitten täysin eri asioita, ei siis todellakaan kannata ostaa kauniita puheita ja hienoa periaatteita. Ehkä myrkyllisen seuraympäristö koko pk-seudulla on Espoossa.
- Anonyymi
Ei varmana ole Vantaata pahempi
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei varmana ole Vantaata pahempi
Samaa mieltä. EVU kannattaa jättää välistä.
- Anonyymi
Ihan samat kokemukset Espoosta ja erityisesti Bluesista ikäluokissa U11-U14. Sanat ovat halpoja ja yleviä periaatteita jaellaan nettisivuilla ja vanhempien palavereissa. Todellisuus on sitten ihan muuta ja toiminta rakennettu suosimaan muutamia AAA poikia. Sanaa ”tasapuolisuus” ja Kiekko-Espoo ei pitäisi laittaa samaan lauseeseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kunpa minä tietäisin
Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv252426- 1142056
- 1131667
Syitä välttelyyn
En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?421533Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.
Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.91467Miksi kaivattunne
ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo901065Purrasta tehty huoli-ilmoitus
Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b0161201016Pelottaa kohdata hänet
En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt87965Olisin halunnu vaan tutustua
Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno35957Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu
Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu15949